Reklaam sulgub sekundi pärast

NAINE NAGU ORKESTER – Krista Mulenok

„Julgen väita, et eestlased ei ole kunagi nii hästi elanud kui praegu, aga seda ei saa võtta iseenesestmõistetavana. Rahul on oma hind! Tahad rahu, valmistu sõjaks!” ütleb Eesti NATO Ühingu juhatuse esimees, ettevõtja ja kodanikuühiskonna aktivist  Krista Mulenok – naine nagu orkester.

„Julgen väita, et eestlased ei ole kunagi nii hästi elanud kui praegu, aga seda ei saa võtta iseenesestmõistetavana. Rahul on oma hind! Tahad rahu, valmistu sõjaks!” ütleb Eesti NATO Ühingu juhatuse esimees, ettevõtja ja kodanikuühiskonna aktivist Krista Mulenok – naine nagu orkester.

Krista, mis on see jõud, mis tõukab sind iga päev liikvele?

Mind sütitab tegutsema armastav ja toetav perekond – abikaasa, kaks tütrekest ning vanemate usk minusse. Tagant lükkab ka soov Eesti heaks midagi ära teha! Olen õnnelik inimene ja jõudnud peale pikki aastaid oma äri ajades kolmandasse sektorisse missioonitundest. Minu vanavanaisa andis elu Vabadussõjas Eesti eest võideldes ja teadmata, et talle sünnib Eesti Vabariigi aastapäeval tütar, minu vanaema. Vähim, mida mina omalt poolt teha saan, on panustada riigikaitse arengusse läbi Eesti NATO Ühingu juhtimise. Julgen väita, et eestlased ei ole kunagi nii hästi elanud kui praegu, aga seda ei saa võtta iseenesestmõistetavana. Rahul on oma hind! Tahad rahu, valmistu sõjaks!

Oled ilus ja naiselik naine, kes oma töö tõttu ringleb valdavalt meeste seltskonnas. Kas naiseks olemine on olnud sinu meelest abiks või takistuseks?

Olen arvamusel, et naisel on eeliseid julgeoleku valdkonnas silma paista ja targalt tegutsedes ka eesmärke saavutada. Pingeline julgeolekuolukord, vananev rahvastik ja meeste kehvem tervis on pannud mõtlema naiste rolli üle julgeolekupoliitikas selle laiemas tähenduses – riigi julgeolek, kodanikukaitse, sisejulgeolek, perekonna- ja ühiskonna julgeolek, turvatunne. ÜRO resolutsioon 1325 „Naised, rahu ja julgeolek” rõhutab naiste olulist rolli läbirääkimiste pidamisel ja kriisisituatsioonide lahendamisel. Siiani on hoidnud naisi riigikaitselisest valdkonnast tihti tagasi ühiskonnas juurdunud eksiarvamused soorollidest, mida on keeruline muuta.  Tulevikku vaadates oleks oluline anda naistele rohkem võimalusi riigikaitsesse panustamiseks ja eesmärgiks peaks võtma naiste suurema arvukuse riigikaitse struktuurides. Edasi tuleks töötada selles suunas, et naisi nii riiklikul kui ka organisatoorsel tasandil aidata, jättes olulisele kohale vabatahtlikkuse printsiibi.

Naisi tuleks kaasata aktiivsemalt poliitikaga tegelema. Elu on näidanud, et kahel peamisel põhjusel saab naisi valituks vähem. Esiteks seetõttu, et valimisnimekirjades on juba vähem naisi, ja teiseks seetõttu, et paljud naised valivad mehi, kuna sookaaslaste peale ollakse kadedad ja mehed tunduvad professionaalsemad ja usaldusväärsemad. Samas kui naistel on kõrgem haridustase ja teadmised paljudes eluvaldkondades meestest paremad. Usun, et varem või hiljem olukord muutub. Siinkohal võiksime Põhjamaadest õppust võtta. Ei ole võimalik kasvatada ühiskonnas heaolu, kui need valdkonnad, kus naised töötavad, on alamakstud. Ka sama töö eest makstakse naistele vähem tasu. Minu arvates peaks iga naisemees marru minema selle peale, kui tema naise tööd ei hinnata piisavalt ja talle makstakse soo tõttu vähem tasu. See on mõtlemiskoht.

On sul ehk mõni meeldejääv lugu rääkida, kus sind on sinu nooruse või soo tõttu üritatud n-ö paika panna?

Ei ole. Selliste olukordade vältimiseks on mul jagada mõned soovitused. Tegutse professionaalselt, enesekindlalt ja tahtejõuliselt ning kehtesta ennast vajadusel, samas ole viisakas ja aus ning aita kaasa koostööle, et saavutada ühiseid eesmärke.

Millest sa unistad ja millised sihid on sul veel vallutada?

