Reklaam sulgub sekundi pärast

ARST SELGITAB: Semaglutiid: ravim, mis on vähendanud kaalukirurgia osakaalu

Dr. Sander Kütner
Dr. Sander Kütner — FOTO: Karen Härms

Ülekaal on paljude inimeste jaoks suureks probleemiks. Eestis on uuringute järgi üle pooltel inimestel kehakaal soovituslikust suurem. Kaalu langetamine võib paljude jaoks omal käel olla keeruline ja nii on aastast aastasse kasvanud ka kaaluoperatsioonide arv. Viimasel ajal on palju räägitud semaglutiidist – tegu on ravimiga, mis kaalukirurgia osakaalu märgatavalt vähendanud. Mitmeid uuringuid juhtinud Feinbergi meditsiinikooli rasvumisuurija dr Robert F. Kushneri sõnul on semaglutiid „mängumuutja“. Tema sõnum on lihtne: "See on rasvumise efektiivse ravi uue ajastu algus.“Dr Sander Kütner on siiski veendunud, et päris imeravimiga tegu ei ole ja selgitab, millega on tegu ning millistel juhtudel see võib sobida.

Ülekaalu ravivõimalused

Kõige efektiivsemad võimalused jagunevad üldjoontes kaheks – medikamentoosne ja kirurgiline ravi. Medikamentoosse ehk ravimitega ravi kõige tõhusam variant on hetkel ravi semaglutiidiga.

„Ei julge öelda, et ravimid kirurgia poole üle võtaks, kuid roll kindlasti suureneb,“ kommenteerib dr Kütner ravimite efektiivsuse kasvu. Kirurgilise sekkumise klassikaliseks kriteeriumiks on kehamassiindeksi näit üle 35 kg/m2, kuid järjest rohkem opereeritakse ka patsiente, kelle KMI jääb vahemikku 30-35 kg/m2. Semaglutiidi ravi võib alustada aga juba ka kehamassiindeksi näitudega üle 27 kg/m2.

„Aga ka KMI näitajaga üle 35 kg/m2 võib esialgu alustada semaglutiidi raviga ning vaadata, kas ja kui palju sellest piisab,“ selgitab dr Kütner.

Miks eelistatakse tänapäeval medikamentoosset ravi? Kirurgilise sekkumisega võivad olla siiski teatud riskid. Tänapäeval on bariaatriline kirurgia võrdlemisi ohutu, kuna võtted on hästi paika pandud, kuid igal operatsioonil võib tekkida komplikatsioone, näiteks võivad tekkida vitamiinivaegused, kui ei võeta vitamiine vastavalt arsti juhisele. Semaglutiidiga ei ole aga praegu pole teada väga tõsiseid probleeme, ehkki kõrvaltoimeid mõistagi on, näiteks iiveldus, täiskõhutunne ning seedetraktivaevused nagu kõhukinnisus või -lahtisus.

Mis on semaglutiid?

Mis aga on täpsemalt semaglutiid ja kuidas see toimib? „Semaglutiid oli algselt välja töötatud diabeediraviks, kuid uuringute käigus avastati, et sellel on ka märkimisväärne kaalulangetav toime. Ravim suurendab insuliini eritumist ning selle tulemusel langeb veresuhkrutase. Kaalulangetav toime avaldub läbi ravimi toime, mis aeglustab mao motoorikat ning vähendab näljatunnet,“ selgitab dr Kütner täpsemalt. Uuringute käigus selgus, et lisaks kaalulangetavale toimele, ei langeta ravim liigselt veresuhkrut, mille tõttu sobib see ka neile, kes diabeeti ei põe.

Semaglutiidi soovitatakse üldiselt juhul, kui kehamassiindeks on üle 27 ning ülekaaluga kaasnevad mõned haigused, näiteks diabeet, hüpertoonia, liigeseprobleemid, depressioon, ärevus jne. Kehamassindeksiga üle 30 ei pea ravimi väljakirjutamiseks kaasuvaid haiguseid olema.

„Semaglutiidiravi võib kombineerida ka kirurgiaga, näiteks kasutada seda enne või pärast kaalulangetuse operatsiooni, et saada täiendav langus,“ lisab dr Kütner. Osadel patsientidel võib ülekaal olla nii kõrge, et kohe opereerida ei saagi ning peaks kaalu langetama ravimiga nii palju kui võimalik.

Semaglutiid on saadaval nii süstelahuse, kui tabletina. Põhiliselt kasutatakse seda süstelahusena, kuna tableti kontsentratsioon veres võib olla halvasti prognoositav. Ülekaalu raviks tehakse tavaliselt aastane ravikuur, mille vältel patsient end korra nädalas süstib.

Imeravimiga siiski tegu ei ole

Semaglutiid ja bariaatriline kirurgia toimivad siiski efektiivselt vaid siis, kui patsient muudab ka oma elustiili. „Ravim on päris efektiivne võrreldes eelnevate ravimitega, aga kardetavasti pole see ainuke tegur, mis tulemusi toob. Võib-olla 10-15 aasta pärast on ravimeid rohkem arendatud, kuid hetkel ainsa imeraviga tegu pole,“ räägib arst. Uuringute järgi ei pruugi ravim toimida 10-15% inimestel ja pole paraku veel päris täpselt teada, miks see neile ei mõju.

„Kui võtad ravimit, siis oled end kaalulangetamise protsessiks valmis pannud ning tulemuste saavutamiseks peaks järgima n-ö kolme sammast ja võrdset osa – ravim, muutused toitumisharjumustes ja suurem füüsiline aktiivsus,“ annab lõpetuseks dr Kütner soovituse.