Need 5 kavalat nippi muudavad iga lapsevanema elu lihtsamaks

Lapsevanema elu pole kunagi kerge. Iga päev toob endaga kaasa uued ootamatud olukorrad ning lapsevanema ülesandeks on nendega ilusti hakkama saada. Õnneks läheb nüüdsest elu natukenegi lihtsamaks! Lastepsühholoog Erica Reischer pani kirja viis nippi, mis muudavad lapse kasvatamise palju kergemaks - pea neist kinni ja tulemused ei lase end kaua oodata.


Lapsevanema elu pole kunagi kerge. Iga päev toob endaga kaasa uued ootamatud olukorrad ning lapsevanema ülesandeks on nendega ilusti hakkama saada. Õnneks läheb nüüdsest elu natukenegi lihtsamaks! Lastepsühholoog Erica Reischer pani kirja viis nippi, mis muudavad lapse kasvatamise palju kergemaks – pea neist kinni ja tulemused ei lase end kaua oodata.

1. Ütle “ei” asemel “jah”. 

Näiteks selle asemel, et lapsele öelda “Ei, ma ei lähe parki enne, kui sa oled maganud!” pööra asi positiivseks ning ütle: “Jah, ma võime parki minna kohe, kui oled ära maganud.” Sõnum jääb samaks, aga selle alatoon on täiesti teistsugune. Nii piirad lapse võimalusi vastu vaidlema hakata. 

2. Töö ja mäng käivad käsikäes. 

Rakenda lapse kujutlusvõimet ja mängulisust selleks, et ta enda soovidele vastavalt käituma panna. Koristamise ajal laulge koristamisest. Ühendage tõsised tegevused mänguga. 

3. Põhjenda. 

Kiire elutempo juures ei pane me ise võibolla tähelegi, et jagame lastele muudkui käske “Pane jalatsid jalga!”, “Lülita arvuti välja!”, “Lõpeta see ära!” ja nii edasi. Kui nad meid ignoreerivad, läheme endast välja. Selle asemel on mõistlikum lapsele põhjendada, miks me neilt midagi palume – anda neile põhjus öeldu järgi talitada. Näiteks: “Palun mine pane jalatsid kohe jalga! Peame paari minuti pärast lahkuma, muidu jääme hiljaks ja see pole viisakas.” 

4. Empaatia. 

Empaatia on lapsevanemate kõige võimsam töövahend. Kui seda laste peal praktiseerida, austame me nende tundeid ja reaalsust, mis võib tihti täiskasvanute omast erineda. Me näitame, et kuulame ja saame aru (vähemalt üritame aru saada), milline on lapse vaatenurk ning kuidas just tema asju näeb. Näiteks: “Kallis, ma tean, et sa ei taha turvavööd peale panna – ma soovin, et sa ei peaks seda tegema…” 

5. Väldi “aga”. 

Kui oled lapsega juba hea sideme loonud, siis ära riku seda “aga” kasutamisega. Näiteks: “Ma tean, et sa ei taha turvavööd peale panna, aga see on sinu turvalisuse huvides.” Selle asemel säilita varasemat empaatiat ning veena last, et tema tunded on olulised ka siis, kui neile koheselt reageerida ei saa. Asenda “aga” sõnaga “samas”. Näiteks: “Ma tean, et sa ei taha turvavööd peale panna, samas on see sinu turvalisuse huvides – me kõik kasutame seda sõidu ajal.”

 

psychologytoday.com