Reklaam sulgub sekundi pärast

Sinu elu on su enda kätes! Kuidas hakata oma elu ise juhtima?

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Coach ja koolitaja Maria Baydar usub, et tõeliselt rahuldustpakkuvat ja täisväärtuslikku elu on võimalik kogeda vaid siis, kui enda ja oma elu juhtimine on inimese enda käes. Kõik algab teadlikust enesejuhtimisest ja edukate harjumuste kujundamisest. Ilma selleta oled lihtsalt reisija taksos, kellel puudub otsustusvõime ja kontroll autot soovitud sihtkohta juhtida.

Väga suur vihje inimeses peituva potentsiaali kohta asub tema lapsepõlves

Maria selgitab et erinevad potentsiaaliallikad avalduvad inimeses järk-järgult läbi elu vastavalt sellele, kas nende eest hoolitsetakse ehk kastetakse. Ka sellest, millises olukorras inimene parasjagu on. Mõni potentsiaal avaneb kriisiolukorras või mõnes muus ootamatuses. Vahel sa ei teagi, kas sinu sees on konkreetne võimekus olemas, enne kui hakkad tema eest hoolitsema. Alles siis muutub ta nähtavaks. Maria toob välja, et see ongi põhjuseks, miks paljud inimesed annavad alustatu suhtes alla ja ei lähe tegelikult enda võimekust üldse uurimagi.

Maria ütleb, et väga suur vihje inimeses peituva potentsiaali kohta asub tema lapsepõlves.

Vaata tagasi lapsepõlve ja meenuta:

  • kelleks sa tahtsid saada,
  • mida sulle meeldis teha, millised olid su huvid ja hobid
  • ja mis oli sinu unistus.

«Täiskasvanuna ei pruugi see enam olla üks-ühele, aga annab aimu oskustest, annetest ja suunast, kuhu poole võiksid vaadata, et oma potentsiaali avastada,» räägib ta.

Kõik inimeste probleemid algavad puudulikust eneserefleksiooni oskusest

Maria usub, et kõik inimeste probleemid algavad puudulikust eneserefleksiooni oskusest. Inimest ei õpetata ennast, oma sisemaailma ja oma elu juhtima ning teadvustama. Nii kui ilmub väline ärritaja, lükkab see inimese kaosesse, sest pole loodud tugiankruid, et end keerulistes olukordades juhtida. Eneserefleksioon aitab õppida oma vigadest, hinnata ja püstitada eesmärke, saavutada eesmärke kiiremini, vähendada stressi, parandada suhteid, juhtida oma emotsioone, arendada loovust, korrastada sisemaailma, vabastada allasurutud tundeid ja õppida keerulistest olukordadest sügavamaid väärtuseid.

Maria jagab kahte nõuannet, kuidas hakata oma elu ise juhtima:

Arenda endas regulaarset eneseteadvustamist läbi kirjutamise. Sa ei saa teadvustada midagi, mida sa ei suuda hoomata. Selleks kirjutamine. Võta iga päev kaasa vihik, et päeva jooksul oma mõtteid kirjalikult väljendada. Tee seda vähemalt kaks nädalat, kui sa pole seda kunagi elus teinud. See aitab esimese suure segaduse korrastada. Hiljem jäta vihik toetavaks abiliseks alati kotti, kui keeruline situatsioon tuleb.

Praktiseeri küsimusmõtlemist. Aju töötab küsimuste kaudu. Kui küsida, palju on 3x5, siis sa ei suuda jätta vastamata. Aju otsib vastuse nii või teisiti. Nüüd on küsimus, milliste küsimustega sa ebateadlikult oma elu juhid. On suur vahe kas sa küsid endalt: „Miks see kõik minuga koguaeg juhtub?“ või „Mida ma saaksin siit õppida?“. Märkad vahet?

Mis on takistused, miks inimene ei suuda soovitut luua?

