Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas valmivad Farmi jogurtid

Jogurt on maitsev, tervistav ning mitmekülgne hapupiimatoode, mis täidab kõhtu, kustutab janu, hoolitseb seedimise eest ning aitab ka nahahoolduses nii sees- kui välispidiselt. AS Maag Piimatööstuse turundusjuhi Ruta Kallaspooliku sõnul on Eestis saadaval lausa üle 150 erineva jogurti, millest 45 nimetust leiab Farmi kaubamärgi alt. Lisandub veel maitsestamata jogurt.

Jogurt on maitsev, tervistav ning mitmekülgne hapupiimatoode, mis täidab kõhtu, kustutab janu, hoolitseb seedimise eest ning aitab ka nahahoolduses nii sees- kui välispidiselt. AS Maag Piimatööstuse turundusjuhi Ruta Kallaspooliku sõnul on Eestis saadaval lausa üle 150 erineva jogurti, millest 45 nimetust leiab Farmi kaubamärgi alt. Lisandub veel maitsestamata jogurt.

Maag Piimatööstuse kooresed jogurtid on ainukesed eestimaised koorejogurti tüüpi jogurtid ja ülejäänud on imporditud valik. Farmi jogurtite maitsed jäävad silma eriliste hõrkude maitsekoosluste poolest. Kõige enam ostetud Farmi jogurtid ongi just kooreste jogurtite valikust:  koorene mustika- ja koorene vaarikajogurt, mis tähendab, et me vajame maitsenaudinguid ning lubame endale veidi rammusamaid, kuid hõrgumaid hetki.

Farmi jogurtitel on ainulaadsed maitsekooslused

Ideid, milliseid uusi maitsekooslusi luua, leiavad Farmi tootearendajad nii maailma trendidel silma peal hoides kui ka lihtsa igapäevase proovimise-katsetamise teel. Koostööd tehakse ka Tartu Ülikooli ja Maaülikooli teadlastega, et valmistada uusi tervisetooteid. Huvitavaid ideid on saatnud teele ka Farmi omad tarbijad. Näiteks martsipanijogurt mooniseemnetega, pohlatükkide ja linaseemnetega, karusmarja ja sidruniga jt. Kuna keegi ei pakkunud hetkel kodumaist koorejogurtit, siis tekkiski idee seda tõeliselt hõrku jogurtit valmistama hakata. Farmi valmistab siiski koorest jogurtit, mis on natuke vähem rasvane kui päris koorejogurt. 100% koorejogurtit Eesti tootjate poolt turul täna pole.

Farmi jogurtite valmistamine

Kõigepealt toimub piimatööstuse laboris saabunud kodumaise lehmapiima kontroll, mis selgitab välja, kas piim vastab kvaliteedinõuetele. Kui piimal on väiksemadki maitsevead, siis sellest jogurteid ega ühtegi teist Farmi kaubamärgi all müügile jõudvat piimatoodet valmistada ei saa. Piim eelsoojendatakse, separeeritakse lõssiks (rasvavabaks) ja kooreks. Seejärel edasi normalisaatorisse, kus valmib vajaliku rasvasisaldusega piim. Seda siis vastavalt sellele, millise rasvasisaldusega jogurtit parasjagu valmistama hakatakse. Lahjad jogurtid vajavad lahjat piima ja mõnusalt kooresed aga rasvasemat piima.

Jogurti valmistamiseks on vaja kõrgeima valgusisaldusega piima. Valgusisaldust tõstetakse lõssipulbri lisamise teel. Stabilisaatorid, pektiinid annavad jogurtile kena paksu konsistentsi ja nende ülesandeks on ka vee sidumine, et ei tekiks vadak. Farmi jogurtites kasutatakse ainult looduslikke lisandeid. Pektiin ongi looduslik tarretav aine, mida valmistatakse tsitruse või õuna koortest. Valminud segupiimal on pundumisaeg, kus ained segatakse ja lahustatakse, et anda lõpptootele soovitud konsistents ja stabiilne tekstuur. Kui pundumisaeg on möödas, läheb segupiim uuesti homogeniseerimisele, et saaks ilus ühtlane mass. Kui näiteks kodus jogurtit teha, siis see jääbki veidi tükiline, sest ei toimu homogeniseerimist.
Edasi liigub segupiim korrus kõrgemale, kus  toimub teine kuumtöötlemine, mille eesmärk  on ebasoovitavate (bakteriofaagide, patogeenide ja teiste) mikroorganismide hävitamine, piimakoostise ja füüsikalis-keemiliste omaduste muutmine.
Pärast kuumtöötlemist jahutatakse segupiim hapnemistemperatuurile, et saaks lisada juuretis, mis sisaldab probiootilisi piimhappebaktereid. Jogurteid rikastatakse probiootiliste bakteritega - laktobatsillide ja bifidobakteritega lisaväärtuse andmiseks. Selle kasulikkus avaldub jogurti tarbimisel mitmel viisil, mille mõneks näiteks on, et nad takistavad nii otseselt kui kaudselt haigustekitajate kinnitumist ja paljunemist meie soolestikus; jogurtiga sissesöödud bakterid soodustavad soolestikus seede- ja imendumisprotsesse; toodavad mitmeid vitamiine ja bioaktiivseid peptiide ning antioksüdante ja palju veel.

Peale rikastamist jääb jogurtimass hapnema, kuniks ta on saavutanud õige pH. Ajalise näitena, et kui täna tehakse jogurt valmis, siis homme hakatakse seda villima. Alles villimise etapis lisatakse juurde hõrkude maitselisandite komplektid. Erinevad siirupid või moosid ja seda siis vastavalt jogurti liigile. Need jogurtid, kus on mitu lisandit, näiteks nii moos kui ka seemned, valmivad pisut teisiti. Need on käsitsi segamisega. Jogurt seguneb moosiga vaid hetk enne topsidesse või pakkidesse panekut.

Jogurtipõhjad on aga joogi- ja topsijogurtitel erinevad ja pudelijookidel on hoopis teine tehnoloogia.  Vedelama põhjaga saab joogijogurtit, paksemaga topsijogurtit ja eraldi põhi on veel kooresele jogurtile.

Jogurti valmimisega seotud müüdid

Saime teada ka kõige levinumate eksiarvamuste kohta, mis on seotud piimatoodete valmistamisega. „Väga paljud inimesed arvavad, et piimale pannakse vett juurde ja siis saadakse lahjem piim, tegelikult see nii pole.  Skeptilisemad  küsivad, kas ikka pärast seda töötlemist jääb jogurtisse midagi kasulikku. Eestis valmistatakse järelpastöriseerimata jogurteid, mis sisaldavad elusaid baktereid. Bakterid lisatakse pärast pastöriseerimist, nii on jogurtis palju baktereid, mis teevad organismile head,” kinnitas Farmi tootmisjuht.

Buduaar.ee

Vaata ka allolevat Farmi jogurtite maitsegaleriid ja anna hääl oma lemmik Farmi jogurtile.

[gallery ids="1937081,1937087,1937092,1937099,1937104,1937112,1937119,1937127,1937136"]