Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Janika Koch-Mäe: millised on eduka inimese trenniharjumused?

Buduaari Pidu 24.08.2023 - Katrin Tust ja Janika Koch-Mäe
Buduaari Pidu 24.08.2023 - Katrin Tust ja Janika Koch-Mäe — FOTO: Jane Vogt

Buduaari suve lõpupeol Butterfly Lounge’is astus üles personaaltreener ja videotreeningute keskkonna Sinutreener.ee asutaja Janika Koch-Mäe, kelle poole pöördutakse enim kaalulangetusteemadega. Ta rõhutas, et kaalulangetus on vaid üks tahk - hea vorm on vitaalse elu alus, aga inimene on loodud liikuma. Seda on vaja endale pidevalt meelde tuletada.

Regulaarne liikumine aitab elada täisväärtuslikult

Janika soovitas mõelda, milline sa tahaksid olla 20-30 aasta pärast – kas tahaksid eakana saada ise hakkama, vallutada mõnd mäetippu või sõita rattamaratonil.

Trenni tasubki teha just selleks, et oleksid võimalikult kaua vigastustevaba, väheste terviseprobleemidega ja elada võimalikult täisväärtuslikku elu. Seda regulaarne liikumine pikas perspektiivis pakubki.

Päev on tihti tegevusi täis ja võib tunduda, et treenimiseks aega napib. „Kõik on prioriteetide küsimus. Kõigil on 24 tundi päevas,“ pani Janika südamele, et prioriteediks tuleb sättida iseennast. Tunnike trenni päevast on vaid 4%.

Ta soovitab mitte mõelda, et pole aega, vaid mõelda, kuidas seda aega leida ja mida selle asemel mitte valida.

Et näeksid tulemust, soovitab ta treenida vähemalt 3 korda nädalas. Aga liikuma peaks iga päev. Kui on väga istuv töö, peaks iga tunni tagant üles tõusta. Minimaalne liikumine võiks olla 7000 sammu.

Ära unusta ka puhata!

Lisaks trennile on väga oluline ka puhkus. Paljud inimesed tahavad hommikuti trenni varem ära teha, sest õhtul enam ei jõua, aga une arvelt Janika kindlasti midagi teha ei soovita. Pole halb mõte teha hommikul trenni, aga siis tuleks lihtsalt varem magama minna

Kui treenime liiga palju, puhkame vähe ja ei anna endale piisavalt toitu, jääme suhteliselt kiiresti haigeks või saame vigastuse. Puhkus on oluline.

Tänapäeva kiires maailmas ei taheta puhkust võttagi, aga Janika sõnul tuleb seda kindlasti võtta. Näiteks reisimine on hea võimalus minna korra igapäevakeskkonnast välja. Janika koos joogakoolitaja Silja Silleriga korraldavad novembris retriidi „Aeg iseendale“, mis tähendabki, et võtad endale nädalaks aega ja sõidetakse Sansibarile koos trenni ja coaching sessioone ja meditatsioone tegema.

Ära neid müüte usu

Janika on pika personaaltreeneri karjääri jooksul kohanud mitmeid müüte, mida inimesed usuvad, aga mis sugugi tõele ei vasta.

  • Tahan saada rasvast lahti sangadel – mis harjutust teha? Lokaalset rasvapõletust ei ole olemas. Ei saa ühegi kindla harjutusega saada kindlat piirkonda saledamaks. Rasvapõletus toimub kogu kehas.
  • Pärast kuute ei tohi süüa. See pole otseselt vale – oleneb sellest, mis kell sa tõused ja mis kell magama lähed.
  • Pärast trenni ei tohi süüa. On väga halb, kui sa õhtul teed trenni ja pärast ei söö. Kui sa ei anna oma kehale taastumiseks energiat, pole järgmise päeva treening nii tõhus. Võid mõelda, et kulutasid palju kaloreid ja ei söö, võtad kiiremini kaalust alla, aga see ei ole nii. Energia kulutamine ja saamine peab olema omavahel seotud – pole võimalik kaloreid lõpuni kärpida.