Reklaam sulgub sekundi pärast

Maria Baydar: kas julged oma unistustesse suhtuda kui eesmärkidesse?

Fotol Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Karen Härms

Coach ja koolitaja Maria Baydar ütleb, et tema jaoks on unistused ühtlasi tema eesmärgid. Kuid kahjuks enamus inimeste jaoks on unistused midagi pigem abstraktset ja kauget. Eesmärgid on rohkem käega katsutavamad ja tunduvad tehtavad. Aga see ei pea nii olema. Küsimus on selles, kas me julgeme oma unistustesse suhtuda kui eesmärkidesse.

Ainuke vale unistamine on vale unistuse unistamine

Kui mõelda unistustele, kerkib paratamatult üles küsimus, kuidas seda õigesti teha ja mis on vale viis unistada. Maria ütleb, et ainuke vale unistamine on vale unistuse unistamine. Mis on vale unistus? Ta selgitab, et see on unistus, mis pole sinu unistus, mille sa oled võtnud endale, sest keegi teine on öelnud, et see on õige ja teistmoodi on vale.
Vale viis unistamiseks on ka see, kui sa unistad, aga tegelikult ei usu ning oma kriitika, hinnangute ja negatiivsusega nullid ära kõik sammud, teod ja püüdlused unistuse poole liikuda. Unistus on nagu imelise, erilise, haruldase taime kasvatamine. See nõuab usku, järjepidevust, strateegilist ja teadlikku tegutsemist.

Unistamine on pealtnäha üsna lihtne tegevus, mis võiks igal ühel kergusega tulla. Maria rõhutab, et unistused on vajalikud ja isegi tervislikud, need annavad meile arusaama, mis meid tegelikult õnnelikuks teeb. Ilma unistusteta pole võimalik õnnelikuks saada. Ilma unistusteta inimese tahe tegutseda hääbub, kaob motivatsioon ja elujõud. 

Igaüks tegelikult teab, millest unistada

Siiski Maria tõdeb, et tihti me ei julge unistada. Me ei luba endal tahta või soovida seda unistust, sest kardame valu ja pettumust.

”Kahjuks on hirm unistada tänapäeval üsna sagedane, sest pidev ühiskondlikesse standarditesse mahtumine on pannud inimese unustama, kes ta ise päriselt on ja mida tema päriselt soovib oma elult. On ununenud harjumus kuulata oma vajadusi ning on tekkinud hirm unistada, sest kusagil lapsepõlves on tema julget ja loomingulist unistamist valeks tehtud või isegi välja naerdud. Meid on õpetatud, et esikohale tuleb seada teiste vajadused ja soovid. Selliselt elades kaob oskus ja julgus unistada. Kohtan seda oma töös tihti. Tegelikult on ju normaalne hoolitseda teiste eest. Aga võti on tasakaalus,” ütleb ta.

Julgus unistada tuleb tagasi siis, kui esmalt leida vastus küsimusele: kes mina päriselt olen ja mida mina elult päriselt tahan?

Maria nendib, et see on keeruline küsimus, mis enamusel juhtme kokku jooksutab. Sellele ei saa vastata korraga, kiiresti ja ühe lausega. Pigem võiks sellele vastuse leidmine olla omaette eesmärk, mida inimene endas teadlikult tunnetama hakkab läbi erinevate elu olukordade.

Julgus unistada tuleb ka esialgu väiksemate aga siiski natuke närvikõdi tekitavate unistuste unistamisest. Harjuta oma psüühikat kogemusega väiksemate sammude toel, et unistused täituvad. Kõik on võimalik. Nii suudad ühel hetkel unistada järjest julgemalt ja suuremalt.

Unistused ei täitu, kui sa nende osas konkreetne pole

Maria selgitab, et see tähendab, et ühel hetkel tuleb unistused muuta tegudeks, mis viivad lõpptulemuseni. Tegude tegemiseks on vaja strateegiat, tegevuskava. ”Mulle meeldib öelda, et igal inimesel peaks olema oma elustrateegia, mis teeb teda õnnelikuks ja viib eesmärkideni,” ütleb ta.

Võta paber ja pastakas ja disaini endale oma elustrateegia!

Eesmärkide täitmiseks on veel üks oluline komponent – usk, et mina suudan seda. Selleks tee läbi üks lihtne harjutus kirjalikult:

  • Kirjuta paberile 5 põhjust, miks sa ei usu, et suudad soovitu saavutada. Seejärel vaata neid punkte ja mõtle, kuidas need sind tundma panevad.
  • Kirjuta paberile 5 põhjust, miks sa usud, et suudad soovitu saavutada. Jällegi vaatle neid punkte ja mõtle nende üle. Mis tunne tekkis? Millised 5 põhjust sa valid?

Kui märkad, et su unistus on täitunud, tähista! Maria rõhutab, et see on nii oluline, et psüühikale anda kinnitus, et sa oled hästi hakkama saanud! „Tähistamine on nii alahinnatud tegevus ja paljud inimesed on muutunud saavutussõltlasteks. Kogu aeg on vaja uusi saavutusi ja eesmärke, muidu langevad nad masendusse. See on ohtlik nõiaring ja sellised inimesed pole kunagi õnnelikud. Nii et hakka parem harjutama elu ja õnnestumiste tähistamist, et programmeerida end edulainele!“ soovitab ta.