NIPINURK: Helid aitavad terveneda: heliterapeudid annavad nõu, kuidas helide abil end toetada

Monika Kuzmina

Maria Vie

Tervendavate Helide keskuse rajajad ja heliterapeudid Lilia Märtmaa ja Denis Vinogradov sõnavad, et helidel ja nende vibratsioonil on inimese elule suur mõju. Oskuslikult ise helisid kasutades saab end lausa tervendada ja tegeleda enesearenguga.

Võimalused, kuidas end helide abil tervendada

Märtmaa selgitab, et milline muusika enda tervendamiseks valida, sõltub suuresti inimesest endast. Arvatakse näiteks, et klassikaline muusika on rahustav, aga tegelikult võib see mõnda inimest hoopiski ärritada. Mõnele inimesele aitab end välja elada hoopis vali muusika, mis teise jaoks on häiriv. Kindel on aga see, et tänavamüra, suure linna helid ja taustaraadio mõjuvad ärritavalt.

Näiteks heliteraapias on üldine eesmärk aidata inimesel lõdvestuda ning kasutatakse nii valjusid kui ka leebeid helisid. Valjud gongihelid aitavad lahti lasta allasurutud hirmudest ja välja elada emotsioone ja hiljem leebed helid tasakaalustavad ja rahustavad.

Kodus endale heliteraapiat teha saab näiteks Tiibeti helikausside abil, mis on tehtud käsitsi kirikukella pronksist. Need on väga vibreerivad ja neil on ilus ülemheliderikas kõla.

Hea viis heliteraapiat teha on kuulata ka loodushelisid – kui pole võimalik minna loodusesse, siis veesulin ja linnulaulud mõjuvad lõõgastavalt ka salvestuselt kuulates.

Maria Vie

 

Vinogradovi sõnul on kõige võimsam pill meie hääl. Kusjuures ei ole laulmisoskus sugugi tähtis. Võib ümiseda lihtsalt erinevaid täis- ja kaashäälikuid ja lasta häälel masseerida pehmelt sisemise sekretsiooni organeid, mis omakorda moodustab organismis õnnehormoone.

Või miks mitte proovida lihtsalt vaikust – see on väga hea tervendaja, nii välisvaikus kui sisemine.

Heli aitab saada ühendust alateadvusega

Vinogradov soovitab väga helimeditatsiooni proovida, sest see aitab vabaneda peidetud emotsioonidest, leevendada stressi ja annab ümberlaadimistunde. Ta toob välja, et helirännak tegelikult käivitab samu protsesse, mida kogeme öösiti – ajutöö aeglustub ning tekib hea ühendus alateadvusega, keha hakkab parandama siseorganite tööd.

Helirännak aitab taastuda ning välja puhata kiiremini ning saada vastuseid alateadvusest.

Lilia Märtmaa

Küll aga Märtmaa hoiatab, et rännates sisemaailmasse ei saa ennetada kõike, millega või kellega inimene seal kokku saab. Näha võib muinasjutulisi pilte, aga võib ka kokku saada oma allasurutud emotsioonide ja hirmudega. Küll aga rahustab ta, et keerulisem kogemus on tegelikult väga hea, sest see annab võimaluse lahti lasta sellest, mida ei ole enam vaja.

Ta soovitab enne helirännakut teha taotlus ja mõelda oma soovidele, eesmärkide või paisata õhku mõni küsimus. Alateadvusega ühendumine aitab end ümber programmeerida positiivsetele muutustele ja leida vastuseid küsimustele.