NIPINURK: MIKS ei soovita jooga elustiil liha süüa?

Monika Kuzmina

pilt: erakogu

Iidsed joogatarkused õpetavad, kuidas elada õnneliku, elurõõmsa, terve, armastava ja kartmatuna, mõista ja hoida harmoonilises tasakaalus keha ja meelt ning suhteid iseenda ja teistega.

Sellest kõiges saab lugeda joogaõpetaja Liina Ravneet Elviku raamatust „Kundalini jooga võlumaailm”.

Mida tähendab aga joogalik toitumine ja miks ei soovita jooga liha süüa?

Kundalini jooga toitumissoovitused põhinevad iidsetel ja traditsioonilistel India ajurveda tarkustel. Selle järgi peetakse kõige toetavamaks laktovegetaarset toitumist ehk sellist taimetoitlust, kus tarbitakse mõõdukas koguses ka piimatooteid. Kuna kundalini jooga töötab palju energia muundamisega ja selles on palju põletavaid tehnikaid, nagu tulehingamine ja nabapunktitööd, siis tasakaalustab see organismis piimatoodete tekitatud lima.

Joogaõpetaja toob raamatus välja kolm peamist põhjust, miks ei soovitata joogas liha süüa.

1. Esmalt sinu enda tervise pärast. Iga toit, mis jääb sinu süsteemi kauemaks kui 18 tunniks (naiste puhul) või 24 tunniks (meeste puhul), hakkab seal roiskuma ja mürgitama. Ja liha lahkub sinu kehast alles kolme päevaga. Sa ei peaks sööma midagi, mida sa ülaltoodud ajaga endast väljutada ei suuda.
2. Inimese organism ei suuda lõhustada lihas sisalduvat kusihapet ja ladustab selle liigestesse. Sellepärast painduvad ohtralt liha tarbivad inimesed vähem ja joogasendid asendid võivad neile tunduda ebamugavamad kui liha mittesöövatele inimestele.
3. Ka tahkes mateerias talletub energia ja vibratsioon. Sa ei söö endasse mitte ainult liha, vaid ka tapamajja viidud looma hirmu ja stressi. Sa võtad need alateadlikult oma süsteemi vastu.