Unistama peab ja seda teen ma iga päev, kuid samas ei väsi kordamast, et suuri võite ei tule ilma kaotusteta. Läbipõlemise ennetamiseks ei tasu liigselt muretseda võimalike ebaõnnestumiste pärast. Pikaajaline kaalumine ja asjade mittetegemine kurnab ära. Lähtun ka põhimõttest, et iga kaotus on millekski hea, alles hiljem saame aru, miks oli vaja üks samm tagasi astuda, et jälle kaks sammu edasi minna. Mul on olemas kõik, millest ma kunagi unistanud olen ja rohkemgi veel. Võimalusi on tänapäeval palju. Oma unistuste täitumiseks julgeme proovida ja ära teha palju vähem, kui võiksime.  

Eelmisel aastal toimunud sündmused panid paika minu prioriteedid ja sihi edasi tegutsemiseks. Tänu Sky Plus raadiomängule sai minust Euroopa Parlamendi valimistel üksikkandidaat. Olin enda meelest edukas, kuna ilma valimiskampaaniata sain 1266 häält ning mulle tehti viie erakonna poolt ettepanek poliitikasse minekuks. Kaalusin tõsiselt, kuid otsus loobuda poliitilisest karjäärist sündis Iisraelis. Nimelt viibisin 2014. aasta juulikuus seal konverentsil. Samal ajal jõudis haripunkti Gaza konflikt. Pidevad õhuhäired ja evakueerumised panid mõtlema selle üle, millises heaolukeskkonnas me Eestis elame! Vanaema rääkis mulle hirmsaid lugusid II maailmasõja koledustest Peipsi ääres ja ma ei taha kogeda sellist õudust oma elus. Iisraelis läbielatu pani mind tegelema kodanikukaitse valdkonna arendamisega Eestis. Meie taasiseseisvunud riigis olid need teemad jäänud tagaplaanile, kuna arvati, et tsiviilkaitse on nõukogude pärand.

Kui pikad on su tööpäevad? Kui palju sa töö tõttu reisid?

Tööd on alati rohkem, kui teha jõuab. Olen maksimalist ja püüan palju projekte ellu viia erinevatele sihtgruppidele. Pingeline julgeolekuolukord maailmas on ka minu töötempot tõstnud. Aset leiab väga palju arutelusid ja konverentse nii Euroopas kui ka Ameerikas. Osalen aktiivselt NATO Ühingute katuseorganisatsiooni ATA töös, mis ühendab 37 NATO Ühingut maailmas, eesmärgiga vahetada kogemusi. Arengukoostööprojektid on mind viinud Gruusiasse ja Armeeniasse, et kaasata noori kodanikuühiskonda arendama. Eesmärkide saavutamiseks tuleb Eestist ära olla nädalate kaupa. Hea, et on olemas Skype, saan perel silma peal hoida (naerab – toim).

Millised on kõige suuremad ohverdused, mida oled pidanud karjääri tegemise nimel tooma?

Kindlasti on olnud vähem aega lähedaste jaoks, kogu pere on pidanud minu tegemistega arvestama. Esindusürituste ja komandeeringute tõttu tuleb kodust eemal olla nii õhtuti, öösiti kui ka nädalavahetustel. Aeg-ajalt tuleb loobuda pereüritustest kui ka sõprade sünnipäevadest. Kuid ma ei kurda, sest töö, mida ma teen, pakub palju väljakutseid ja eneseteostusvõimalusi muutuvas maailmas. Ohverdused on mind õpetanud paremini oma aega planeerima ning väärtustama igat hetke pere ja sõprade seltsis!

Kuidas sa end peale pikka ja väsitavat tööpäeva laed?

Igapäevaselt aitavad mul heas füüsilises vormis püsida varahommikused treeningud Viimsi Spas: jooga, spinning, kontseptsioonitunnid TRX® või CXWORX®. Treenimine meeste seltskonnas tagab parema meeleolu ja tulemused. Ka meestel saavad jõuharjutused kiiremas tempos tehtud ning suuremate raskustega, kui ma silmapiiril liigun. Olen tegelenud oma elus nii võistlustantsu, balleti kui aeroobikaga. 2001. aastal läbisin FAF (Fitness Academy of Finland) aeroobikatreeneri baaskoolituse ning olen teinud mõned aastad treeneritööd.   

Tavaliselt ei tunne ma kiire elutempo ajal väsimust, vaid kõige keerulisem on üle elada pingelangus, mis tekib puhkuse alguses. Sellest aitab üle saada minu suurim hobi – reisimine. Vajan aeg-ajalt keskkonnavahetust. Olen käinud 18 aasta jooksul 72 reisil. Tean seda arvu täpselt, kuna igat sihtkohta on jäänud meenutama seinataldrik minu köögi seinal. Kui on raske moment, siis just need taldrikud annavad jõudu edasipunnitamiseks. Iga kord, kui lennuk õhku tõuseb, vabanen paljudest painavatest igapäevaprobleemidest. Suurte projektide lennukad ideed on alguse saanud lennukiaknast välja vaadates või kõrghoonetes kohtumistel. Tänu reisimisele olen jõudnud arusaamisele, et maailma parim koht elamiseks, laste kasvatamiseks ja töötamiseks on ikkagi Eesti.

Kuidas ühendada karjäär ja pereelu nii, et kõik oleksid õnnelikud? Mis on sinu salarelv?

