NIPINURK: KUIDAS suvine kodukontor ergonoomiliseks muuta?

Monika Kuzmina

Siim Kinnas/Ergoway

Tundub, et kodukontor on tulnud, et jääda ning inimesed hakkavad sellega juba harjuma. Samas tasub suvelgi, kui kodukontoriga kolida suvilasse või rõdule, meeles pidada, et ergonoomiline töökoht aitab hoida tervist ning olla töötamisel efektiivsem. Eesti ainus sertifitseeritud Euroopa ergonoom Triinu Sirge annab nõu, kuidas lihtsate vahenditega endale luua ergonoomiline töökoht.

Ergonoomika käepärastest vahenditest

Ergonoomilise kontori loomisel on võimalik teha ka käepärastest vahenditest võimalikult ergonoomiline kontor, kui näiteks tehakse kodukontoripäevi suvilas või maakodus, kus õigeid tingimusi ei ole. Näiteks saab kasutada kaste või raamatuid kuvari tõstmiseks.

Vähekulukas vahend, mis palju muudab, on ka ergonoomiline arvutihiir, mis toetab vajalikul määral rannet, sõrmi ja kätt tervikuna. Ergonoomiline hiir vastab alati kasutaja käe suurusele ja sõltuvalt töö iseloomust on võimalik seda ka programmeerida, et nupud lihtsustaksid töö tegemist. Tänu sellele tehakse töö kokkuvõttes ka kiiremini ära. “Peamine põhjus, miks arvutihiir on esmatähtis, peitub ikkagi vaevustes, mis ebaergonoomilise hiire kasutamisega kaasnevad. Pidev liiga väikese hiirega või sülearvuti touchpad’iga töötamine põhjustab karpaalkanali sündroomi, mis iseenesest on väga ebameeldiv ja valulik, kuid mille ravi on pikk ja võib viia operatsioonini,” selgitab Sirge.

Ka väiksed muudatused annavad palju juurde

Sirge rõhutab, et ka väiksed muudatused annavad juurde energiat ning tööpäeva jooksul jõuab rohkem tehtud. Vale tööasend tekitab aga üsna palju kaebusi – neist levinumad on randmevalu, õlavalu ja seljavalu. Vähem räägitakse sellest, et valed töövõtted tingivad peavalu ja pidevat väsimustunnet, kuigi erinevate uuringute tulemusel on see sama sage probleem.

Sirge sõnul tasuks randmevalu ärahoidmiseks soetada enda käe suurusele vastav ergonoomiline hiir ja madalate klahvidega klaviatuur. Õlavalu aitab ära hoida piisava käetoestuse tagamine vähemalt hiirt kasutaval käel ja seljavalu ennetamiseks või leevendamiseks tuleb leida enda kehale sobiv töötool.

Väsimus, peavalu ja tunne justkui oleks liiv silmas viitavad sageli ebapiisavale valgustusele.

Peamiste kaebuste juures võib olla probleem just selles

· Kui teil valutab ranne – vaadake üle enda hiir ja klaviatuur.

· Kui teil valutab kael – vaadake üle enda peaasend arvutiga töötamisel

· Kui teil valutab õlavööde – vaadake üle enda käte toestus töölaual.

· Kui teil valutab selg – vaadake üle enda töötool ja selja nimmeosa toestus.

· Kui te ei tea, mis teid vaevab, aga töötada on ebamugav, siis võtke ühendust ergonoomiga ja leidke koos lahendus.