Reklaam sulgub sekundi pärast

Rasestumisvastast preparaati vali enda, mitte sõbranna järgi!

Soovimatu raseduse vältimine on kahtlemata õige tegu, kui te pole lapsesaamiseks veel valmis, ent elate aktiivset seksuaalelu. Milline võiks olla aga sinu ja sinu partneri jaoks kõige sobivam rasestumisvastane meetod?

Soovimatu raseduse vältimine on kahtlemata õige tegu, kui te pole lapsesaamiseks veel valmis, ent elate aktiivset seksuaalelu. Milline võiks olla aga sinu ja sinu partneri jaoks kõige sobivam rasestumisvastane meetod?

Raseduse vältimiseks on olemas erinevaid meetodeid – kõik need on erineva töökindlusega, erineva toimega ning erineva mõjuga teie organismile. Just sulle sobiva rasestumisvastase vahendi leidmiseks peaksid  konsulteerima oma naistearstiga, kes aitab leida just sinu kehale parima lahenduse, temaga on mõistlik rääkida oma keha eripäradest ning vajadusel teavitada haigustest.


Just sinule sobivat rasestumisvastast vahendit vali enda keha, mitte sõbranna järgi!

Apteekides on saadaval mitmeid erineva hormonaalse koostisega rasestumisvastaseid vahendeid ning nende seas orienteerumine polegi nii lihtne kui esmapilgul tundub – võta aega, et oma
günekoloogiga kõik poolt- ja vastuargumendid läbi kaaluda.
Tihti kõiki kõrvalnähte pakendi infolehelt ei leiagi ning rohud võivad erinevatel inimestel ka erinevaid reaktsioone esile tuua.

Kuidas 100% rasedust vältida?
Õige vastus on mitte elada seksuaalelu või siis mehe/naise steriliseerimine, sest 100% garantiid vahendite või preparaatide näol ei ole olemas. Küll aga peetakse väga tõhusateks ja efektiivseteks meetoditeks süstitavat depoopreparaati, emakasse paigaldatavaid hormoone sisaldavat spiraali, vaskspiraali, naha alla paigaldatavaid implantaate. Levinud on ka tuperõngad, plaastrid ja loomulikult rasestumisvastased pillid. Kasutada tasub ka vana head kondoomi, ent ka see võib sind alt vedada.

Sellest aastast on Eestis saadaval ka kaks uut toodet, millest on veel vähe juttu tehtud, ent mille plussiks on kõrge efektiivsus raseduse vältimisel – mini-hormoonspiraal ja nahaalune implantaat. Need paigaldatakse kolmeks aastaks ja nii ei pea kiire elutempo juures muretsema, et pill õigel ajal võtmata jääb. Minihormoonspiraal ning nahaalune implantaat on selle aasta algusest müügil ka Eestis.
Nende kahe uudistoote erinevusest, turvalisusest ja mõjust rääkis Buduaar naistearst Katrin Seidelbergiga.


 

 

 

 

Dr Katrin Seidelberg, naistearst,
Qvalitas Arstikeskus AS


 

Eestis tulid selle aasta alguses müüki minihormoonspiraal ja nahaalune implantaat. Palun rääkige nende turvalisusest, kõrvalmõjudest ja efektiivsusest. Kui pikk on nende toime?  Mis vanuses tüdruk või naine võiks minihormoonspiraali või nahaalust implantaati eelistada suukaudsetele tablettidele? Kuidas käib nende paigaldamine ja eemaldamine?

Uus minihormoonspiraal Fleree on olnud Eestis kasutusel selle aasta algusest. Alates selle aasta 1. aprillist ka soodusravimite nimekirjas. Tegemist on emakasisese rasestumisvastase vahendiga, mis pärast emakasse paigaldamist vabastab gestageenset hormooni levonorgestreel, mille toimel muutub emaka limaskest õhemaks ja emakakaela lima paksemaks. Minihormoonspiraal paigaldatakse kuni kolmeks aastaks. Selliselt igapäevaselt vabaneva hormooni mõjul on rasestumisvastane kaitse tagatud kolmeks aastaks.

Alates 1996. aastast on Eestis laialt kasutusel olnud sama tüüpi hormoonspiraal, mida paigaldatakse kuni viieks aastaks. Uus minihormoonspiraal on sama kujuga, kuid mõõtmetelt väiksem ning samuti on kordades väiksem igapäevaselt vahendist vabaneva hormooni kontsentratsioon. Ehkki vabaneva hormooni sisaldus on väiksem, on see piisav efektiivse rasestumisvastase kaitse saavutamiseks.

Erinevalt hormoonspiraalist Mirena ei pidurda uus mini hormoonspiraal munasarjade tööd ega pärsi ovulatsioone. Rasestumisvastaselt toimelt on see sama efektiivne kui teised hormonaalsed rasestumisvastased vahendid. Kolmeaastase rasestumisvastase kaitse efektiivsus on üle 99%.
Minihormoonspiraal sobib igas eas, nii sünnitamata kui sünnitanud naistele ja selle ohutus on tõestatud uuringutes naistele alates 18. eluaastast. Soovitan minihormoonspiraali naistele, kes kipuvad pillide võtmist unustama ja vajavad samas kindlat pikemaajalist rasestumisvastast kaitset. Uue hormonaalse rasestumisvastase vahendi paigaldamine toimub menstruatsiooni ajal.

