5 LAUSET, mida viljatule paarile öelda ei tasuks

Selle aasta 10. novembril tähistatakse maailma esimese katseklaasilapse 40. aastapäeva. Selle auks tähistatakse käesoleval nädalal ka Euroopa viljakusnädalat. Teist korda tähistatava nädala eesmärgiks on julgustada eurooplasi avameelsemalt viljakusega seotud probleemidest rääkima. 

Probleemi peetakse endiselt mõnevõrra tabuks, mis tähendab, et näiteks viljatusega võitlevad paarid võivad jääda ilma vajaliku toetuseta. Järglastega seotud teema on kõigile üsna isiklik, mis loomulikult raskendab sellest rääkimist.

“See ei tähenda siiski seda, et viljatusest ei peaks rääkima. Kui ravivõimalustest, isiklikest kogemustest ja reaalsusest räägitaks avameelselt, võib see vähendada viljatusega seotud häbitunnet. Lõppude lõpuks puudutab see küsimus meid kõiki, sest me kõik oleme kellegi õde, vend, vanem või sõber,” sõnas Fertility Europe eesistuja Satu Rautakallio-Hokkanen pressiteates.

Viljakusnädala raames soovitakse ümber lükata ka viljatusega seotud müüte. Mõned uskumused võivad muuhulgas kajastada seda, kuidas üritame viljatuse käes vaevlevaid inimesi lohutada. Mõnikord võivad haiget teha ka kommentaarid, millega soovitakse vaid head. Seepärast toomegi teieni viis lauset, mille väljaütlemist tasuks hoolikalt kaaluda.

1. “Ära ole stressis, sa kujutad kõike vaid ette.”

Viljatuse põhjuseks võivad olla erinevad häired. Kuigi põhjuseid on mitmeid ja mõningatel juhtudel jääbki põhjus leidmata, on üks asi kindel: ettekujutamine ei põhjusta viljatust. Loomulikult ei tee stress head, kuid suurt kurbust põhjustav probleem ei haihtu vaid lõõgastudes.

2. “Te teete kindlasti midagi valesti.”

Viljatus pole seksuaalhäire. Seetõttu on antud kommentaar juba iseenesest solvav. Kommenteerija peaks võtma arvesse, et paar võib olla läbinud juba mitmeid viljakusravisid, mis on vaimselt ja füüsiliselt rasked. Kas tahaks peale seda kuulda, et ilmselgelt on nende magamistoas asjad valesti?

3. “Kas olete proovinud…?”

Lähedaste toetus on väga oluline. Heatahtlikud nõuanded võivad aga siiski haiget teha, eriti nende suust, kellel puuduvad viljatusega seoses igasugused kogemused.

4. “Jääd rasedaks viimaks siis, kui adopteerida otsustate.”

Antud klišee toidab müüti, et viljatuse peamiseks põhjuseks on stress. Väide vihjab, nagu viljatuse tõttu põhjustatud stress väheneks koheselt, kui olete otsustanud adopteerida. Kurb tõde on aga see, et kui viljatus on tingitud tervislikest põhjustest, ei suuda ka Buddha taoline guru rasestuda. Pealegi ei ole lapse adopteerimine üks viljakusravi vormidest, vaid soovitud perelisa hankimine.

5. “Ehk pole teile last lihtsalt ette nähtud.”

Osad viljatutest paaridest peavad leppima kurva tõsiasjaga, et perekond, kellast nad unistavad, jääbki lihtsalt unistuseks. Selle meeldetuletamine ei aita neid kuidagi. 

Mida siis öelda? 

Püüa ennast viljatu paari asemele panna: kui sa ise sooviksid last saada, aga see pole võimalik, siis millist nõu või tuge sooviksid saada? Ära ole uudishimulik, kuidas protsess edeneb, ja ära püüa naljaga olukorda leevendada. Ära lase viljatul paaril siiski mures üksi olla, vaid hoia nendega ühendust ja vajadusel toeta neid. 

allikas: Iltalehti