Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Maria Baydar: kõiki pole õnnistatud õnneliku füüsilise perega, aga saame ehitada tugevaks oma sisemise pere

Ühenduses Festival
Ühenduses Festival — FOTO: Silver Siilak

Coach ja koolitaja Maria Baydar selgitas Ühenduses High on Life festivalil, et meis kõigis on mees-, naisenergia ja lapselik energia – see on meie sisemine perekond. Ta ütles, et kõiki ei ole õnnistatud füüsilise õnneliku perekonnaga, aga sisemine perekond on see, mille saab enda sees ehitada üles väga tugevaks.

Mis on mees-, nais- ja lapsenergia?

Maria selgitas, et meheliku aspektiga meenuvad ilmselt esmalt jõud, tegutsemine, organiseerimine, juhtimine, analüüs, otsustamine, mõistus, julgus, ratsionaalsus ja tugevus. See kujuneb lapsepõlves eeskujude najal – isa,  meeseeskujud, aga ka ema.
„Sinu sisemine mees ei ole see, kes sa tahaksid, et ta oleks, vaid see, mida sa oled lapsepõlves pealt näinud,“ selgitas ta ja lisas, et sealt tulevad ka paljud haavad.

Naisaspekt on hellus, õrnus, hoolitsus, kaastundlikkus, ilu, voolavus, sensuaalsus, kohalolu, emotsionaalsus. Sellele annavad kuju naiseeskujud - mitte ainult ema, vaid ka vanaema, tädi, sugulased, naised ühiskonnas su kasvamise ajal.

Lapseliku aspekti märksõnad on mängulisus, rõõm, vabadus, ehedus, uudishimu, spontaansus, muretus, jonnakus, sihikindlus ja põnevus elu vastu.

Need kolm on meie sisemised rollid, mis moodustavad meie sees terviku. Seda tervikut on vaja hoida ja seda nimetataksegi sisemiseks perekonnaks.

Nende kõigi puhul tasub mõelda, kuidas need sinu elus avalduvad ja kui palju sa neid tagasi hoiad.

Maria tõi näiteks, et kui sa piirad oma lapsenergiat, sa ei julge inimesi lähedale lasta, armuda, elu nautida, sest äkki midagi juhtub. Sellega kaasneb hirm eksida, häbi, vajadus olla keegi teine.

„Need kolm aspekti on sisemised rollid, mis moodustavad meie sees terviku. Seda tervikut on vaja hoida, mina nimetan seda sisemiseks perekonnaks,“ selgitab Maria. 

Meie elu peegeldab, milline konflikt on meie sisemine pere vahel

Selleks peab uurima, millised on sinu sisemise naise, mehe ja lapse vajadused, tingimused, unistused, soovid, standardid, valukohad.
Maria on oma elus palju näinud, et ta elu ja suhted peegeldavad täpselt seda, milline konflikt on tema sisemise mehe, naise või lapse vahel.

Maria selgitas, et isa annab lapsele enesekindluse ja turvatunde maailmaga suhestumiseks ja maailmas hakkama saamiseks. Kuidas sa selles maailmas julged end väljendada, kas julged olla sina ise.
„Eks ikka on öeldud, et teatud vanustel on selleks olulisem mõju, aga see oleneb. Isegi kui isa on puudu, siis selle tühimiku on võimalik täita,“ usub ta.
Ema annab lapsele oskuse tulla toime oma sisemaailma ja emotsioonidega, juhtida iseennast.

Milliseks meheks või naiseks sa soovid kasvada?

Maria ütleb, et hingehaavad tekivad, kui väike laps puutub kokku valukogemusega, kus ta kogeb, et ta on vale. Talle öeldakse, et miski on õige või vale, et ta on halb.
„Sellest hetkest, kui laps kogeb, et ta on vale, ebapiisav ja pole armastatud sellisena nagu ta on, pakuvad seda kogemust tema vanemad või keegi teine, näiteks koolis, algab lõputu võitlus, et tahan kuskile kuuluda, kes ma olen, kuidas ma saaks olla heakskiidetud, vastuvõetud,“ kirjeldab Maria. Selle leiab läbi oma sisemise perekonna.

Küsi endalt: milliseks meheks ja naiseks sa soovid kasvada? See on ankurküsimus, mis algatab elus midagi uut. Sa ei lase end enam mõjutada lapsepõlverollidest ja saad panna aluse oma sisemisele arengule.