Reklaam sulgub sekundi pärast

Ämmaemand Christine Kraas: Eesti naised eelistavad pille

Eesti naised eelistavad laiast valikust rasestumisvastastest vahenditest enim pille, sealhulgas  ka  SOS-pille. Kogenud ämmaemand Christine Kraas, kes peamiselt nõustab noortekabinetis kuni 25-aastaseid noori annab nõu, mida tuleks enne vahekorda silmas pidada ja mida teha siis, kui rasestumisvastane vahend alt veab.

Eesti naised eelistavad laiast valikust rasestumisvastastest vahenditest enim pille, sealhulgas  ka  SOS-pille. Kogenud ämmaemand Christine Kraas, kes peamiselt nõustab noortekabinetis kuni 25-aastaseid noori annab nõu, mida tuleks enne vahekorda silmas pidada ja mida teha siis, kui rasestumisvastane vahend alt veab.

Mille vastu noortekabinetti tulijad kõige rohkem huvi tunnevad?

Eelkõige tullakse tervist kontrollima. Samuti tullakse nõu küsima rasestumisvastaste vahendite kohta kui kondoomi ei soovita enam kasutada. 

Mida neile soovitate?

Suhte algfaasis ning lühiajaliste suhete puhul tuleks kindlasti kasutada kondoomi. See on ainuke vahend, millega on võimalik ennast kaitsta suguhaiguste vastu. Kindlasti ei tohiks end petta lasta partneri heast väljanägemisest. Noormees võib olla väga kena, hoolitsetud ning muidu viks ja viisakas, kuid kui ta sulle kondoomi ei paku, pole ta seda arvatavasti pakkunud ka teistele neidudele ja suguhaiguste oht on suurem. Kui pikema suhte jooksul saab selgeks, et haigusi pole vaja karta ning soovitakse jääda kauemaks kokku, tasub kaaluda teisi vahendeid nagu pillid, plaastrid või rõngas.

Kummal partneritest peab kondoom varuks olema? 

Kondoom võiks olemas olla mõlemal. Igaüks vastutab enda tervise ning tuleviku eest ise. Samas -  kondoomi kaasaskandmisest üksi ei piisa, seda peab ka kasutama. Noored on tihti tunnistanud, et kondoom oli küll olemas, kuid õigel hetkel jäi see kasutamata. Põhjustena tuuakse välja, et kondoomi otsimine rikub romantikat ning et tegemist on ebamugava teemaga, mida ei julgeta tõstatada.

Milliseid rasestumisvastaseid vahendeid Eestis kõige enam kasutatakse?

Eesti naised eelistavad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, eelkõige pille.  Samas peab nende kasutamisel olema järjepidev ja manustama neid igapäevaselt. 

Mida teha siis, kui algne rasestumisvastane vahend alt veab – kondoom puruneb, pill unustatakse võtta või hetke ajel läheb sootuks meelest end kaitsta?

Soovimatu raseduse vältimise üheks võimaluseks on hädaabipilli ehk SOS-pilli kasutamine. Tegemist on käsimüügis saadaoleva ravimiga, mille tableti toimeaine, sünteetiline luteaalhormooni-taoline aine - levonorgestreel - on sarnane rasestumisvastastes hormoontablettides sisalduvaga. 

SOS-pilli kasutamine on küll üks lihtsamaid meetodeid soovimatu raseduse vältimiseks, kuid sellega tuleb meeles pidada mitut väga olulist aspekti:

SOS-pilli tuleb võtta üks tablett ja võimalikult kiiresti, mitte hiljem kui 72 tunni jooksul pärast kaitsmata vahekorda või pärast rasestumisvastase meetodi ebaõnnestumist. Mida varem seda parem!

SOS-pill ei ole mingil juhul regulaarseks kasutamiseks mõeldud rasestumisvastane meetod

SOS-pilli korduv manustamine sama menstruatsioonitsükli jooksul ei ole soovitatav, sest see võib esile kutsuda tsükli häireid.

SOS-pill ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

 

Kui efektiivne on SOS-pill?

SOS-pill hoiab ära ca 84% oodatavadest rasedustest, kui tablett võetakse sisse nii kiiresti kui võimalik, kuid mitte hiljem kui 72 tundi pärast kaitsmata vahekorda. Juba tekkinud rasedust  SOS-pill ei katkesta, kuid samas ei pea ka kartma, et see lootele kahjulik oleks. 

Juhul, kui tekib olukord, et ollakse kaitsmata vahekorras näiteks mitu korda õhtu-öö jooksul, tuleb sisse võtta ikkagi 1 tablett ja seda arvestusega hiljemalt 72 tunni jooksul pärast esimest kaitsmata vahekorda. 

Milliseid SOS-pille on Eestis saada ning millised on kõrvalnähud?

Eestis on praegu müügil ühte tüüpi SOS-pill – Escapelle (levonorgestreel), mis on apteekides saadaval ilma retseptita. Kõrvalnähtude esinemine on väga individuaalne nagu ravimite puhul ikka. Paljudel naistel kõrvalnähtusid ei esine, mõnel juhul võib tsükkel paigast nihkuda, võib esineda kõhuvalu või iiveldust. Kui ükskõik milline kõrvaltoimetest muutub tõsiseks, tuleb kindlasti pöörduda oma arsti poole. Väga tähtis on, et SOS-pilli ei kasutataks igapäevaselt. 

Milliste vahendite või meetodite peale – mida siiski kasutatakse – ei ole mõtet lootma jääda?

Alternatiivsete meetoditena kasutatakse katkestatud suguühet või kalendermeetodit. Samas ei ole selliste meetodite peale tõepoolest mõtet lootma jääda, kuna võimalus aasta vältel rasedaks jääda on suhteliselt suur. Põhjuseks see, et me ei saa kindlad olla, et eelseemnevedelikus pole spermatosoide ja et alati on ovulatsioon just arvutatud nädalal. Kõikumisi võivad esile kutsuda nii haigused, kaalulangus, tugevad emotsioonid, ebaregulaarne seksuaalelu, magamatus. 

 

Escapelle (levonorgestreel)

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.