Reklaam sulgub sekundi pärast

Täida kodu jõululõhnadega!

Jõulude ajal räägitakse palju jõulutundest. See on seotud eelkõige aistingute ja lõhnadega. Oodatakse ikka valgeid jõule, kuuse ja piparkoogi hõngu, glögi ja verivorsti lõhna. Olgu selle lumega, kuidas on, aga kuuse ja piparkookideta ei möödu küll ühedki jõulud. Vanad traditsioonid ja hõrgud aroomid teevad pimeda aja valgemaks ja aitavad korrakski keset ruttu aega (kiirust) maha võtta.

Jõulude ajal räägitakse palju jõulutundest. See on seotud eelkõige aistingute ja lõhnadega. Oodatakse  valgeid jõule, kuuse ja piparkoogi hõngu, glögi ja verivorsti lõhna. Olgu selle lumega kuidas on, aga kuuse ja piparkookideta ei möödu küll ühedki jõulud. Vanad traditsioonid ja hõrgud aroomid teevad pimeda aja valgemaks ja aitavad korrakski keset ruttu aega  maha võtta.


Jõulude ajal täituvad poeletid kui võluväel heade ja paremate jõuluroogadega. Siiski ei saa miski iseküpsetatud hõrgutiste vastu! Jõuluköögist tuleb kaneeli, nelgi, safrani ja ingveri lõhna. Kui alati ei õnnestu keeruliste roogade tegemine, siis piparkoogi küpsteamisega peaksid küll kõik hakkama saama. Piparkoogid on iga jõuluõhtu kohustuslik osa, kes neid süüa ei armasta, peaks neid küpsetama ikkagi- juba lihtsalt lõhna pärast! See on magus, kodune ja soe. Kes viitsib, võib piparkoogitainast kodus ise valmistada. Siis tuleb mee või siirupikookide taignale lisada ohtralt maitseaineid, eriti aga pipart, millest tuleb nende nimigi.
Piparkookide kõrvale sobib hästi glögi - uhke ja väärikas jook. Glögi lõhna ja maitset saab veelgi enam rõhutada nelki, rosinaid ja pähklipuru lisades.

Lõhnavamaks saab jõulud muuta kaneelikangidega. Neid sobib pakkuda koos maitsekohviga, aga hästi lõhnavad nad ka isetehtud jõulukaunistustes. Lauale tuleks tuua ka mandariine ja apelsine! Eriti hea aroomiandjad on apelsinid, mis on nelgiteri täis topitud. ühelt õigelt jõuluaegselt pidulaualt ei puudu ka hapukapsas ja verivorst! Vanast ajast pärineb ütlus, et ei ole jõule, kui ei ole vorste. Isegi sead ei pidavat enam sigima, kui jõuluajal laual vorsti pole!
Kel kohviveski olemas, võib jõulude ajal purukohvi asemel kohviube osta. Neid jahvatades on jälle üks lõhn juures!

Kui eelmainitud aroomidega seguneb ka ammutuntud jõululille - hüatsindi - lõhn, on jõululõhnabukett juba peaaegu täiuslik! Jõuluaega sobivad muudki elavad ehted. Näiteks ratsuritäht on jõuluaega lausa loodud, ja kui selle suur ja raske vars toestamist vajab, võib potti asetada käbidega lehiseoksa või mõne muu dekoratiivse ehitud oksa. Ka krüsanteemid on jõuluaja lilled, eriti hästi ilmestavad jõululauda punased ja valged krüsanteemid, nii potis kui ka lõikelillena. Jõulumeeleolu aitavad luua teisedki lõhnavad lilled - alpikannid, jõulukaktused ja muidugi jõulutäht! Suur jõulutäht on kui tõeline jõulupuu! Kui aias kasvab lumeroose, võib neidki tuppa vaasi tuua.
Jõulude kulminatsiooniks on kuuse tuppatoomine. Koos kuusega on kõik jõululõhnad kinni püütud.

Nüüd jääb üle veel vaid küünlad süüdata. Küünlaid võiks jõulue ajal olla palju, need panevad lihtsagi toa särama! Advendiaega on nimetatud ka küünalde renessansiks. On ju tänapäeva inimesel kiires ja tehnikat täis ajas vaja midagi rahustavat ja meeliülendavat nagu elav tuli.