Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas oled õnnelik? Selgita välja kolme praktilise harjutusega

Buduaar

Dali Getter Karat
Dali Getter Karat — FOTO: Ruudu Rahumaru

Viimased keerulised aastad meie ühiskonnas on pannud paljud meist pannud mõtlema, et kas me oleme tegelikult õnnelikud? Mis on õnn? Mis on õnnelikkus? 

Õnneuuringud on selgelt välja toonud, et inimesed mõtestavad õnne tähendust erinevalt: mõni rahvus on pigem materialistlik, teisel on esikohal vaimsed väärtused. Õnne- ja inspiratsioonikoolitaja Dalí Karat toob oma GoodNews kirjastusega välja antud raamatus „Õnn on otsus!“ välja kolm praktilist harjutust, mida igaüks proovida saab. 

Mis on õnn?

Dalí selgitab oma raamatus, et universaalselt on aga inimestel kõikjal üle maailma üsnagi sarnased õnnelikkuse printsiibid, õnne valemid või arusaam sellest, mis on õnn. Õnne uurijad on jõudnud ühise arusaamani, et suures pildis saab õnne kogeda kolmest aspektist.

Naudingut pakkuvate asjade omamine ehk sul on midagi materiaalset, mis pakub Sulle naudingut – näiteks mugav auto, ilus kodu, disainerrõivad vm. 

Vajaduste või ihade rahuldamine ehk sinu jaoks olulised vajadused on täidetud ja Sa koged seeläbi õnnetunnet. See võib olla midagi igapäevast, näiteks hea toidu ja joogi nautimine, või midagi palju suuremat, näiteks võimalus armastada ja armastust vastu võtta, olla kuuldud, nähtud ning tingimusteta aktsepteeritud, tööalane eneseteostus vm.

Õnne loomine, saavutamine ehk sa lood oma õnne iseenda sees – sa koged sügavat õnnetunnet, praktiseerides mõnda sinu jaoks sobivat loovat tegevust, näiteks kirjutades, maalides, sportides, kokates, lemmikloomadega tegeledes vm.

Esimene harjutus – selgita välja, mis sind õnnelikuks teeb

Dalí ütleb, et asjasse süüvimata võib tunduda, et õnn on midagi hästi suurt, abstraktset ja üldjuhul tulevikus saavutatav. Tegelikult on õnn aga olemas just täna, siin ja praegu. Sul on võimalik kogeda iga päev loendamatul hulgal situatsioone ja tundeid, mis sind õnnelikuks teevad. 

Selleks, et oskaksid neid asju enda ümber ja sees märgata, pead teadma, kus peitub sinu õnn. Seega tee nimekiri kõikidest asjadest, mis teevad sind õnnelikuks. Millised on sinu õnne allikad?

Teine harjutus – toeta ennast

Leia paber (kas kleepsuga või tavaline), pliiats ja kirjuta endale üles erinevaid lauseid, mõtteid, toetavaid sõnu. Tee sama oma telefoni ja arvuti jaoks – loo taustapilt ise või otsi internetist sobiv ning sea see taustapildiks. Mõned näited, mida võiks paberile kirjutada: ma saan alati hakkama, ma liigun õiges suunas, ma olen alati hoitud, mu unistused täituvad, ma

usaldan elu, ma olen põnevas uudishimus elu osas, ma olen ilus, ma olen armastust väärt, ma armastan iseennast, kõik läheb hästi või kõik on hästi, ma saan kõigega hakkama, mida ma ette võtan; või hoopis nt perepuhkus oktoobris, uus töökoht vms. Pea meeles, et sinu tähelepanu on see, mis suunab su energiat ja su energia loob sinu reaalsust!

Kolmas harjutus – pane paika oma õnneeesmärgid

Vaata oma käesolevat päeva/eluetappi. Keskendu sellele, mis on olevikus. Ära vaatle kogu oma elu, kuna tõenäoliselt oli su elus hetki, mil sa olid püsivalt hästi õnnelik, niisamuti kui oli etappe, kus sa ei tundnud õnnetunnet enda sees pulbitsemas. Oluline on see, mis on praegu. 

Nüüd hinda, kui palju on sinu päevades õnnehetki. Kui tihti sa koged eufooriat, otsekui mäe tipus olemist, mil saad öelda: “Ma olen õnnelik!”? Vaata, kui palju sinu kogetavast õnnest on seotud kellegi või millegagi, mis asub sinust väljaspool (ja seega pole sinu kontrolli all)? Ja kolmandaks küsi endalt: kui õnnelik ma olen praegu? Milline on minu üldine õnnetase praegu 10 palli skaalal? Kui õnnelik sa oled oma igapäevatoimetusi tehes?

Järgmiseks lisa sinna juurde number, kus sa tegelikult olla tahaksid. Mis iganes number seal praegu on, sa saad seda muuta! Ja mida täpsemalt sa tead, kuhu soovid jõuda, seda lihtsam on sul sinna minema hakata.