Reklaam sulgub sekundi pärast

Mida teha, kui laps on liiga häbelik?

 

Häbelikkus võib olla õpitud mehanism, mis aitab inimestel toime tulla uute situatsioonide ja lisaärritustega. Häbelikud inimesed ei soovi tegelikut peitu minna; neid valdab segu emotsioonidest , nagu hirm ja huvi, pinge ja rahulolu. Seetõttu aitab situatsiooni mõnda aega eemalt jälgimine neil paremini sisse elada. Järgnevad nõuanded õpetavad teid klammerduvat või häbelikku last aitama, et ta hakkaks paremini toime tulema.

 

Häbelikkus võib olla õpitud mehanism, mis aitab inimestel toime tulla uute situatsioonide ja lisaärritustega. Häbelikud inimesed ei soovi tegelikut peitu minna. Neid valdab segu emotsioonidest nagu hirm ja huvi, pinge ja rahulolu. Seetõttu aitab situatsiooni mõnda aega eemalt jälgimine neil paremini sisse elada. Järgnevad nõuanded õpetavad teid klammerduvat või häbelikku last aitama, et ta hakkaks paremini toime tulema.

*Ära sildista. Kui väikelaps klammerdub või on liiga häbelik, kipuvad seepärast piinlikkust tundvad vanemad sageli vabandusi otsima, öeldes et "oh, ta on meil lihtsalt häbelik". Siltide külge kleepimine suurendab aga tõenäosust, et lapse see arenguetapp kestab kauem kui tingimata vajalik. Lisaks võib laps hakata end ka ise häbelikuks pidama ja see võib mõjutada tervet tema edasist elu. "Ma olen häbelik ega saa kooli näiteringi kandideerida" või "Ma ei suudaks kunagi suure kuulajaskonna ees kõnet pidada, sest olen häbelik". Ära pane oma lapse õlule sellist koormat, ta on lihtsalt veel väike.

* Võimaluse korral tutvusta lapsele uut keskkonda varakult. Kui laps peab hakkama käima uues lasteaias või minema ilma sinuta võõrasse kohta mängima, proovige seda kohta eelnevalt külastada.

* Tunnista lapse tundeid. Enese halvasti tundmine midagi uut proovides või võõrasse seltskonda minnes võib lapse jaoks tõesti raske olla ja võib-olla sooviks ta pigem koju jääda. Ütle talle, et saad temast aru ja jää talle mõneks minutiks seltsiks, kuid siis peab ta teiste lastega mängima minema.

* Lühikese kohanemisperioodi järel saada laps hellalt teiste juurde. Kui jätad lapse lasteaeda, võid saada head nõu ja abi õpetajatelt. Ära nulli edusamme, mida su laps lasteaias kindlasti tegema hakkab, sellega, et jääd tema juurde, kui ta on külla mängima kutsutud või muudel üritustel.

* Vii sisse hüvastijäturituaal. See annab lapsele teada, et teil on aeg käes lahkuda. Õpetajad soovitavad kasutada kindlat mustrit, näiteks kindlat arvu musisid või hüvastijätusõnu. Näiteks võiks "Varsti näeme, tibu!" olla viimane, mida laps alati enne lahkumist kuuleb.

Hea idee!

End teistele inimestele tutvustades võid olla lapsele eeskujuks. Tee seda alati laia naeratuse saatel. Laps näeb, et sa ei karda ette astuda ja kohtuda näiteks kas lasteaia uue direktori või äsja naabruskonda kolinud emaga. Aruta lapsega, kui tore on ennast teistele tutvustada, sest see teeb neil kohanemise kergemaks.

 

Ohutsoon!

Tavaliselt pole klammerdumise ja häbelikkuse pärast vaja muret tunda, sest need on normaalsed käitumisviisid, millest teil ühiselt on võimalik jagu saada. Kahel juhul võib teil ometi tarvis minna eksperdi abi:

 

1. Kui muidu kergesti seltsiv laps hakkab äkitselt häbelikult käituma ja ajapikku üha enam teistest eemale tõmbuma, siis küsige nõu lastearstilt. Miski võib teie last häirida.

2. Mõnikord käituvad lapsed häbelikult vaid mingis kindlas keskkonnas. Olete kuulnud kedagi lausumas: "Oh, koolis ei räägi ta sõnakestki." See võib osutada üksnes lapse seisukohale õpetajast või klassist, kuid võib olla ka märk millestki tõsisemast.

 

Triin Tisler