Reklaam sulgub sekundi pärast

Triin kaotab kaalu: Uskumatu! Söön rohkem kui tavaliselt ja kaal ikka langeb.

Aeg lendab! Ei saa arugi, et juba on taas kaks kevadist nädalat viimasest sissekandest möödas. Aeg läheb kiiresti, eriti siis, kui üritad iga päev endast maksimumi anda nii tööl, trennis kui ka kodus. Tekkinud on teatud rutiin ja kindlad harjumused ning ma väga naudin oma uut elustiili. Viimase kahe nädala suurimad uudised, mida tahan teiega jagada on seotud toitumisnõustaja juures käimise ning uute mõõtmistega. Kauaoodatud kohtumine personaaltreeneri ja toitumisnõustaja Marek Morozoviga kujunes vägagi silmaringi avardavaks kogemuseks. Nii mõnigi asi oli mulle juba varasemalt teada, aga samas oli ka üllatusi. Järgnevalt toongi teieni mõned toitumise põhitõed ja selgitan sealjuures, mis oli minu jaoks uudne. 

Armsad buduaarikad ja blogi jälgijad,

Aeg lendab! Ei saa arugi, et juba on taas kaks kevadist nädalat viimasest sissekandest möödas. Aeg läheb kiiresti, eriti siis, kui üritad iga päev endast maksimumi anda nii tööl, trennis kui ka kodus. Tekkinud on teatud rutiin ja kindlad harjumused ning ma väga naudin oma uut elustiili. Viimase kahe nädala suurimad uudised, mida tahan teiega jagada, on seotud toitumisnõustaja juures käimise ning uute mõõtmistega. Kauaoodatud kohtumine personaaltreeneri ja toitumisnõustaja Marek Morozoviga kujunes vägagi silmaringi avardavaks kogemuseks. Nii mõnigi asi oli mulle juba varasemalt teada, aga samas oli ka üllatusi. Järgnevalt toongi teieni mõned toitumise põhitõed ja selgitan sealjuures, mis oli minu jaoks uudne. 

See ei ole vist enam kellegi jaoks uudis, et sööma peab 4-5 korda päevas ja toidukordade vahed võiksid olla 3-4 tundi. Selleks, et keha funktsioneeriks ja jõuaks teha veel lisaks füüsilist trenni, on vaja õigeid toitaineid õigetes kogustes. Näiteks valke peaksime saama igal toidukorral, sest nendel on oluline roll lihaste ning rakkude taastamisel. Taimetoitlased raputavad nüüd kindlasti päid, aga eelistama peaks just loomseid valke nagu muna, kala, liha, kana ja piimasaadused. Valgud annavad pikemaks ajaks täiskõhutunde. Süsivesikud on olulised selleks, et saaksime energiat, aga kui inimesel on soov langetada kaalu rasva arvelt, siis peaks ta neid piirama. Süsivesikud jagunevad liit- ja lihtsüsivesikuteks. Esimesed on need, mida tuleks eelistada, sest need imenduvad organismi aeglasemalt: teraviljatooted, aed- ja juurviljad. Lihtsüsivesikud on kõiksugused koogid, tordid, kommid jne ehk põhimõtteliselt kõik magus, mida tuleks vältida. 

Tulen siinkohal korraks tagasi enda eelmise postituse juurde, mida hea blogilugeja oli kommenteerinud. Nimelt ütles keegi tundmatuks jääda sooviv isik, et mõistlikes kogustes võib kõike tarbida ja millestki ei peaks tegelikult loobuma. Näitena tõi ta veel selle, et sõi alles ise eile lõunaks puuviljasalatit vähese jäätisega ning lisas, et toitumine ei ole tuumafüüsika. Jutt on ju tegelikult väga õige, aga kui ma jõudsin selle kohani, kus ta ütles, et kaalub 50 kilo, isudega võitlema ei pea ja nälga ei tunne, siis tekkis küll korraks lühis. Nimelt oleme me ju täiesti erinevad! Minu kaalunumber on tema omast poole suurem ja mu eesmärk on alandada kehakaalu justnimelt rasva arvelt. Kuna võitlen ka magusasõltuvusega, siis pean süsivesikuid vältima/vähendama. Ma tänan igal juhul selle kommentaari eest, see oli üks pikemaid ja sisukamaid, mida siiani on kirjutatud, aga see näitas ka väga selgelt seda, kui erinevates situatsioonides inimesed võivad olla. Kui ühele ei tee üks väike komm midagi, siis teisele tekitab see soovi süüa tühjaks tervet karpi. Ma tahan ka kunagi jõuda sinna, et võin süümepiinadeta süüa ühe väikese jäätise ja see ei teeks sealjuures halba minu veresuhkrule, kaalule ega emotsionaalsele võitlusele, mida pean magusa suhtes.  

