KUIDAS OLLA VALLALISENA õnnelik?

Buduaar

Monika Kuzmina

Annika Erik

Me kõik igatseme armastust ja oma unistuste printsessi või printsi, lootes et nad teevad meid õnnelikuks! Kuidas aga olla õnnelik siis, kui sa pole suhtes? Teadliku seksuaalsuse kursuste juhendaja Karolin Tsarski sõnab, et esmalt tuleb aduda, et keegi teine sind õnnelikuks teha ei saa.

Kui igatseme oma ellu partnerit, kuna tunneme end üksildasena, ei ole partneril võimalik seda tühimikku täita. Ülioluline on enne saavutada võimalikult hea suhe iseendaga – nii on ka armusuhe terviklikum. Niisiis võib öelda, et harmoonilise suhte saladus on esmalt iseendasse armumine.

Ebareaalsed standardid
Inimesed kipuvad hüppama ühest suhtest teise, ega võta aega iseenda tundmaõppimiseks. Tsarski tõdeb, et tänapäeval on meil näiliselt tekkinud suur valikuvõimalus, kuid kogemuslikult on paljudel siiski keeruline leida sügavat kontakti kõigi valikuvõimaluste vahel ja saavutada vastastikkust sobivust. Kuna valikut on justkui palju, võib tekkida fenomen, et me ei suuda valida või arvame, et alati on kuskil keegi parem. Võib tekkida hirm, et jään millestki ilma, ego tahab enamat.

Mõjutused on loonud ebareaalsed standardid ja kui me selleni ei küündi, tundub, et suhtes on midagi valesti.

„Kuigi näiliselt on naiste õigused juba tavapärane osa meie ühiskonnast, siis tegelikult paljud naised alles hakkavad ennast väärtustama ja aduma, mida nemad suhtest tahavad,” räägib Tsarski ja lisab, et sama võib tegelikult öelda ka meeste kohta. Kui valikut ei ole, aktsepteeritakse või harjutakse sellega, mis on. Samuti mõjutavad meid romantilised filmid ja muud sisendid sellest, milline on ideaalne suhe. Peas on ebareaalne standard ning kui me selleni ei küündi, võib tunduda, et meie suhtes on midagi valesti.

Armastus on siiski ka otsus, mitte ainult tunne.

Elu tuleks võtta terviklikuna, arvestada iga suhte etappe, väljakutseid. Armastus on siiski ka otsus, mitte ainult tunne. Tänapäeval tunnevad paljud, kui armumisefaas saab läbi, et „armastus sai otsa”. Tegelikult tasakaalustusid hormoonid kehas ja teadlikult suhte kallal töötades saab jätkata armastavat suhet. Oluline on aktsepteerida, et suhtes ongi erinevad etapid. Samuti teadvustavad inimesed palju rohkem enda vajadusi ja panevad nad kõrgele kohale. Egod ja vajadused põrkuvad ja keeruline on koos harmooniat leida. Kui tahame jõuda südamesse ja armastusse, tuleb ego ületada. See protsess on aga egole väga valulik ja paljud ei ole valmis seda väljakutset vastu võtma, lootes, et ehk saab uue partneriga mugavamalt või lihtsamalt. Kuna meeste-naiste rollid on üldiselt muutumas ja seksuaalsus on samuti avatum, ongi palju segadust, mis see suhe on, miks see peaks olema ja milline see peaks olema. Sellises muutuvas ajastus otsivad inimesed ka ennast või enda arusaama ning vajadusi, kas ja millist suhet nad soovivad.

Vaikus aitab iseennast avastada
Tsarski sõnab, et tema isiklikust kogemusest on kõige sügavam viis enda tundma õppimiseks viibida vaikuses, ilma stimulatsioonita. Siin peab arvestama võimalustega, aga mida pikemalt järjest vaikuses viibida, seda sügavamale saab iseenda avastamises minna. Võimalusel on hea võtta osa vaikuselaagritest. Kuid ka ise saab endale tekitada näiteks nädalavahetuse, kus otsustad, et ei kasuta mobiili, ei vaata telekat, ei loe raamatut, ei tarbi meelelahutust ega kohtu sõpradega, vaid viibid vaikuses, kas looduses jalutades või lihtsalt kodus olles. Sobilikud tegemised on näiteks ka mediteerimine või joogapraktika. Võib kasutada ka kirjutamist, et täheldada oma taipamisi.

