Reklaam sulgub sekundi pärast

OSTEOPAATIA – põnev teekond parema terviseni

Osteopaatia areng on Eestis siiani olnud vaikne ja vaevaline. Teadmiste järel on käidud Inglismaal, Venemaal, Ameerikas, Soomes ja võib-olla veel mujalgi. Tänaseks on olukord paranenud ning 2016. aasta aprillis alustas Eestis oma tööd ka esimene Osteopaatia Erakool. 

Osteopaatia areng on Eestis siiani olnud vaikne ja vaevaline. Teadmiste järel on käidud Inglismaal, Venemaal, Ameerikas, Soomes ja võibolla veel mujalgi. Tänaseks on olukord paranenud ning 2016. aasta aprillis alustas Eestis tööd ka esimene Osteopaatia Erakool. 

Kuid mis see osteopaatia siis õigupoolest on?

Osteopaatia aluseks on 1874. aastal Ameerika sõjaväearsti ja inseneri Andrew Taylor Stilli rakendatud ravipõhimõte, mille ta nimetas osteopaatiaks (kreeka keeles osteon – luu, pathos – haigus, kannatus). Dr Stilli järgi on inimkeha üks tervik: toimimishäire ühes piirkonnas kahjustab teisi piirkondi. Ta oli veendunud, et enamikke haigusi võib leevendada või ravida ilma medikamentideta. Tervenemise võtmeks on anatoomiliste kõrvalekallete leidmine ning vaba närvienergia ja kehavedelike voolu takistavate häirete korrigeerimine kehas.

Dr Still pidas paljude haigusseisundite põhjuseks tugi-liikumisaparaadi häireid. Ta avaldas osteopaatia põhitõed teoses „Osteopaatia filosoofia”, kus selgitas, et osteopaatiline kahjustus selgroolülide vahel põhjustab veresoonte ja närvide pitsumist. Pitsumisseisundi eemaldamisel osteopaatiliste võtetega antakse organismile võimalus end ise tervendada.

Ameerikast levis õpetus Euroopasse – esmalt Inglismaale, sealt edasi Prantsusmaale, seejärel teistesse Euroopa riikidesse.

Keda oodatakse õppima?

2015. aasta augustis kinnitati ka Eestis Euroopa Standardikomitee poolt koostatud osteopaatilise raviteenuse standard. Selles standardis on väga lihtsalt ja selgelt reguleeritud osteopaadi tegevus, samuti on välja toodud, millist meditsiinilist haridust peab osteopaat omama, et osteopaatilist raviteenust osutada. Sellele standardile toetudes sai loodud Eesti esimene Osteopaatia Erakool, mis annab baashariduse moodulõpetena nelja aasta jooksul. Eestis on tänasel päeval veel vähe standardile vastavaid osteopaate, kuid on erinevaid lühikursuseid läbinud ja osteopaatilist massaaži õppinud terapeute. 

Hilisemal ajal on hakatud sellest tervikust välja kiskuma erinevaid osasid nagu kraniosakraalteraapia, ortopeediline osteopaatia, vistseraalteraapia – need kõik on osteopaatia osad. Inimest tuleb vaadelda kui tervikut ja osteopaatiat tuleb õppida terviklikult baasharidusena, mille järgselt on võimalik astuda täiendõppesse. 

Osteopaatia erakoolis on õpetajaid Peterburist, Lätist, Kamtšatkalt. Õppetöö toimub eesti keeles. Sügisest on kooli juures ka praktikumikliinik, kus saab visiidile nii õppejõudude kui õpilaste juurde.

Kellele sobib osteopaatia?

Osteopaadi poole võib pöörduda alates sünnist kuni kõrge vanuseni nii profülaktikaks kui operatsioonide- ja traumadejärgselt ning loomulikult kõigi keha häiretega.

Osteopaatia põhitõed

1. Keha on tervik.
2. Struktuur ja funktsioon on vastastikuses sõltuvuses.
3. Kehal on omadus ennast kaitsta ja parandada.
4. Kui normaalne kohanemisvõime on häiritud või välised mõjurid takistavad keha eneseregulatsiooni, võib areneda haigus.
5. Kehavedelike vaba voolamine on tervise säilitamise aluseks.
6. Närvid mängivad olulist rolli kehavedelike voolamise kontrollimisel.
7. Osteopaatiliste manipulatsioonide ülesanne on kõrvaldada mehaaniline surve pehmetele kudedele (närvidele) ja luua võimalus närviregulatsiooniks, kehavedelike ringluseks, seega tervenemiseks.

Lisainfo: www.osteopaat.ee