Pidevalt muutlik meel. Emotsioonide kõikumised. Kord positiivne, siis negatiivne – kui inimene ei suuda hoida fookust soovitul ja järjepidevalt toetada oma mõtete, sõnade ja tunnetega loodavat, siis aerutab ta vaid ühe kohapeal ringiratast.

Usu puudumine – endasse, loodavasse ja võimalikkusesse.

Hirmust tegutsemine – loodava ajend ei tule armastusest, vaid hirmust. Nii manifesteerubki hirm.

Suutmatus juhtida oma seisundit teadlikult.

Harjumuste ohvriks olemine.

Suutmatus juhtida oma mõtteid – kogu loomine algab mõtetest ja sõnadest.

Elu usaldamise puudumine – pidev punnitamine ja oma soovi „lämmatamine“.

Teadmatus, mida täpsemalt luua.

Pidev rahulolematus sellega, mis juba on loodud.

Oma elu loomingu eest vastutuse ära andmine

Maria tõdeb, et väga lihtne on anda oma elu õnne ja edu eest vastutus ära. Süüdistada saatust, lapsepõlve, vanemaid, sõpru, kolleege, partnereid jne. Igale inimesele on antud kaasa sisemised ressursid ja elujõud, mida kasutades saab ta luua ükskõik mida. Ta kinnitab, et kõik inimesed on loojad ja oma loodu kogejad! Vastutusest taganemine vaid pikendab ebateadliku looja piinasid.

Kuidas leida enda elu eesmärk?

Esmalt tuleb Maria sõnul teadvustada ja korrastada oma mineviku kogemus. Saada aru, milline mineviku pagas või materjal on sulle kaasa antud. Tuleks ära lõpetada enda minevikuga samastumine, ehk mitte defineerida ennast läbi mineviku sündmuste või läbielamiste põhjal.

„Kui inimene on saanud aru ja vabaks, et mina ei võrdu sellega, mis on juhtunud, siis saab hakata ülesse ehitama uut identiteeti. Inimese silmad saavad avaneda uutele inimestele, võimalustele ja kogemustele, mida ta poleks seni suutnud arvata, et oleks tema elus isegi olnud võimalikud,“ selgitab coach ja lisab, et samuti tuleb vabaneda piiravatest uskumustest, programmidest ja kahjustavast minapildist ning seejärel hakata üles ehitama enda jaoks uut. Elu eesmärki on kõige parem leida, kui sa astud mugavustsoonist välja ja lubad endal kogeda kõike uut, mida elul pakkuda on – kohtuda uute inimestega, kuulata uut muusikat ja uurida maailma kohta.

„Kui sa avardad enda silmaringi ja koged palju uut, siis üsna ruttu taipad, kuhu asetud sina siin maailmas. Kes ma soovin siin maailmas olla? See otsus on ainult meie enda langetada,“ lausub Maria.

Ma suudan seda!

Maria toob välja, et eesmärkide täitmiseks on veel üks oluline komponent – usk, et ma suudan seda. Selleks soovitab ta läbi teha ühe lihtsa kirjaliku harjutuse:

Kirjuta paberile 5 põhjust, miks sa ei usu, et suudad soovitu saavutada. Seejärel vaata neid punkte ja mõtle, kuidas need sind tundma panevad.

Kirjuta paberile 5 põhjust, miks sa usud, et suudad soovitu saavutada. Jällegi vaatle neid punkte ja mõtle nende üle. Mis tunne tekkis? Millised 5 põhjust sa valid?

Kui märkad, et su unistus on täitunud, tähista! Maria rõhutab, et see on nii oluline, et psüühikale anda kinnitus, et sa oled hästi hakkama saanud! „Tähistamine on nii alahinnatud tegevus ja paljud inimesed on muutunud saavutussõltlasteks. Kogu aeg on vaja uusi saavutusi ja eesmärke, muidu langevad nad masendusse. See on ohtlik nõiaring ja sellised inimesed pole kunagi õnnelikud. Nii et hakka parem harjutama elu ja õnnestumiste tähistamist, et programmeerida end edulainele!“ soovitab ta.