Sügisese külmetuse vastu aitab ingver

Ingver on üks neid looduseande, millele tahaks vägisi panna nimeks
imerohi, mis aitab kõige vastu. Tõsi, päris kõige vastu ikka ei aita
küll, aga sügisel kimbutavad külmetused aitab ingver immuunsüsteemi
stimuleerides ära hoida. Lisaks aitab ingver veel reisil merehaiguse
ennetamiseks ning leevendab ka menstruatsioonivalusid. Tegemist on nii
vürtsi-kui ravimtaimega, millega tasub pisut lähemalt tutvust teha.

Sügisese külmetuse vastu aitab ingver

Ingver on üks neid looduseande, millele tahaks vägisi panna nimeks imerohi, mis aitab kõige vastu. Tõsi, päris kõige vastu ikka ei aita küll, aga sügisel kimbutavad külmetused aitab ingver immuunsüsteemi stimuleerides ära hoida. Lisaks aitab ingver veel reisil merehaiguse ennetamiseks ning leevendab ka menstruatsioonivalusid. Tegemist on nii vürtsi-kui ravimtaimega, millega tasub pisut lähemalt tutvust teha.


Ingver on pärit Lõuna-Aasiast ning on seal tõhusa ravimtaimena kasutusel juba aastatuhandeid. Harilik ingver (Zingiber officinale) on 1–1,5 m kõrguseks kasvav pillirootaoline taim, millest kasutatakse selle risoomi. Juba vanad hiinlased ja hindud avastasid ingverijuure toime vananemise vastu, samuti arvati, et ingver suurendab ka sugutungi ning viljakust. Loomulikult peeti ingverit aasia maades ka asendamatuks toitude valmistamisel. Erinevatel andmetel jõudis ingverijuur Euroopasse 11. või 13.-14. sajandil. Igal juhul on kindel see, et sellel ajal oli tegemist luksuskaubaga, mida said endale lubada vaid väga rikkad.


Ingveri lõhnavat (sisaldab eeterlikku õli) ja kibeda maitsega vaigust risoomi müüakse koorimata või kooritult ning tarvitatakse värskelt või kuivatatult. Koorimata müüakse musta ehk hiina ingverit, valge ehk jamaika ingver aga kooritult. Pea meeles, et värske ingver sisaldab rohkem kasulikke aineid kui kuivatatud. Vitamiine leidub vaid värskes juures. Vastavalt kas eesmärk on ingverit kasutada toidu-maitseainena või raviks, võib valida terve juure (kiletatud) puu-ja juurviljaletist, mugava pulbri maitseainete riiulist või tabletid apteegist.
Apteeki tablettide järgi tasub minna enne reisi. Lennu-, bussi- ja laevareisi talumatuse puhuks ongi loodud spetsiaalsed ingveritabletid, mis ennetavad iiveldust ja oksendamist. Samad tabletid aitavad ka lihas-ja liigesevaevuste puhul.


Sügiskülmadele vastu minnes aitab immuunsüsteemi tugevdada ingveritee joomine. Selleks tuleb võtta teelusikatäis peenestatud juurt, valada peale tass keevat vett ning lasta 10-15 minutit tõmmata. Pärast lisada viil sidrunit, mett ning soovi korral ka suhkrut. Sama tee aitab ka köha puhul – aromaatsed õlid lahtistavad lima ning stimuleerivad kopsude tööd. Teed peaks sel juhul jooma kolm korda päevas. Ingver soodustab gripi puhul ka higistamist ning aitab organismist eemaldada kahjulikke aineid.
Ingveri suurim väärtus ilmneb ilmselt seedimist soodustava vahendina. Organismi puhastamiseks sobib eeltoodud teevalmistamise viis, kuid lisada võiks veel ka peenestatud juurele tilliseemneid. See imeline ingveritee aitab samuti väsimuse vastu. Stressirohkel ajal aitab taastada jõuvarusid ning vastu pidada ka kiirel ja raskel tööperioodil. Lisaks on avastatud ka ingveri soodne mõju südamele ja veresoonkonnale, aidates alandada kolesteroolitaset ning vererõhku.


Toidu – ja maitseainena võib ingverit kasutada pea kõikjal, alates salatitest kuni magustoitudeni. Üldiselt võib lähtuda põhimõttest, et kui sobib kaneel, siis sobib ka ingver. Ingverit sobib kasutada pea kõigis lihatoitudes, samuti juurviljatoitudes. Ka jäätisele, õunakooki, marmelaadidele lisades saab uue huvitava maitse. Tugevama aroomi ja maitse annab kuivatatud ja peenestatud ingver, mida võid teha ise. Selleks kuivata juur kodus ära ning peenesta uhmris või mikseris. Ingverit kasutatakse ka liköörides ning toodetakse isegi ingveriõlut. Nii, et multifunktsionaalne juur sel ingveril.