Reklaam sulgub sekundi pärast

Enesekindlus läbi ninaoperatsiooni? Dr Aet Saarts: kõige olulisem on see, mida patsient ise tunneb

dr Aet Saarts
dr Aet Saarts — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

The Health Clinicu kõrva-nina-kurguarst dr Aet Saarts, kes on 2002. aastast saadik teostanud rinoplastika operatsioone, leiab, et kui inimene tunneb ennast ebamugavalt oma kehas või talle ei meeldi tema nina, siis kindlasti tasub tulla arsti juurde konsultatsioonile. Kunagi ei või keegi kõrvalt öelda, et just see nina on õige või vale. „Kõige olulisem on see, mida patsient ise tegelikult tunneb ja seetõttu on alati mõistlik tulla konsultatsioonile. Kas deformatsioon, mida ma ise näen või tunnen, on piisav selleks, et minna operatsioonile, seda arutatakse arstiga koos," selgitab ta.

Miks on vajalik tulla konsultatsioonile?

Kogenud kirurg selgitab, et konsultatsiooni käigus peab patsient andma ülevaate oma haigusloost ehk eelnevatest haigustest, kasutatavatest ravimitest ning eelnenud traumadest. Dr Saarts toob välja, et kõik ravimid ning looduslikud preparaadid, mida patsient tarvitab, peavad olema teada, sest neil võivad olla kõrvaltoimed. Arst peab hindama operatsiooniga kaasnevaid riske. „Kui  patsiendil on kroonilisi haigusi, siis me tavaliselt konsulteerime enne operatsiooni ka narkoosiarstiga, kes siis määrab võimalikud narkoosiriskid ja võtab vastavad meetmed tarvitusele. Enne operatsiooni ei tohiks ka suitsetada 2-3 nädalat. Suitsetamine vähendab ja halvendab kudede mikrotsirkulatsiooni ja kindlasti halvendab haava paranemist,” sõnab ta.

Konsultatsioonil vaadatakse ninna, tehakse ninast, näost fotod ning analüüsitakse neid koos. Patsient esitab oma soovid ja arsti ülesanne on hinnata kirurgi ja kirurgia võimalusi muutuste saavutamiseks. „Kirurg ja patsient peavad omavahel kokku leppima ja saavutama üksmeele selles osas, missugused muutusi planeeritakse. See tähendab seda, et patsiendil on soovid, arstil on kogemus ja  standardid, millele  tugineda. Arst peab adekvaatselt hindama, mida ta teha saab. Hea on, kui arsti ja patsiendi vahel oleks usaldus. Seda paremad on tulemused, mida saavutada tahame."

Operatsioonile tulek ja paranemine

Kui rääkida operatsioonile tulekust, siis dr Saarts rõhutab, et operatsioonile tulekuks peab patsient olema terve - see tähendab seda, et ei tohi olla ühtegi ägedat (viirus) haigust. Operatsioon kestab tavaliselt 2-4 tundi. Operatsioonijärgselt valu kartma ei pea. Tavaliselt on patsient jälgimisel  7-8  kuni 24 tundi peale operatsiooni. Seejärel lubatakse patsient koju.

Esmane paranemine võib dr Saartsi sõnul aega võtta umbes 2 nädalat. Selle kahe nädala jooksul on keelatud füüsiline koormus ja kuumaprotseduurid – vann, saun, solaarium. „Kuidas ja missuguseid ravimeid tarvitada, selle kirjutab arst kaasa -  annab täpsed juhised, mida teha, kuidas teha, millal teha. Tavaliselt kutsutakse patsient operatsioonijärgselt  ka korduvalt  konsultatsioonile,” räägib kogenud kirurg.

Oluline on ka pärast operatsiooni konsultatsioonis käia

Kui rääkida veel operatsioonijärgsest perioodist, siis kirurg tõdeb, et arvestama peaks ka tüsistuste tekkega. Harva tekib esimese kahe nädala jooksul põletik või verejooks ninast, nende riskide maandamiseks peab jälgima režiimi ja esimesel operatsioonijärgsel nädalal tarvitama antibiootikume. “Pikemas perspektiivis  jälgime paranemisprotsessi pea kahe aasta jooksul,” toob dr Saarts välja.

VIDEO: