Reklaam sulgub sekundi pärast

Kõhugaasid kimbutavad?

Gaasilisusele aitavad jõudsalt kaasa ka kõrge rasvasisaldusega toidud. Kui tarbida neid vähem, kaob tunne, et „kõht on nii täis, et liigutadagi ei jaksa“ ning seediminegi edeneb kiiremini. 

Gaasilisusele aitavad jõudsalt kaasa ka kõrge rasvasisaldusega toidud. Kui tarbida neid vähem, kaob tunne, et „kõht on nii täis, et liigutadagi ei jaksa“ ning seediminegi edeneb kiiremini. Kuna madalama rasvasisaldusega road aitavad kõhul kiiremini tühjeneda, liiguvad gaasid paremini pärasoole asemel peensoolde.

Seedeorganid töötavad erinevalt ja igal inimesel võib olla oma tundlikkus ühe või teise toiduaine suhtes. Kõige hõlpsamini jõuab oma gaasitekitaja(tele) jälile inimene ise, sest nii gaaside hulk kui ka toit, mis neid põhjustab, on inimeseti väga varieeruvad. Efektiivsed toiduratsiooni muutused sünnivad läbi katse-eksituse meetodi.

Teada on, et teistest enam tekitavad gaase järgmised toidud: oad ja herned, brokkoli, kapsas, rooskapsas, hiina kapsas, lillkapsas, sibul, artišokk, spargel, pirnid, õunad, virsikud, täisteraviljatooted (nisuvili- ja kliid), magustatud ja gaasilised joogid, rõõsast piimast tooted, juust, jäätis, leib.

Jääb mulje nagu ei saakski midagi süüa? Nii hull olukord õnneks siiski pole, sest nagu juba öeldud: gaase esineb suuremal või vähemal määral kõigil inimestel hoolimata nende menüüst. Tuleb lihtsalt jälgida oma organismi läbisaamist erinevate toiduainetega.

Kui näiteks tühjaks söödud hernekauss kõhu valutama paneb ning gaase tekitab, tead, et järgmisel korral oled hernestega maiustades mõõdukam.

Ka värsketest aia- ja põllumaa saadustest oleks praegusel suvisel ajal patt loobuda, kuigi on üldteada tõsiasi, et värsked vitamiinipommid põhjustavad sageli kõhupuhitusi.
Näiteks toorsalat sobib hästi päevaseks või õhtuseks kehakinnituseks, ent mitte hommikuseks.
Soovitav on toorsalatid valmistada õliga, mitte hapukoore või majoneesiga. Ka jogurtikastmed on omal kohal. Rõõsa piima asemel võiks eelistada hapendatud piimatooteid.

Toormoosi valmistamisel tasuks suhkru lisamisel olla pigem tagasihoidlik, sest suhkur ühes toorete marjadega võib tekitada tõsiseid kõhuhädasid.

Õunu, mis lastel sageli kõhu valutama panevad, võiks küpsetada ahjus kaneeli ja suhkruga või riivida toorena pudru peale.

Jõuluaegne pidulaua menuk- rasvast nõretav sealiha hapukapsastega- on teada-tuntud gaasitekitaja, ent magushapu hapukapsa toorsalat suhkruga ei tohiks puhitusi tekitada.

Pidevalt esinevate kõhugaaside korral soovitab rahvameditsiin juua pool klaasi kartulimahla kolm korda päevas pool tundi enne sööki või hapukapsamahla pool klaasi päevas.

Suviseid grillipidusid nautides tasuks meeles pidada, et tervisele kasulikeimad liha valmistamismeetodid on siiski keetmine ja hautamine mitte küpsetamine.

Kel probleeme krooniliste röhitsustega, võiks jälgida oma hingamist. Juues ahnelt õhku sisse ahmides, on hilisem röhitsemini garanteeritud.

Ootamatuid krooksatusi põhjustab muuseas ka närimiskummi mälumine lahtise suuga. Gaasilised joogid ning õlugi põhjustavad väga palju gaase, nii et kui piinlikesse situatsioonidesse sattuda ei soovi – tuleks janu kustutada millegi muuga.

/Liis Bekker/