Reklaam sulgub sekundi pärast

Petised on liikvel! Anna Levandi veebikontole häkiti sisse

Politsei- ja Piirivalveamet postitas hiljuti oma Facebooki lehele hoiatava teksti, mis puudutab kõiki. Nimelt on sagenenud eestlaste veebikontodele sisse häkkimine ning läbi nende saadetakse välja e-maile, kus palutakse rahalist abi. Tegu on petuskeemiga, mille ohvriks langevad eelkõige just vanemad inimesed. Ka uisutreener Anna Levandi e-maili kontole häkiti sisse ja kummalise sisuga e-maili sai ka Buduaari toimetaja.

Politsei- ja Piirivalveamet postitas hiljuti oma Facebooki lehele hoiatava teksti, mis puudutab kõiki. Nimelt on sagenenud eestlaste veebikontodele sisse häkkimine ning läbi nende saadetakse välja e-maile, kus palutakse rahalist abi. Tegu on petuskeemiga, mille ohvriks langevad eelkõige just vanemad inimesed. Ka uisutreener Anna Levandi e-maili kontole häkiti sisse ja kummalise sisuga e-maili sai ka Buduaari toimetaja.

Uurisime Anna käest, kuidas see tema arvates juhtuda võis, et kellelgi õnnestus tema g-maili kontole sisse häkkida ja rahapalvega e-mail laiali saata. "Ma olin nädal aega Venemaal, kus ma kasutasin g-maili nii enda kui ka ühe teise arvuti kaudu ja ilmselt see võiski olla põhjuseks," tõdeb Anna.

Selline kiri saadeti Anna e-maili konto alt välja: "Loodan et see jõuab sinuni õigel ajal. Ma reisisin Leeds, Inglismaa  ja minu siin oleku ajal mu dokumendid varastati koos passi ja krediitkaardiga, mis olid mu kotis. Saatkond on nõus aitama lubades teha mul lend ilma passita, ainult, et ma pean maksma pileti ja hotellikulude eest. Minu üllatuseks avastasin et, ma ei pääse kontole ligi, et vajalik raha välja võtta, kuna mul ei ole krediitkaarte. Võtsin ühendust pangaga, et probleem lahendada, aga pank vajab andmete töötlemiseks aega. Pean kõik uuesti tegema. Kogu selle asja mõte et, teie abi palun on kojusaamiseks. Mõtlesin küsida väikest laenu, mille ma muidugi tagasi maksan kohe, kui koju saan. Pean olema järgmise lennu pardal. Kui saaksite Western Union kaudu raha saata oleks väga hea, kuna see on kiireim võimalus. Palun kui saaksite raha saata lähimast Western Union kontorist oleks see kõige mugavam, Ma vajan 1000 Euro et katta oma kulud ja usun et 20 minutiga oleks raha kohal. Vabandan kõigi ebameeldivuste ja arusaamatuste pärast mida võin teile põhjustada. Võin saata teile juhised kuidas raha saata. Loodan teilt kiiret vastust.

tervitades
Anna Levandi

.....................................

Kuigi on üsnagi lihtne aru saada, et tegu on petukirjaga, tuleb tõdeda, et vanemad inimesed, kes ei tea sellistest asjadest midagi, võivad ohvriks langeda küll ja seda on isegi juhtunud.

Kohe, kui Anna sai aru, et keegi on tema kontole sisse häkkinud, postitas ta oma Facebooki lehele hoiatava teksti: "Kallid sõbrad! Minu g-maili kontole on sisse häkitud! Palun ärge reageerige nende kirjadele. Minuga on kõik korras. See jama on ilmselt Venemaa reisi tulemus:@"

Paljud Anna tuttavad muutusid kirja nähes murelikuks. "Vastasin terve päeva kõnedele, et rahustada inimesi ja ma loodan siiralt, et keegi ei ole raha kusagile saatnud. Minu sõbraks said õnneks kohe aru, et see pole minu kirjutatud kiri, sest see polnud üldse minulik," tõdeb Anna.

........................................

Lisame siia ka Politsei- ja Piirivalveameti Facebooki postituse:

Ettevaatust! Viimastel päevadel on taas sagenenud teated kelmuste kohta, kus võõrriigist pärit petis häkib sisse kellegi meilikontole ning saadab selle pealt kirju meiliaadressi omaniku sõpradele. Kirjas selgitab, et on langenud kuriteoohvriks ning palub saata koju naasmiseks raha. E-kirjad on saadetud reeglina Nigeeria IP-aadressilt ja e-postkast muudetud araabiakeelseks. Kindlasti soovitame sellistele kirjadele mitte vastata ega raha saata. Kahtluste korral tuleks võtta enda tuttavaga, kelle nimelt abipalve on saabunud, ühendust pigem telefoni teel, et asjaolusid kontrollida. Kuna kiri on reeglina vigaselt kirjutatud, siis ka see peaks äratama kahtlust. Õnneks ei ole neil päevadel ükski kirjasaanu raha üle kandnud ning seeläbi kahju kannatanud. Küll aga kaotas sarnase petuskeemi tõttu aasta alguses mitusada eurot vähemalt üks Eestis elav naine.

Kuidas ennetada petuskeemi ohvriks langemist:
- Kasuta erinevatel veebikontodel erinevaid ning keerulisemaid (rohkem kui kuue tähemärgiga) paroole;
- Vaheta paroole regulaarselt ning võimalusel eelista mitmeastmelisi autentimisviise;
- Võõrast/avalikku arvutit kasutades veendu, et seal ei salvestuks Sinu paroolid;
- Tee oma veebikontodest (nt e-postkast) regulaarselt varukoopiaid, et võimaliku kuriteo ohvriks langemisel oleks kahju väiksem; 
- Varukoopiaid ära hoia „pilves“!;
- Ära kunagi jaga oma paroole teistega, ka parimate sõpradega.

 

Palun olge ettevaatlikud!

Karin Karu