Reklaam sulgub sekundi pärast

Mida teha, kui laps avalikus kohas jonnima hakkab?

Kuidas peaks vanem toimima, kui laps hakkab avalikus kohas nutma ja jonnima? Soome ajaleht Iltalehti kirjutas ka, kuidas peaks suhtuma teiste inimeste uudishimulikudesse pilkudesse.

Kuidas peaks vanem toimima, kui laps hakkab avalikus kohas nutma ja jonnima? Soome ajaleht Iltalehti kirjutas ka, kuidas peaks suhtuma teiste inimeste uudishimulikudesse pilkudesse.

Iga vanem on pidanud teinekord lapse jonnimist avalikus kohas vaigistama. Paljudele pole ka teiste inimeste halvustavad pilgud võõrad.

”Mind paneb imestama, et mis seal nii kummalist on, kui laps teinekord poes väsinuna jonnima hakkab. Proovi siis keset kaubanduskeskut rahustada last, kes taob, rebib juustest ja möirgab. Lähedalolevad inimesed vaatavad halvustavalt ja mõtlevad, et kuidas vanem last maha rahustada ei suuda. Kui vähegi häält tõstad, saad ka selle eest süüdistavaid pilke. Inimesed mõtlevad, et kuidas sa küll lapsega sedasi räägid. Kas peaksin siis lapse põrandale karjuma jätma või ostma tema rahustamiseks seda, mida ta tahab,” mõtiskles üks Iltalehe lugeja.

Iltalehti pani kirja mõned nõuanded, kuidas peaks lapsega käituma, kui jonnituju üllatab.

Teinekord tundub, et mitte miski ei mõju, kuid ära materda ennast – ka lastel on halbu päevi ja kõigil lastel on oma isiksus. Ja pea meeles – ära tee välja võõrastest pilkudest. Lapse jonnimine on täiesti loomulik asi ja jonnituju võib peale tulla ükskõik kus. Võõraste halvustavaid pilke ja sosistamist peaks lihtsalt ignoreerima.

Emotsioonide võimuses

Kui jonnituju peale tuleb, on laps oma emotsioonide võimuses. Neid ei tasuks siiski alahinnata või mõnitada. Võid toetada lapse tundeid, öeldes: ”Ma näen, et sa oled vihane.” Laps võib vajada konkreetset kaitset ja rahu. Täiskasvanu rahulik ja kindel kaisutus – eriti siis, kui laps vigastab ennast, teisi või kaupu – võib olla vajalik. Vahel peab lapse rahustamiseks teda kinni hoidma.

Võta appi huumor

Huumor, loovus, leidlikkus, mängud, muinasjutud ja fantaasiad on lapsevanemale heaks abiliseks. Huumor ei tohiks mingil juhul last siiski maha teha. Lapsega koos peabki naerma, kuid ära kunagi naera lapse üle. Pea meeles, kasutada oma kujutlusvõimet.

Ignoreeri halvustavaid pilke

Kui laps hakkabki poes jonnima, las ta siis jonnib, sina vii oma ostud lõpuni. Ignoreeri võõraste pilke ja püüa ise rahulikuks jääda. Ehk pead koos jonniva lapsega ka poest rahulikult välja kõndima, kuid sellisel juhul peab ennast kiitma – sa kasvatad last õigesti. Teiste inimeste kommentaaridest ja pilkudest ei pea välja tegema, kui oled sunnitud lapse jonniga avalikus kohas silmitsi seisma.

Jää rahulikuks

Pea meeles ise rahulikuks jääda. Ähvardamine, karistused ja vastuväited pole õige viis, kuidas lapse jonni kontrolli alla saada.

 

Anneli Allikas-Parv