Enda armastamist alusta aktsepteerimisega
Selleks, et ennast enne suhte loomist armastama hakata, tasuks Tsarski sõnul esmalt märgata, kus me oma aktsepteerimise ja suhtumisega iseendasse oleme. Lihtsalt märka oma sisemist dialoogi, mõtteid ja tegusid. Kui oled teadvustanud, mida sa täpsemalt enda juures  aktsepteerida ei suuda, saab sellega tegelema hakata, kuid oluline on tegeleda mitmel tasandil – vaadelda oma alateadvuse uskumusi, teadlikke väärtusi ja reaalseid tegusid ning hakata neid rohkem kooskõlla viima. Näiteks, kui soovid aktsepteerida oma füüsilist välimust ja keha, märka esmalt, kas mõtled oma kehast negatiivselt ja pane tähele negatiivseid kommentaare, sest kui nii mõtleme, siis nii ka ennast näeme ja jäämegi nägema.

Tsarski sõnul tuleks märgata ja siis lahti lasta negatiivsest kommentaarist, mida me endale ütleme ja teadlikult asendada see mõne komplimendiga. Tuleks ka täheldada, kas  hoiame ja hoolitseme tegudega oma keha eest. Kas toidud on keha tervendavad, kas kehal on liiga palju pingeid, kas kosmeetika on kehasõbralik, kas trenn on keha toetav, kas riided on kehasõbralikud? Sarnast protsessi saab rakendada erinevatele tahkudele, kus me endaga rahul ei ole, märgata ja muuta alateadvuse programme ning seejärel teadlikult mõelda ja teha tegusid, et neid siis muuta. „Sellel päeval, kui tunned ennast hästi, väekalt, enesekindlalt, kirjuta endale armastuskiri. Nendel päevadel, kui sul on raske ennast aktsepteerida, võta ja loe seda!” jagab Tsarski ühte nippi.

Kõik juhtub põhjusega
Kui seljataga on lahkuminek, võiks abiks olla üldise usalduse kasvatamine elu vastu, adudes ja aktsepteerides, et kõik juhtub põhjusega ja elu on õiglane. Need õppetunnid ja väljakutsed, mis sulle on antud, on vajalikud ja sulle ei anta väljakutseid, millega sa ei ole võimeline hakkama saama. Tsarski tõdeb, et näeme tihti asju läbi oma väikese perspektiivi, aga suures plaanis ei ole võimelised ette teadma, miks midagi juhtub ja kas see on tegelikult „hea” või „halb”. Kindlasti on iga inimene kogenud, et midagi, mida ta pidas esialgu „heaks”, võttis hoopis teise pöörde ja vastupidi – see, mis tundus „halb”, oli hoopis edasiviiv jõud arenguteel. Oluline on ka aktsepteerida ja lubada endal kogeda valu, see moodustab osa elu terviklikkusest. Tähtis on märgata, et me sellesse täielikult ära ei kaoks ja et valu võimust ei võtaks. Vajadusel ja võimalusel tasuks kindlasti otsida abi professionaalsest teraapiast. „Lahkuminekud on väga erinevad, kuid raskemad lahkuminekud võivad olla sarnased sõltuvusest vabanemisega. Isegi, kui saame teadlikult aru, et lahkuminek oli parim valik, ei lase meie keha bioloogia justkui partnerile mõtlemist lõpetada, tekitab igatsust ja soovi olla koos, vaadata näiteks tema Facebooki/Instagrami profiili. Kui võimalik, oleks sellistel puhkudel hea anda endast parim ja kui paaril ei ole ühiseid lapsi, lõpetada suhtlus mingiks perioodiks täielikult, et anda nii endale kui partnerile võimalus edasiminekuks. Samal ajal tuleks kindlasti ka ennast taas leida, enda eest hoolitseda ja teha tegevusi, mis sulle meeldivad. Näiteks suhelda sõpradega, süüa tervislikult ja hoida kehalist liikumist,” annab Tsarski nõu.

