NIPINURK: KAS TEADSID, et nahk säilitab emotsioone

Lisa kommentaar
NIPINURK: KAS TEADSID, et nahk säilitab emotsioone
123rf.com

Raamatu “Ütle mulle, kust sul valutab, ja ma ütlen sulle, miks see nii on” autor Michel Odoul selgitab, et naha põhiülesanne on kaitse. Ta on välismaailma barjäär, kaitstes meid mikroobide ja materiaalsete (kuumus, hoobid, mustus jne) rünnakute eest. Just see on tema kõige tuntum funktsioon.

Nahk aitab kopsudel ventileerida ja õhu energiat assimileerida. Ometi ei piirdu tema ülesanded lihtsa gaasivahetusega, vaid nahk võtab ka päikesekiirgust vastu ning muundab selle ainevahetuse käigus D-vitamiiniks. Enam kui 700 000 närvisensorit võimaldavad meil keskkonda tunnetada ja seda nii füüsilisel (kompamine), inimkeskkonna (naha ja emotsioonidega seotud reaktsioonid) kui ka termilistel (temperatuur) tasandil. Mis põhjused võivad peituda nahaprobleemide taga?

Nahk salvestab meie kogemusi ja emotsioone

Odoul märgib, et nahk (mh nn lihaste nahk ehk sidekirme) salvestab meie kogemusi ja emotsioone. See laseb meil ka mõista, miks puudutamine ja mõned kehaharjutused (nt shiatsu) annavad erakordseid tulemusi ja just psühhosomaatiliste ilmingute puhul.

Nahk on keha paranemisvõime musterelund. See ime, mida ei ole seni suudetud süvitsi selgitada, võimaldab organismil end üllatavalt jõuliselt ja efektiivselt ise parandada ja üles ehitada.

Nahal on väga oluline sotsiaalne roll. Ta osaleb vahetult selles, kuidas me ümbritseva maailmaga suhtleme. Mida steriilsemaks meie ühiskonnad ja kultuurid muutuvad, seda kaugemaks need üksteisest jäävad, seda enam domineerib intellekt ja välimus ning puudutus jääb pigem tahaplaanile. On märkimisväärne, et tänapäeval sobib teist inimest häbitult katkestada, aga kui juhutume laualt midagi võttes kogemata puudutama või kriimustama, ruttame otsekohe vabandama, justkui oleks juhuslik puudutus taunitavam ja vääram kui jutule vahelesegamine.

Nahavaevused

Odoul selgitab, et nahaprobleemid on märk, et meil on raskusi suhetes välismaailmaga. Ekseemid, psoriaas, ketendus, laikpigmenditus ja akne on reaktsioon sellele, kui tunnetame välismaailmast pärit rünnakuid, olgu need siis tõelised või mitte. Need annavad meile võimaluse maailmaga kontakti loomise raskust õigustada ja aitavad samas pingest lahti saada. Need probleemid on tähendusrikkad just väga kõnekate avaldumiskohtade tõttu, kui nii võib öelda.

”Mõned aastad tagasi läksin maale vanematele külla ja sõitsin parasjagu tuttaval maanteel, kui üks autojuht keeras liiklusreegleid eirates teeäärse asula juurest välja ja mulle peateele otse ette. Olin sunnitud järsult pidurdama ja vilgutasin selle juhi käitumisest häirituna talle tulesid. See talle aga loomulikult ei meeldinud ja ta aeglustas oma sõidukit, et näidata, kes ikkagi siin peremees on. Sain aru, et minu reaktsioon oli täiesti tarbetu ning ei hakanud hetkel olukorda veel teravamaks ajama. Küll aga kasutasin mõnesaja meetri pärast neljarealisel teel võimalust temast oma küllalt võimsa autoga mööda sõita. Seepeale otsustas autojuht kiirust

lisada, et ma ei saaks möödasõitu teha. Mul õnnestus see ikkagi, sest mu auto oli võimsam, kuid nii ületasin märkimisväärselt lubatud kiirust ja paraku ootas selle sirge lõpus mind radar. Mind peeti kinni ja ma sain kiiruseületamise eest trahvi. Otse loomulikult tundsin, et välismaailm on mind ebaõiglaselt rünnanud. Järgmisel päeval ilmus mu rinnale, päikesepõimiku (madalamad ehk ürgsed emotsioonid, rünnakud, hirmud jne) ja südamepõimiku (arenenud ehk kõrgemad emotsioonid, armastus enda ja teiste vastu, altruism jne) vahele ketendav laik. Niikaua kui ma polnud endaga rahu teinud, sügeles see laik vahetpidamata,” toob Odoul näite oma elust.

Läbielatav pinge on niisiis seotud raskusega end painutada, toimuvat aktsepteerida. Nahk on teatavasti esimene vahetusorgan, seega näitavad nahaprobleemid selgelt, et suhtumuslikud vahetused välismaailmaga ei rahulda meid.

Sarnased artiklid