Reklaam sulgub sekundi pärast

Loomulik eufooria

Kas tunned ennast eriti hästi peale pikka jooksu või naerdes pisar silmis? Enamasti on sellisele mõnutundele olemas teaduslik seletus. Tegemist ei ole lihtsalt ma-peaks-sporti-tegema süütundest vabanemisega või sellega, et nali oligi nii hea. Kõik tuleb endorfiinide ehk õnnehormoonide tasemest meie veres. Just endorfiinid aitavad luua üleva meeleolu.
/Tekst: Ave Lepik/

 

Endorfiinid ehk kuidas saavutada natural high olekut

Kas tunned ennast eriti hästi peale pikka jooksu või naerdes pisar silmis? Enamasti on sellisele mõnutundele olemas teaduslik seletus. Tegemist ei ole lihtsalt ma-peaks-sporti-tegema süütundest vabanemisega või sellega, et nali oligi nii hea. Kõik tuleb endorfiinide ehk õnnehormoonide tasemest meie veres. Just endorfiinid aitavad luua üleva meeleolu kasvõi kaheteistkümneks tunniks.

Endorfiinid on heaolutunnet tekitavad ained, mida toodetakse ajuripatsis. Endofiinide toimena on täheldatud ka eufooria tekkimist. Endorfiinide taseme tõus on keha loomulik reageering mingile kindlale muutusele, tavaliselt valule. Teisisõnu on tegemist nii öelda loodusliku valuvaigistiga, mis samas tekitab mõnusa tunde ka ilma otsese valuta. Morfiin, heroiin ja kokaiin on tuntumad narkootikumid, mis toimivad endorfiinide vabastajatena kehas. Õnneks, on olemas ka palju tervislikke ja meeldivamaid viise, kuidas saavutada natural high tunnet. Keemiline laks on ju täiesti out.

Erinevad endorfiine uurinud inimesed (välisajakirjanduses) on välja pakkunud 10 täiesti legaalset viisi, mida tasuks proovida. Mõni tunduvalt mõnusam kui teised. Proovitud sai kõiki ja nüüd tulemused koos kommentaaridega üles rivistatud.

Positiivsed mõtted ja kõik on hästi. Aga loomulikult aitab positiivsete mõtete mõtlemine kaasa tuju tõusule. Kes siis seda ei teaks ega kogenud poleks? Vahel piisab ka sellest, kui keegi teine ütleb, et kõik on hästi. Näide meditsiinist: vahel antakse inimestele tegeliku ravimi asemel platseebot ehk toimeaineta tabletti. Arvates, et tablett ravib, paranevadki patsiendid justkui imeväel. Ei ole halba ega head, on vaid meie nägemus ja arvamus.

Tuline tšillipipar
teeb puhta töö. Mõnele inimesele on tšillipipra söömine lausa sõltuvus. Et keha püüab sind kaitsta on reageeringuks endorfiinide vabastamine. Piprakauna närimine võib vabastada endorfiine nii tsentraalselt kui ka ainult keeles. Kõik see toimub loomuliku reageeringuna valu vastu. Kokku on maailmas üle 150 sordi tšillilisi - väikesed tulised piprakaunad, mis on ka valuvaigistava toimega. Mida väiksem kaun, seda tulisema maitsega. Katse: Tegelikult jäi siinkohal katse ära, sest piprakauna olen varemgi proovinud ja mälestus on pigem ebameeldiv. Hilisemat kaifi küll ei mäleta. Mõnusam on tšillipipart kasutada tuliste idamaiste toitude maitsestamiseks. Ka maailmakuulus telekokk Jamie Oliver soovitab tšillipipart kui mõnuainet.

Tee trenni. Inglise keeles on käibel väljend „runner’s high“. Ehk olete seda isegi kogenud? Inimesed, kes harrastavad jooksmist, jõuavad mingil hetkel punkti, kui keha hakkab suuremas koguses vabastama endorfiine. Teadus on selles treeningust saadava kaifi osas erinevatel seisukohtadel. Mõned arvavad, et endorfiine stimuleerib pigem positiivne tunne, et seisad vastamisi füüsilise väljakutsega, kui pingutus ise. Soovitatakse just spordialasid, mida saab ajaliselt pikendada, näiteks murdmaasuusatamine, ujumine, tennis. Endorfiinide tase sõltub loomulikult ka treeningu intensiivsusest ja pikkusest.

Ood orgasmile. Ilmselt üks parimaid ja mõnusamaid viise ja milleks siis rassida tunde, kui saab ka vähema pingutusega veelgi mõnusamast tegevusest endorfiinide sööstu kätte. Sobib, rohkem polegi ju vaja kommenteerida.
Ma olen nii liigutatud, hingeliselt. Mina saan tõelise naudingu teatrist, see lihtsalt lummab ja liigutab midagi mu sees.
Sama hästi toimivad ka kõik teised kaunid kunstid. Ka inspireeriva muusika kuulamine võib toota looduslikke mõnuaineid. Endorfiinide tase jääb ilmselt normaalsele keskmisele tasemele, muidugi kui emotsioonid täielikult võimust ei võta ja näiteks pisaraid poetama ei pane.

Proovi nõelravi. See on tegelikult trikiga punkt. Väidetavalt tõmbab endorfiinide päästiku valla hoopis see kui ise paned nõelu kehasse, mitte see kui keegi sulle neid paneb. Nõelravi patsiendid kogevad hoopis platseebo efekti arvates, et protsess töötab nende peal, tegelikult on see just vastupidine. Kõik on mõtlemises. Siinkohal tuleb mainida, et ei väida, et nõelravi ei tööta. Ilmselt on see ärevus, millele keha reageerib, kas julged terva nõela kellegi nahka suruda või kardad haiget teha.

Söö palju šokolaadi
!!! Kõige lähedasem toit narkootikumile on šokolaad. Tegelikult ei pea soovitust „palju“ otsesõnu võtma, suuremat kasu ei saa kolmest tahvlist. Amps või kaks tekitavad samasuguse reageeringu.
Hirm raputab ärkvele. Miks inimesed vaatavad õudusfilme? Miks me lähme ikka võimalusel suure karuselliga sõitma? Sest meie keha teab, et hirm tõstab kehas endorfiinide hulka. See selgitab ka ekstreemspordi populaarsust. Keegi ei taha haiget saada; see on lihtsalt lõbus.

Kummardus päikesele. Kuigi UV-kiigruse negatiivsetest külgedest on palju räägitud, siis on ka leitud, et UV-kiirgus aitab siiski kaasa endrofiinide tootmisele. Kui mõnus on olla pärast päeva rannas, see ei ole vaid ilusama naha ja kenade poiste pärast. Ja kui mõnus on ärgata teades, et päike paistab väljas, see lihtsalt viib tuju kõrgemale.

Naer on parim ravim. Kas kiire nali sõbradega või kahe tunnine ülilõbus romantiline komöödia, vahet pole. Naer suurendab endorfiinide hulka ning aitab nii kaasa ka immunsüsteemi tugevdamisele ja teeb haigustele vastupidavamaks.


Ave Lepik