ROLAND TOKKO: kiretu elu vs elutu kirg ehk meie endi loodud lõksud

ROLAND TOKKO: kiretu elu vs elutu kirg ehk meie endi loodud lõksud
Kersti Niglas

2017. aasta gallupi kohaselt ei tunne 87% inimesi oma töö vastu kirge.

Millest see tuleb?

Oma rolli mängib kindlasti see, et meile on juba lapseeast saati sisse programmeeritud pigem tegelemine oma nõrkustega, kui keskendumine tugevustele. Koolis pidi lisatähelepanu pöörama ainetele, mis hästi ei läinud, kuid need, milleks oli annet ja mis lihtsalt välja tulid, jäid tahaplaanile. Samas võime küll süüdistada kooli, vanemaid, ühiskonda, poliitikuid jne, kuid tegelikult on igal inimesel võimalik saavutada ise olukorra üle ise kontroll. Kui 87% teeb oma tööd kiretult, tähendab see, et need inimesed kas ei ole oma kirge leidnud ja elavad kiretut elu või nad teavad küll, mis neil silma särama paneb, kuid ei julge astuda samme, et oma kirge ellu rakendada ehk neil on elutu kirg.

 

Tore teada, aga mida siis teha, eks?

Esiteks püüa mõista, et sa ei ole selles olukorras üksi. Teiseks – ava ennast võimalusele, et lahendus on lähemal, kui sa arvata oskad. Jagan täna sulle praktilist nõu, kuidas leida oma elus kirge ning järgmises Buduaaris toon sinuni sammud, mida teha, et oma kirele elu sisse puhuda.

Esiteks teadvusta seda, et nii sind, mind kui ka kõiki teisi inimesi on ühel või teisel moel tagasi hoidnud endas kahtlemine või tunne, et ma ei ole piisavalt hea. See võib väljenduda nii, et isegi kui sul tuleb mõne asja puhul tunne, et vot seda tahaks ka mina teha, siis kohe kõrvale tuleb hääl, mis ütleb, et sa ei saa ju sellega hakkama, miks ma vaid seda varem ei avastanud või ega sellega raha niikuinii teeni. Kui see nii on, siis tea, et see on uskumus, mis on tekkinud sinu seniste kogemuste tulemusel, kuid seda on võimalik muuta. Et sulle muutusteks veidi lisamotivatsiooni tekitada, siis mõtle sellele, et kui teed asju, mis sulle ei meeldi või mida lausa vihkad, siis võtad kelleltki teiselt ära võimaluse teha seda, mida tema armastab.

Samal ajal ava ennast võimalusele, et see mida sa tõeliselt naudid ja kirglikult teed, võib sulle kas otseselt või kaudselt olla ka sissetulekuallikaks. Toon näitena inimese, kes kirjutas mulle kireteemalise küsitluse vastuseks, et teadis juba kooliajal, et kudumine on tema kirg, kuid arvas, et see ei ole midagi, millega ära elatuda. Täna, lisaks kudumisele, annab ta selleteemalisi koolitusi, koostab käsiraamatuid ja müüb kangakudumise töövahendeid. Oma kire on ta muutnud igapäevaeluks ja sissetulekuallikaks.

Sarnaselt olen ka ise muutnud enesearengu oma põhitegevuseks. See valdkond kõnetas mind ja ühel hetkel sai koolitustel osalemisest nende korraldamine ja tänu sellele avastasin ka oma avaliku esinemise ande. Olgugi, et teiste ees enda väljendamine oli pikalt üks minu suurimaid hirme.

Mõtle, mis on see valdkond või tegevus, mis sind kõnetab ja hakka kusagilt otsast pihta. Leia võimalusi osa võtta selle ala sündmustest, suhelda inimestega, kes selles valdkonnas tegutsevad ja leida üles neid, kes oskavad sulle nõu anda, kuidas edasi liikuda.

 

Üks lihtne harjutus, kuidas oma kirge avastada

Pane kirja kõik tegevused, mis sul pähe tulevad, mida sa armastad, milles oled hea ja mida teeksid ka täiesti tasuta. Tõenäosus on, et oma igapäevatöös teed sa mitmeid asju, mis sul hästi välja kukuvad. Tihti aga seetõttu, et oled pidanud neid omandama tööülesannete käigus. Samas nende asjade eest, mis tulevad erakordselt lihtsalt välja, tundub jälle imelik raha küsida, kuna selliseid oskuseid peetakse sageli ekslikult iseenesestmõistetavaks. See on meie enda loodud lõks, sest reaalsuses need vilumused, mis meil kerge vaevaga õnnestuvad, paljudel teistel välja ei tule. Just selle pärast peakski selle eest tasu küsima! Ehk siis vastus peitub küsimuses: ”Mida sa teeksid tasuta?”

Tegin ise selle harjutuse läbi ja aasta hiljem märkasin, et elu läheb oluliselt ladusamalt. Avastasin, et olin hakanud tegema enamik neid asju, mida olin kirja pannud”teeksin ka tasuta” vastuseks. Huvitaval kombel sain selle eest ka tasu ja suuremat kui kunagi varem. Lisaks tundsin ennast hästi, mis kiirgas minust välja ning tõi minuni veelgi rohkem võimalusi.

Mis on sinu ”teeksin ka tasuta” nimekirjas? Kus saaksid neid tegevusi rakendada? Kes saaks sind kiiremini edasi aidata, et elada kirglikult ja oma kirele elu sisse puhuda ning omaenda loodud lõksust välja astuda?

Sarnased artiklid