Reklaam sulgub sekundi pärast

Petersell – suurepärane suvekaaslane

Peterselli tuntakse kui väga vana ravimtaime, mis tuleb appi väga paljude haiguste ravimisel. Lisaks on petersell üks tuntumaid ja levinumaid maitseköögivilju, mis leiab väga mitmekülgset tarvitamist.

Peterselli tuntakse kui väga vana ravimtaime, mis tuleb appi väga paljude haiguste ravimisel. Lisaks on petersell üks tuntumaid ja levinumaid maitseköögivilju, mis leiab väga mitmekülgset tarvitamist.

 

Aedpetersell on üks sarikaliste sugukonda kuuluva rohttaimede perekonna peterselli viiest liigist. Tema algkoduks pakuvad autorid Vahemere-äärsete alade piirkondi. Viiteid tema tarvitamise kohta olevat leitud juba neoliitikumist ja pronksiajast, tänapäevane üldtuntus sai ilmselt alguse Vana-Kreekast. Seal kasvas ta looduslikult mägitaimena peamiselt hallide kivide vahel mägiojade kaldail. Kreeklased pidasid teda pühaks taimeks ja kasutasid üksnes rituaal- ja ravimtaimena, temast valmistati ka olümpiavõitjatele rohelisi pärgi. 

Petersellist leiavad tarvitamist peaaegu kõik osad: lehed, ürt, seemned ja juured. Köögis, värskena kasutamisel, on sagedasemad ilmselt lehed, mida nopitakse-harvendatakse kasvavatelt taimedelt. Kuna üldiselt eelistatakse nooremaid lehti, külvatakse ka seemneid ajaliselt mitmes järgus. Ürt leiab rakendust põhiliselt ravimtee valmistamisel. 

Petersellilehti kasutatakse salatite, suppide ja praadide kaunistamiseks-maitsestamiseks, juur on tuntud supijuurena. Juurest saab valmistada ka maitsvaid kastmeid liha- ja kalatoitudele. Petersellilehtedest, värskest kapsast ja kurgist (maitsestatuna tilliga) saab valmistada salati, mis sobib sapipõie- ja neerupõletiku puhul. Samuti on petersellist valmistatud salatid ideaalsed kehakaalu reguleerimiseks.

Peterselli juur on meil tuntud supijuurena, vähem kasutatakse ühepajatoitudes ja salatites, kus tal on samuti kindel koht. Peterselli lehti kasutatakse toorena salatite, suppide ja praadide kaunistamiseks. Käharleheline lehtpetersell on vähem vürtsikas, kuid sobib väga hästi külmale liha- ja kalavaagnale, salatite ja võileibade kaunistamiseks. Peterselli juurest saab valmistada maitsvaid kastmeid liha- ja kalatoitudele. Eriti aromaatse ja pikantse kastme saame, kui lisame kastmele ka juustu.

Petersell on väga vana ravimtaim. Ravimina tarvitatakse peamiselt lehti ja seemneid, kuid loomulikult kogu taime ning ka taimemahla. Taimel on võime tõsta söögiisu, vähendada allergiat, parandada ainevahetust. Kergendust saavad temast südame-, reuma- ja liigesepõletikuhaigused. Petersell tõstab silelihaskonna toonust emakas, soolestikus, kusepõies, sobib menstruatsioonihäirete korral. 

Petersellitõmmist soovitatakse juua rasvumisel, podagra puhul. Aedpetersellipreparaatidel on kuse- ja sapieritust ergutav, spasmolüütiline, toksiinivastane ja antiseptiline toime. Värske mahl koos juuretõmmise ja sidrunimahlaga kõrvaldab pigmendilaigud ja tedretähed. Juuretõmmis kaitseb nahka päevituse eest, mistõttu saab teda kasutada fotoallergia puhul päikesepõletusest hoidumiseks. Värsket mahla või purustatud lehti saab kasutada putukahammustustel, põletikuliste reaktsioonide vastu. Välispidiselt kasutatakse tõmmist paisete, põrutuste korral kompressina.

Lisaks tuleb meelde jätta, et persellipreparaadid on vastunäidustatud raseduse ajal ja neerukoe kahjustusel (nefriitidel) eeterlike õlide ärritava toime tõttu.

Lehtedest võib teha ka määret, milleks peenestatud lehed segatakse võiga. Seda salvi sobib kasutada allergia, haavandite ja haavade ravil. Kahjustatud nahale võib asetada ka lausa värskeid lehti. Loomulikult on värske peterselli söömine lausa kohustuslikuks dieediks kasvajate puhul ja vere puhastumiseks (üleliigse kolesterooli eemaldaja). Lisaks raviomadustele on petersell levinumaks maitse- ja toidutaimeks. Ravi ja kehakaalu reguleerimiseks võib valmistada salateid.

Kas teadsid, et petersell ravib ka sinikaid? Selleks sega mikseris kimp hakitud peterselli ja 1/4 klaasi vett. Vala segu jääkuubikute vormi ja aseta sügavkülmikusse. Trauma korral ei tasu oodata sinakaslillat plekki, vaid mähkida jääkuubik koheselt marlisse ning asetada haiget saanud kohale. Hoida umbes 10 minutit. Kuna selliselt valmistatud jääkuubik hoiab ära ka paistetuse, on efekt kahekordne. See nipp on tõhus ka põletuste puhul.

 

RETSEPTE:

Peterselli-õunasalat

Peterselli juurt 75 g, õunu 90 g, kreeka pähkleid 25 g, 1 muna (kollane), peterselli lehti 15 g, salatiõli 50 g.

Peenestatud aedviljadele võib lisada õli asemel ka majoneesi, maitsestamiseks kasutada veidi suhkrut ja soola. Samale salatile võib pähklite puudumisel lisada ka kaalikat ja maitsestamiseks kasutatakse veel tilli ning salatikastmeks sobib sel juhul hapukoor.

Peterselli lehtede, värske kapsa ja kurgiga valmistada (maitseainena till) salat, mis sobib sapipõie- ja neerupõletiku puhul.

 

Petersellisuflee

0,5 kimpu peterselli

0,5 dl vahukoort

0,5 dl piima

25 g kodujuustu

20 g kartulipüreepulbrit

soola

värskelt jahvatatud musta pipart

Worcesteri kaste

1 munakollane 

1 munavalge 

vormi määrimiseks võid

 

Loputa, kuivata ja haki peeneks petersell. Kuumuta potis piim ja vahukoor, sega juurde kartulipüreepulber ja kodujuust. Püreesta massi umbes 2 minutit mikseriga. Maitsesta ja klopi juurde munakollased. Vahusta munavalged tugevaks vahuks ja sega tainasse. Täida tainaga rasvainega määritud väiksed sufleevormid ja küpseta eelsoojendatud praeahjus 225°C (gaasipliidil 4. jaotus) juures 20 minutit.

 

allikas: terviseleht, toidutare.ee, A. Luigela "Tervise kokaraamat"


Triin Tisler