Valehäbi seksuaalse ümber on sügaval alateadvuses
Teadliku seksuaalsuse kursuste juhendajana nendib Tsarski, et valehäbi seksuaalsuse ümber on päris sügaval inimeste alateadvuses ja mõjutatud nii meie kultuurist, religioonist kui teistest ajaloolistest ning ühiskondlikest teguritest. Selle väljajuurutamine ei pruugi olla väga lihtne. „Kuigi praegu on infot seksuaalsuse kohta väga palju rohkem, ei saa öelda, et olukord on oluliselt parem, kuna domineerivaks on saanud pornograafia, mitte teadlikud seksuaalsuse õpetused. Kvaliteetne info on endiselt vähemuses,” selgitab ta ja lisab, et teisi me muuta ei saa, seega saabki tegeleda iseendaga. Ennast seksuaalsuse vallas harides saame eemaldada palju valehäbi, lugedes kvaliteetset kirjandust või vaadates mõtlemapanevaid dokumentaale näeme, kui väärtustatud seksuaalenergia tegelikult iidsetes kultuurides on olnud – tõeliselt aukohal. Selles on nähtud imelist potentsiaali inimese arenguks. Kasvõi bioloogiliselt on see evolutsiooni mõttes ju meie elu allikas, seega, kui enda mõttemaailma ja suhtumist seksuaalsusesse muudame, saame kogeda ka harmoonilisemaid emotsioone ja tunda vähem häbi seksuaalsuse ümber.

Seksuaalsust saab Tsarski sõnul nautida ka üksi. „Nauding on nauding on nauding. Seega kui tahta ennast seksuaalselt nautida, on oluline end üldiselt nautida ehk leida neid tegevusi, mis naudingut pakuvad. Selleks, et naudingut sügavamale viia, soovitaksin võtta aega, ei pea tormama kiire ja pingutatud orgasmi poole. Lihtsalt naudi ja vaata, mis saab. Näiteks võid alustada mõnusast soojast dušist või vannist, seejärel teha endale sooja õliga massaaži, lihtsalt nautida oma keha või panna mängima hoopis mõnus sensuaalne muusika ja nautida keha tantsides ning ennast sensuaalselt puudutada,” loetleb ta, et üldised rahustavad, sensuaalsed tegevused aitavad ja toetavad lõdvestumist, mis on oluline seksuaalenergia äratamisel. Enda seksuaalne nautimine ei pea tähendama ainult suguelundite puudutamist, avarda naudingut kogu kehale. Vibraatorit siiski Tsarski ei soovitaks, kuna see võib muuta tundetuks. Kui on soov midagi lisaks kasutada, siis pigem võiks eelistada näiteks kvaliteetsest kristallist dildot.

Naudi elu päriselt
Tsarskile meeldib Katie Byroni tsitaat: „Kui mul oleks palve, siis oleks see järgnev: Jumal, säästa mind soovist olla tunnustatud, armastatud, ja pälvida heakskiitu. Aamen.” Karolin soovitab neid tegevusi, mis viivad sügavama kontakti ja harmooniani iseendaga. Olles harmoonilises suhtes iseendaga, oled kindlasti rohkem valmis ka harmooniliseks paarisuhteks.

Tegevused, mis aitavad endaga saavutada sügavama kontakti:

·      Joogapraktika – see on üks võimsamaid viise sisemise harmoonia saavutamiseks.

·         Looduse vaatlemine – loodus on niivõrd tark ja mitmekesine, et selle vaatlemisel võime jõuda väga sügavate taipamisteni. Looduses on kõik nii harmooniline, sest looduse väline keskkond toetab sisemise harmoonia leidmist.

·         Tee joomine – kvaliteetse tee joomine meditatiivselt võib toetada sügavama kontakti loomist iseendaga.

·         Ühenduse loomine erinevate elementidega – maa, vesi, tuli, õhk. Jaluta näiteks paljajalu murul, jaluta tuulise ilmaga, uju looduslikus veekogus, vaatle lõket või küünlaleeki.

·         Kõrge sagedusega muusika kuulamine – näiteks Mozart, Bach või ka linnulaul on äärmiselt hea mõjuga, et tasakaalustada harmooniat.

·         Füüsiline liikumine – see ei pea alati olema väsitav trenn, aga tuleks leida enda jaoks sobilik liigutamine, näiteks jooksmine, ujumine, tantsimine, rattasõit.

·         Kvaliteetne kirjandus – uued perspektiivid võivad lahustada ja lahendada enda sees sõlme läinud mõttemustreid. Kirjandust oleks soovitatav valida mitte ainult sisu, vaid ka autori järgi, kelle maailmavaatest sa soovid olla mõjutatud.