Kuna vahend on mõõtmetelt väiksem, on paigaldamine vähem ebamugav. See on üks põhjustest, miks seda võiks eelistada pikaajaliseks mugavaks kaitseks just sünnitamata naistele. Emakasisestel hormonaalsetel vahenditel on lisaks ka teisi positiivseid toimeid, nad vähendavad vereeritust ja valu menstruatsiooni ajal.

Põhilisteks vastunäidustusteks on suguteede põletikud, ebaselge põhjusega verejooksud, emaka ja emakakaela kasvajad ning emaka anomaaliad, mis takistava vahendi paigaldamist. Uusim Eestis registreeritud rasestumisvastastest vahenditest on nahaalune implantaat, mis paigaldatakse kolmeks aastaks.

Implantaat sobib kasutamiseks nii sünnitanud kui sünnitamata naistele. Implantaat on 4 cm pikk ja 2 mm läbimõõduga ning arst paigaldab selle spetsiaalse aplikaatori (nõela) abil naha alla õlavarre siseküljele. Paigaldamine pole valulik, eelnevalt nahk tuimastatakse.
Implantaadi toimeaineks on gestageensete hormoonide hulka kuuluv etonogestreel, mis kohe pärast paigaldamist hakkab imenduma vereringesse. Selle hormooni toimel pärsitakse ovulatsioon munasarjas ning preparaadi rasestumisvastase toime efektiivsus on sama kõrge kui teistel hormonaalsetel rasestumisvastastel vahenditel, 99%.

Implantaat paigaldatakse menstruatsiooni esimese viie päeva jooksul ja selle toime avaldub kuni kolme aasta jooksul. Vahendi eemaldab arst ning soovi korral paigaldab kohe uue. Implantaat sobib kasutamiseks ka imetamise ajal ja võib paigaldada pärast 4. sünnitusjärgset nädalat.
Nahaalune implantaat on vastunäidustatud naistele, kellel on tromboos, hormoonsõltuvad kasvajad või maksahaigused.

Kuidas mõjutavad minihormoonspiraal ja/või nahaalune implantaat menstruatsiooni? Kas menstruatsioonid muutuvad vererikkamaks?

Mõlemad uued vahendid, minihormoonspiraal ja implantaat, põhjustavad menstruaaltsükli muutusi. Pärast paigaldamist esineb ebakorrapärast veritsust ja pikemaid määrimisi sageli just esimese kolme kuu jooksul.

Veritsused järk-järgult vähenevad ja regulaarsed igakuised menstruatsioonid võivad ka täielikult kaduda. Minihormoonspiraaliga on kolmanda aasta lõpuks harvad menstruatsioonid 20% naistest ja ühel naisel kümnest menstruatsiooni pole. Implantaadi kasutajatest kaovad igakuised veritsused 20% naistest.

Mille järgi peaks naine üldse otsustama, mis preparaat tema jaoks on parim?


Tänapäeval on rasestumisvastaste vahendite valik väga lai: pillid (kombineeritud pillid ja minipillid), tuperõngas, plaaster, hormoonspiraalid, mittehormonaalsed emakasisesed spiraalid, nahaalune implantaat ja süstitav depoopreparaat. Ja muidugi kondoom, mis ainukese vahendina kaitseb lisaks ka sugulisel teel levivate haiguste eest. Sobivaimat vahendit aitab valida naistearst.
Valik sõltub menstruatsiooni tüübist, edasistest pereplaneerimise plaanidest, suguelu aktiivsusest. Arvestama peab eelnevate vahendite kasutamise kogemusi, tekkinud kõrvaltoimeid ja vastunäidustusi. Alati tuleb arvestada individuaalset vahendi sobivust ja patsiendi eelistust. Minihormoonspiraal ja implantaat sobivad nii sünnitamata kui sünnitanud naistele, kes tahavad mugavat ja pikemaajalist kaitset.
Samuti on need vahendid valik neile, kellel on östrogeenide kasutamine vastunäidustatud. Soovitan naistel oma arstiga kõik plussid-miinused läbi arutada ja leida enda jaoks kõige sobivam vahend.

Kas rasestumisvastased preparaadid ohustavad tulevikus terve lapse saamist?

Hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisel pole negatiivset toimet viljakusele. Minihormoonspiraali ja implantaadi kasutamise lõpetamisel taastub normaalne menstruaaltsükkel kiiresti ning
nii implantaadi kui spiraali eemaldamise järel võib kohe rasestuda.


Minihormoonspiraal:

* on tõhus rasestumisvastane meetod, mille usaldusväärsus on üle 99%.
* kaitseb sind soovimatu raseduse eest kolm aastat.
* on uuritud nii sünnitanud kui ka mittesünnitanud naiste peal.
* võib paigaldada kuus nädalat pärast sünnitust nagu hormoonspiraaligi ja on ohutu kasutada imetamise ajal.

Lisalugemist meelespea.net

 

Autor: Helena-Reet Ennet