Reklaam sulgub sekundi pärast

Dr Maie Matšenas: Hambaarsti vältimine uhkuseasi ei ole

Maie Matšenas
Maie Matšenas — FOTO: Karen Härms

Uue kliiniku 360Dentaljuht dr Maie Matšenas ütleb, et päris nii ei saa, et hambaarsti juurde üldse ei satu – küll aga on võimalik omalt poolt palju ära teha, et käia hambaarsti juures harva. Nii püsivad hambad korras ja üllatavaid suuri hambaarstiarveid ka tulla ei tohiks, kui olukord kontrolli all hoida ja mitte käest lasta.

Lapse puhul on oluline sisse juurutada õiged harjumused ja hambaid kontrollida

Dr Matšenas rõhutab, et laste puhul on väga oluline hambaarsti külastada, sest varakult avastatud probleemid võivad palju ära hoida. Noortel on võimalik hambaarsti külastada Tervisekassa kulul ja kui seda võimalust kasutatakse, saab noor minna täiskasvanuellu üldiselt suuremate probleemideta ja jätkates korrektset hooldust ja aeg-ajalt hambaarsti külastades, ei saa tekkida ka hambakatastroofi.

Juba imetamisnõustajad saavad nõu anda, kas ja kuidas laps rinda haarab. Veel tasub jälgida funktsioonide tööd, õiget ninahingamist, neelamist ja harjutada sisse õiged toitumisharjumused. Hambaarsti juurde peaks lapse tooma hiljemalt 2-2,5-aastaselt.

Laste puhul, kellel on piimahambad, soovitatakse käia hambaarsti juures kaks korda aastas. Kui on küsimusi või probleeme, isegi kolm korda aastas.

Kui piimahambad ära vahetuvad, on terved ja hoitud, piisab hambaarsti visiidist 1-2 korda aastas.

Üllatavad olukorrad, mis hambatervist mõjutavad

Täiskasvanute puhul soovitab dr Matšenas külastada hambaarsti kord 1 aasta jooksul. Siiski on olukordi, mis üllataval kombel hambatervist mõjutavad ja mil peaks käima tihedamini.

Arst selgitab, et suuremad stressiolukorrad nagu ülikooli lõpetamine, välismaal töötamine, pikemaajaline tugevate ravimite kuur, ka antibiootikumide kuurid näiteks mingi trauma järgselt, isegi lahutus võivad muuta mikrofloorat ning võivad tekkida kiiremini hambaaugud. Kui organism on olnud stressis või šokis, soovitab hambaarst 3-4 kuud või kuni pool aastat hiljem igaks juhuks kontrollis ära käia.

Rasedad peaksid julgemalt kasutama täiendavat hambaravihüvitist

On levinud müüt, et rasedus rikub ema hambad ära. Oma rolli mängivad siin pigem rasedusaegne toitumine, mineraalainete ja vitamiinide baas, hormoonide muutudes igemed suurenevad ja vähenevad, nii et on suurem oht hambakivi tekkeks, kui hügieen ei ole väga hea.

Kui on plaanis rasestuda, soovitab dr Matšenas käia hambaarsti juures ära juba varem. Selleks, et teha panoraampilt, et raseduse ajal röntgenit tegema ei peaks. Sellest pildist saab lähtuda lausa 3-5 aastat.