Reklaam sulgub sekundi pärast

PROF JYRI HUKKI: plastilises kirurgias on kõige olulisem mõõdukus

Prof Jyri Hukki
Prof Jyri Hukki — FOTO: Karen Härms

Health Clinicus töötav Soome kirurg professor Jyri Hukki ütleb, et ilu on õige proportsioon näos ja kehal. „Ei ole vaja liialdada ühegi näo ega kehaosaga. Siiski kiputakse seda tegema – näiteks liialdatakse huulte täitesüstidega, mille tulemuseks on suured huuled, mis varjavad hambaid. Naeratus on suurim ilu! Loomulikku naeratust ära rikkuda ei tohiks,“ usub ta.

Kõige keerulisemad operatsioonid on näo proportsioonide muutmine

Professor Hukki on tegutsenud kirurgina üle 30 aasta. Üle 20 aasta oli ta Helsingi Ülikooli Töölö haigla laste plastikakirurgia keskuse HUSUKE juht, kus keskendus peamiselt laste ja noorte ravile, kellel esines näo ja lõualuu kasvuhäireid, kolju deformatsioone ning huule- ja suulaelõhesid. Ta on rahvusvaheliselt tunnustatud selle valdkonna üks juhtiv spetsialist.

Kõige enam tullaksegi professor Hukki juurde näo- ja kaelaoperatsioonidele – silmalaud, näo- ja kaela korrektsioon, otsmiku-ja kulmude tõstmine. Enamasti käivad tema juures naised vanuses 35-65, aga tal on hea meel näha, et ka 75-aastased ja vanemadki naised tahavad oma välimust värskendada.

Järjest rohkem pakuvad näo- ja kaelaoperatsioonid ka meestele huvi. Ta tõdeb, et kehalõikustest enim levinud lõikus meestele on kõhu rasva eemaldamine.

Kõige keerulisemateks operatsioonideks peab professor Hukki operatsioone, kus muudetakse näo proportsioone ja lõuapositsiooni. See harmoniseerib nägu ja naeratust. Vahel tehakse sama operatsiooni käigus ära ka ninalõikus.

Kirurgia muutub pidevalt

Professor Hukki kinnitab, et kirurgia muutub pidevalt ning oluline on oma teadmisi regulaarselt uuendada ja rahvusvahelistel konverentsidel käia.

Näiteks käis arst hiljuti Itaalias rinnaimplantaatide intensiivkursusel ja oli nõus seal jagatud seisukohaga – tihti kipuvad patsiendid valima liiga suuri implantaate. Ta rõhutab, et tähtis on see, et keha oleks proportsioonis. Liiga suured implantaadid on muutunud liiga popiks, kuid nüüd liigub trend taas väiksemate rinnaimplantaatide poole.

Professor Hukki tõdeb, et tänapäeva plastikakirurgia annab võimalusi oma välimust korrigeerida.

Arst selgitab, et ta ütleb muidugi oma arvamuse, aga otsustab siiski patsient. Siiski peab vahel ta oma töös ütlema ka ei. Näiteks kui patsiendi ootused on liiga ebarealistlikud, on mõistlikum operatsioon edasi lükata, lasta patsiendil järele mõelda või sellest sootuks loobuda.

Arstina on oluline võtta aega, et patsiendi soove mõista

Arstina on professor Hukki jaoks kõige olulisem võtta aega, et aru saada, mida patsient päriselt tahab.  See on vajalik patsiendile sobiliku ja hea lõpptulemuse saavutamiseks.

Võib juhtuda, et patsiendi soovid võivad olla ebarealistlikud ja võimatud saavutada. Sellisel juhul tuleb seda patsiendile selgitada.

Professor Hukki lisab ka, et vahel arvavad patsiendid, et pärast operatsiooni on kohe kõik korras – tegelikult on taastumisaeg nädal kuni mitu kuud. Nii on patsiendid vahel häiritud sellest, et läheb aega, et paraneda. Tuleb arvestada, et iga operatsiooniga kaasneb siiski ka taastumisaeg.   „See on loomulik, see pole komplikatsioon,“ selgitab kirurg.