Niisiis, nagu ka Marek ütles, on tavaliselt rasvumise üks peamisi põhjusi justnimelt süsivesikutega liialdamine. Aga energiat saame me lisaks süsivesikutele veel ka rasvadest. Kasulik on süüa küllastumata rasvasid: näiteks kookos-, oliivi- ja linaseemneõli ning vältima peaks valmistoodangut nagu viinerid, vorstid, sardellid, margariin. Enne kui otsustate, et loobute täielikult igasugustest rasvadest, mõelge sellele, et rasvavaba dieet kahjustab tervist, viib lihasmassi vähenemiseni ning võib tekitada isegi hormonaalseid häireid. Ameerika Ühendriigid on üks selline suurriik, mis kunagi kartis tohutult rasvu sisaldavaid toite, mistõttu toodi turule ’’rasvavabad“ toiduained, millest oli ära võetud kõik kasulik. Inimesed hakkasidki tarbima fat free toite, kuhu oli salakavalalt rasvade asemel lisatud hoopis suhkrut. Tänaseks päevaks on USA-s kõige kõrgem rasvunud inimeste osakaal. Seega looduslikke rasvasid ei pea kartma ja nende õiges koguses tarbimine aitab isegi kaalu alandada. Mina kasutan näiteks kookosrasva, oliiviõli ja söön ka avokaadot, juustu ning pähkleid. Alkoholi tarbimise koha pealt on sedasi, et mida vähem, seda parem ja veel parem oleks siis, kui täielikult loobuda. Põhjus seisneb selles, et alkohol aeglustab rasvade põletamist ja sisaldab väga palju kaloreid. Minul ei ole vägijoogist loobumisega mingit probleemi, seda teab ka iga minu sõber ja lähedane, et ma tarbisin alkoholi väga vähe juba enne projektiga alustamist. 

Tuleme nüüd siis nende üllatavate faktide juurde, mida lubasin teiega jagada. Tõenäoliselt kõige šokeerivam oli minu jaoks kuulda, et olen söönud hommikuks valesid toiduaineid.  Reeglina sõin alati paar viilu leiba, peale määrisin toorjuustu, lisasin sinki või suitsuvorsti ja kõige lõpuks läks sinna veel alati kas salatileht, tomat või kurk. Kui ma ei söönud võileiba, siis tegin kaerahelbeputru, kuhu võis peale minna mõni puuvili, moos või maapähklivõi. Tuleb välja, et need on kõik valed hommikused toidud inimese jaoks, kes soovib rasvade arvelt kaalu langetada. Oluline on hommikuks süsivesikuid (sealhulgas puder, puuviljad, leib) mitte süüa, sest see viib kohe varakult veresuhkru kõrgele, misjärel see hakkab kiirelt kukkuma ja lõunaks on juba kõht väga tühi. Süües vähem süsivesikuid, hoiab keha veresuhkru stabiilsemana ja insuliini toodetakse vähem, mistõttu keha hakkab tarvitama talletunud rasva. Selle asemel peaks hommikusöök koosnema rasvadest ja valkudest, mida saab näiteks munast, juustust ja peekonist. Võib teha ka tavalist keedu- ja praemuna või omletti. Kõrvale tuleks süüa alati midagi rohelist. Marek Morozov on süsivesikutevaesest toitumisest kirjutanud siin.  Nagu arvata võib, on minu hommikusöök seega kardinaalselt muutunud ja kindlasti on tegemist väljakutsega. Samas olles asja arutanud nii Mareki kui ka Kristeliga, jõudsime koos ühisele arusaamale, et mõnel hommikul putru ja leiba süüa ei ole vastunäidustatud, aga jälgima pean just seda, et saaksin kindlasti sinna pudru kõrvale mingi valgulise toiduaine. 

