Reklaam sulgub sekundi pärast

Kiropraktik annab nõu, kuidas talvel lumetöid tehes vigastusi vältida

Priit Kõrve, foto Karen Härms
Priit Kõrve — FOTO: Karen Härms

Füsioterapeut, manuaalterapeut/kiropraktik ja Eesti Wushu Kungfu Föderatsiooni aupresident Priit Kõrve tõdeb, et talvel mõistlikes kogustes lume koristamine on tervisele ainult kasulik, aga üldiselt kipub olema nii, et talvel tulevad patsiendid temani kahes satsis – esimesed, kes kohe lund visates selja ära tõmbavad ja nädal hiljem teises satsis patsiendid, kes on visanud lund üle ühe õla ja kätt vahetanud ei ole. Kõrve annab nõu, kuidas talvel lumetöid tehes vigastusi vältida.

Lumekoristus on hea kehaline treening värskes õhus, aga keha ei pruugi selleks valmis olla

Kõrve selgitab, et kui järsku on vaja suurtes kogustes lund kühveldama hakata, siis keha ei ole selleks valmis. Nii tekitamegi endale esimese paari päevaga heal juhul valutavad lihased, halvemal juhul aga valutava selja, kus on vaja juba manuaalterapeudi/kiropraktiku või isegi kirurgi abi.

Ta kinnitab, et lumekoristus ei ole iseenesest halb kehaline tegevus – värskes õhus hea kehaline koormus, nagu jõusaal ja aeroobne treening. Probleemikoht on see, et meie keha ei ole selleks valmis. Nii pöördub tema poole talviste lumetormide puhul palju rohkem patsiente.

Üks probleem on selles, et enamjaolt visatakse lumelabidaga lund üle ühe õla, poolt vahetamata. Nii saab keha ühekülgset koormust ning lihased lähevad diagonaalselt pingesse.

Enne lumelükkamist tee soojendust

Kõrve nendib et oleneb talvest, aga kui tuleb esimene suur lumi, tulevad patsiendid kahes satsis – esimesed, kes kohe lund visates selja ära tõmbavad ja nädal hiljem teises satsis patsiendid, kes on visanud lund üle ühe õla ja kätt vahetanud ei ole – tavaliselt on siis enne olnud nõrk koht, mis annab järele.

Ta soovitab talvel enne lumelükkamist teha soojendust nagu enne sporditegemistki. Tavaliselt sellele siiski ei mõelda. Kõrve tõdeb, et 10-15 aastat tagasi vaatas temagi, et lumi on tööl ukse ees ja lükkas tööriietes need paar meetrit ära, et patsiendid paremini ligi pääseks. Enamasti sellest midagi ei juhtunudki. „Mul on füüsiliselt päris koormav töö, kabinetis peab olema 24-25 kraadi ja kui lähed -15 kraadi juurde tuuletõmbesse... olen paar korda isegi selle tõttu haigeks jäänud. Nii et enne kerge soojendus ja kindlasti tuule vastu ka tuulekindel jope peale,“ soovitab ta.

 Lund koristades väldi neid ohtusid:

  • Palavikuga ära lund koristama mine.
  • Kui on värske trauma, ära lund koristama mine.
  • Haige seljaga kutsu parem sõbrad appi.

Kõrve toonitab, et kui tekib kuskil seljas või kaelas valulikkus, siis pöördu võimalikult kiiresti manuaalterapeudi/kiropraktiku või vajadusel arsti poole abi saamiseks.