Reklaam sulgub sekundi pärast

Brenda Randroo Oja: suurem teadlikkus päästab maailma

Brenda Randroo Oja
Brenda Randroo Oja — FOTO: Kadri Hallik

Meditatsioonijuhtide koolitaja, meditatsiooni ja kohalolu õpetaja Brenda Randroo Oja (Deva Lokita), kes on juhendajaks 18. mail algaval meditatsioonijuhtide väljaõppe koolitusel, annab head nõu kuidas integreerida meditatsioon enda igapäevaellu.

Meditatsiooniks aja leidmine on prioriteetide küsimus

Kõige tavalisemaks küsimuseks kipub Brenda sõnul olema see, kuidas leida kiire elutempo kõrvalt aega meditatsiooniks. „Kui on tõeline soov ja/või vajadus, siis igaüks leiab selle aja, olenemata meie graafikutest,“ sõnab Brenda, lisades, et inimesed on nii hõivatud välismaailmaga, et on jätnud enda sisemaailma suhteliselt unarusse. Meditatsioon näitab ära inimese reaalsuse, tema päris loomuse ja kelleks ta on kujunenud, mis teda huvitab ja elevust tekitab ning paljastab palju ka reageeringute ja nende põhjuste kohta. “Nii palju avastamist on tegelikult iseenda kohta. Ja meie ideed iseendast on ühesugused, tegelikkus aga võib-olla midagi muud,“ kinnitab Brenda.

Meditatsioonile tuleks tema sõnul läheneda kui lõbusale tegevusele. “Kui arvatakse, et mediteerimine on keeruline, siis pigem on see mõte või idee, et mediteerimine seda on. Samamoodi nagu arvatakse, et meditatsioon on midagi tõsist, kuigi tegelikult võib see olla väga kerge ja mänguline.”

Oluline on korralikult hingata

Kui ärevus võtab võimust, soovitab Brenda kõigepealt sügavalt hingata. „Minu nipp on see, et hingan sügavalt läbi nina sisse ja siis sügavalt läbi suu välja. Teen seda kolm korda. Hea praktika on ka mitte reageerida kohe kui midagi ärritab, vaid lasta asjadel settida. Kui võimalik, siis isegi 24 tundi ning alles siis vastata sellele olukorrale,” lausub ta. Meie keha töötab meie heaks kogu aeg. Isegi kui magame, meie keha hoiab meid elus - ta seedib, hingab, toob uut värsket hapnikku. Brenda lausub, et keha on tark ja saab meie heaks veel rohkem teha, kui me õpime teda uuesti tajuma, kuulama ja tunnetama ühendust oma kehaga.

Hetkes olemine viib enesega kontakti

Igapäevaselt tegutsedes proovi tulla kohale sellesse tegevusse, mida just parasjagu teed. Brenda selgitab, et tihti me näiteks peseme käsi ning paralleelselt mõtleme mingeid erinevaid mõtteid. „Seetõttu ongi meie mõistus koguaeg kurnatud, sest ta tegeleb liiga palju ebavajalike asjadega, töötab koguaeg. Tekib stress, ärevus, meeleolu langus. Kui sa õpid olema kohal ja kõige parem viis selleks on tajuda oma keha ning tulla kohale tegevusse mida teed, siis see annab mõistusele ka võimaluse puhata. Näiteks pestes käsi, tunneta kuidas vesi puudutab su käsi, tunneta selle temperatuuri, kas see on külm või soe, käed puudutavad üksteist, kuidas seep tundub sinu käte vahel.“

Alustades võiks kasutada juhendaja abi

Brenda, kes on Osho Rahvusvahelise Keskuse meditatsiooniõpetaja ja meditatsioonijuhtide koolitaja, sõnab, et kui inimesed tulevad tema juurde näiteks individuaalseansile, siis selle käigus leitakse just sellele inimesele sobivaim meditatsioonitehnika ning ta õpib seda iseseisvalt tegema. Brenda juures on käinud inimesed nii ärevuse, lahkumineku, tööstressi, suitsiidi mõtetega ning ka soovides mõnest halvast harjumusest vabaneda. „Nii palju positiivseid ja suuri muutusi on inimestega toimunud, kes pühenduvad mingi aja meditatsioonitehnika praktiseerimisele. Rohkem pole vajagi – teha neid vastavalt instruktsioonide järgi, pühendada päevas 1 tund nende tegemisele ning teha seda teatud arv päevi. Ja sa näed positiivseid muutusi, mis sinuga toimuma hakkavad,“ räägib ta, soovitades ühte praktikat teha vähemalt 21 järjestikku päeva.

Brenda nõuanded meditatsiooni integreerimiseks igapäevaellu

  • Lähene mediteerimisele kui toredale tegevusele ning lase oma mängulisus valla.
  • Koheseks ärevuse maandamiseks hinga kolm korda sügavalt – läbi nina sisse ja siis läbi suu välja.
  • Ära reageeri iga ärrituse peale. Kui võimalik, oota 24 tundi, et vastata.
  • Ela hetkes. Tule oma tegevustesse teadlikult kohale, kuula ja tunneta oma keha.
  • Võimaluse korral alusta mediteerimist koos juhendajaga. Tema oska leida sulle kõige sobivama tehnika, samuti saab juhendajalt tuge ja tagasisidet.