TÄISKASVANU, ÄRA LASE liumäest alla, laps süles!

USA-s läbi viidud uuringu kohaselt satub laps liumäel tõenäolisemalt õnnetusse siis, kui ta istub lapsevanema süles. Ilmselt on pea iga vanem sedasi teinud ja vähesed on tulnud selle peale, et koos lapsega liumäel mängides võib juhtuda ohtlik õnnetus. Tavaliselt üritab lapsevanem vaid tagada lapse turvalisust, selle asemel et lubada lapsel üksinda liumäest alla lasta.

USA-s läbi viidud uuringu sõnul on lapsel aga suurem tõenäosus õnnetusse sattuda siis, kui ta istub täiskasvanu süles. Tagajärjeks võib olla näiteks luumurd. Kui laps laseb liumäest üksi alla, on vigastused palju väiksemad.

Lapse jalg võib liumäe rööbaste vahele kinni jääda või alla tulles väänduda, mis võib põhjustada tõsiseid vigastusi. Täiskasvanu kehakaalu tõttu võivad vigastused veelgi suuremad olla. Lisaks on täiskasvanuga koos hoog tunduvalt suurem.

Kui uurida rahvusvahelist statistikat, siis teadlaste sõnul on alla 2-aastased lapsed kõige suuremas ohus õnnetusse sattuda.

Uuringu kohaselt sai USA-s 2002. ja 2015. aasta vahel rohkem kui 350 000 alla 6-aastast last liumäel viga. Enamikul juhtudest oli tegu jalavigastusega. Suurbritannias viiakse umbes 40 000 last igal aastal mänguväljakult traumapunkti ja umbes 20 neist juhtudest on õnnetus seotud liumäega.

Eksperdid soovitavad, et täiskasvanu ei laseks mitte mingil juhul laps süles liumäest alla. Kui aga siiski soovid lapse sülle võtta, tuleb arvesse võtta riskitegureid. 

 

allikas: Independent