Kuigi hommikusöök vajab veel harjumist, siis lohutan end sellega, et pean sööma tihedamini ning puuviljad ja marjad ei ole siiski kusagile kadunud. Lõunaooteks söön näiteks mõne tsitruselise puuvilja või marju, mida segan kokku maitsestamata kohupiimaga. Maitse andmiseks lisan sinna segusse veel kaneeli. Lõunasöök on jäänud suhteliselt samaks, aga täpsemalt peab jälgima koguseid. Ehk siis liha ja salati kõrvale võib lõunaks süüa kartulit, riisi või tatart, aga nende kogusega ei tohiks liialdada. Pärast lõunat on veel õhtuoode, milleks võiks olla kerge salat (kus on ka midagi valgulist sees). Uudse asjana sain teada seda, et pärast treeningut tuleks koheselt süüa üks puuvili (ideaalne on banaan), mis taastab kiiresti jõuvarud ja organism peab õhtusöögini vastu. Minu jaoks tundus see kummaline, et miks ma peaksin sööma süsivesikuid ja tärklist täis puuvilja ära vahetult pärast seda, kui olen just näinud meeletult vaeva, et kaloreid põletada. Aga tühi kott ei seisagi ju püsti ja kui inimene teeb trenni, peab ta sööma. Tuleb välja, et mida rohkem ma toitumisest tean, seda rumalamana end selles valdkonnas tunnen. Õpin iga päev oma keha tundma ja isusid kontrollima. Üks suur õppetund on veel see, et pean enda toidukordi planeerima. Eelmisel õhtul teen töö juurde kaasa järgmise päeva lõunasöögi ja vahepalad. Tööle lähen mitme karbikesega ja kui neid sedasi kõrvalt vaadata, siis tundub see suur ports sööki korraks isegi hirmuäratav, aga tegelikult on kogused mõõdukad ning tuleb lihtsalt tihedamini süüa. Hea on see, et ma ei mõtle enam pingsalt toidule ja kui kell kukub, siis lähen ja võtan vaid ettevalmistatud karbi ning asun sööma. Tahan veel öelda seda, et ma ei tunne nälga, magus isutab järjest vähem ja enesetunne on hea. Ma jõuan rohkem teha ja mõtted on selgemad. Ootan huviga, et näha ja tunda, kuidas toitumis- ning treeningprogrammi jälgimine mind veel mõjutavad. 

Üks väga põnev uus kogemus rühmatreeningu näol leidis aset, üllatus-üllatus, saunas. Nimelt õnnestus mul külastada sellist Meritoni trenni nagu Sauna Yoga, mille läbiviijaks oli väga meeldiv Anu Riit. Treening toimus kergelt köetud umbes 50kraadises saunas õhukestes riietes, kus keskenduti hingamisele ning peamistele lihasgruppidele. Kõiki harjutusi lõpuni välja teha ma ei suutnudki, sest lihtsalt ei ole veel sellist painduvust, aga üldiselt sobib treening ka joogakaugele inimesele. Kõik, kellele vähegi saun ja veidi privaatsemas seltskonnas rahulikum trenn meeldib, soovitan pühapäeva õhtuks pool tundi sauna joogaks broneerida. 

Räägime siia lõppu ka numbritest, mis teid kui lugejaid ilmselt kõige rohkem huvitab. Normaalne ja tervislik kaalukaotus on 2-3 kg kuus, ehk siis 500 grammi nädalas või maksimaalselt 100 grammi päevas. Kui kaal langeb kiiremini, siis tuleks enda suhtes olla pigem kriitiline, sest ilmselt toimub langus lihaste ja vee arvelt, mis omakorda viib jõuetuse ning halva enesetundeni. Veidi üle kuu on möödas minu esimesest mõõtmisest. Saime treener Kristel Pälliga taaskord Meritonis kokku ning sel korral on mul teile teatavaks teha sellised numbrid: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viimase asjana tahan teiega jagada rõõmu: nimelt olen endale leidnud trennikaaslase, kellega koos üksteist motiveerime ja ühiselt uusi rühmatrenne katsetame. 

Kevadet teie südametesse!

Triin 

 

 

 

 

[gallery ids="2030759,2030769,2030780,2030790,2030798"]