Hea planeerimine aitab kaasa, kuigi kõik ei pruugi alati plaanipäraselt minna. Tuleb ette näha ka alternatiivstsenaariume. Tean seda ka teoreetiliselt, kuna oma magistritöödes majandusteaduses ja õigusteaduses olen vaadelnud riske ja integreeritud riskijuhtimist. Tavaliselt teen suveplaanid juba jaanuaris, et kõik abikaasa, laste ja vanavanematega läbi arutada ning kõigi soove arvesse võtta nii palju kui võimalik. Kahjuks ei ole võimalik perega koos puhata nii palju, kui tahaks, eelkõige seetõttu, et minu lastel on erinevatel aegadel koolivaheajad jaanuaris, veebruaris, märtsis ja ka aprillis.

Igale pereliikmele peab jääma aega oma hobidega tegelemiseks ja sõpradega koosolemiseks. Et karjääri ja pereelu ühildada, tuleb kokku panna meeskond. Mind abistavad kodustes toimetamistes ja lastega tegelemisel abikaasa, ema, isa, ämm ja äi ning koristaja. Maailmameister ma just karjääri ja pereelu ühildamises ei ole, aga püüan seda teha nii hästi, kui oskan, ja oma vigadest õppida.

Sinu kodus kasvab kaks kooliealist tütart. Milles tahaksid, et nad oleks sinu moodi, ja kas mõnes asjas tahaksid, et nad valiksid teise tee kui sina?

Sooviksin, et minu tütred võtaksid hobi kui tööd, tegutseksid kire ja naudinguga. Vanem tütar Loora õpib balletikoolis ning unistab baleriiniametist. Nooremat tütart Miat köidavad aga kunst ja tsirkus. Pean lugu tervislikust toitumisest, kuna tervis on kõige aluseks ja sõltub lisaks geenidele ka sellest, mida igapäevaselt sööd. Olen juba aastaid püüdnud lapsi mõjutada tervisliku toitumise suunas, tarbides vähem nisujahu ja maiustusi. Et püsida talvel vormis, tuleb manustada D3-vitamiini, astelpajuõli, süüa küüslauku ning suvel sügavkülma pandud marju ja juua kosutavat taimeteed. Sul peab olema usku sellesse, mida saa teed ja see aitabki!

Kui suur roll on sinu perekonnal sinu edus?

Tänu toetavale perekonnale, abikaasale ja vanematele ongi mul olnud võimalik aktiivselt ennast teostada. Sünnitasin mõlemad tütred nädalavahetusel ning kuna mul oli oma firma, siis mõlemal juhul juba esmaspäeval hakkasin vaikselt tööasjadega tegelema. Lapsehoolduspuhkusel olles olin juhatuse liige edasi ja hoidsin ennast jooksvalt firma tegemistega kursis. See ongi võimaldanud mul ajaga kaasas käia ja ennast arendada. Teise lapse kõrvalt läksin omandama teist magistrikraadi Tartu Ülikooli õigusteaduskonda. Olen olnud kogu oma suhte jooksul täpselt selline, nagu ma olen – oma tugevuste ja nõrkustega, ennast paremana näitamata. Abikaasa on võtnud mind sellisena ja oleme kokku kasvanud. Ka temal on nõrkused, mis mulle ei meeldi, aga ühiste eesmärkide saavutamiseks tuleb teatud asjadega leppida ja üksteisega arvestada.

Millised isikuomadused peavad olema mehel, kelle abikaasa teeb rahvusvahelist karjääri?

Abikaasad peavad hindama üksteise töid ja tegemisi. Suure tõenäosusega poleks minust ärinaist saanud, kui mees mind tagant ei oleks torkinud ja soovitanud kandideerida teatud ametikohtadele. Meie 18 aastat suhet ja 15 abieluaastat on hoidnud minu abikaasa tarkus, kannatlikkus, usaldus ja abivalmidus. Lisaks on ta hea suhtleja ja isa, kes hoolib väga oma tütarde käekäigust. Ta suudab mind nii nutma kui naerma ajada. Oleme päris tihti erinevatel arvamustel ja peame pikki otsekoheseid läbirääkimisi, aga anname lõpuks mõlemad natuke järele, et koos edasi liikuda.

Kas võid omast kogemusest kinnitada või ümber lükata, et meestele meeldivad targad ja võimukad naised?

Mõnele meeldivad, mõnele ei meeldi. Minu abikaasa on öelnud, et ma köitsin teda oma enesekindluse, julguse ja aususega. Naised peaksid olema naiselikult targad ja vaevalt suudavad nad meestest kõigis valdkondades targemad olla. Ja kas peabki ja kas me seda tahaksimegi?

Millest sa kõige rohkem puudust tunned või mille jaoks kõige vähem aega jääb?

Kahjuks jääb pere jaoks liiga vähe aega ja see peab muutuma! Tütred vajavad rohkem ema eeskuju ja suunamist, et nad tulevikus hästi hakkama saaksid. Eriti oluline on kiire elutempo juures mitte unustada abikaasat. Kõik meie pulma-aastapäevad ja kohtumise aastapäevad veedame alati koos kahekesi ja lapsed on sellel ajal vanavanemate juures.

 

Tekst: Triin Tisler

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar, talv 2015