Reklaam sulgub sekundi pärast

Kodune treening YouTube

Peamine põhjust, miks minul vahel aeroobikasse minemata jääb, on see, et lemmik spordiklubi asub liiga kaugel. Tunniajase treeningu jaoks pean arvestama kolm tundi – lisaks trennile endale siis veel tund minekuks ja teine tulekuks. Aga koju jäädes tulevad ikka pisikesed süümepiinad, et peaks ikka liigutama, ning ka suur trenni-isu tuleb just siis peale tagasi. /Kelli Kuldma/

Peamine põhjust, miks minul vahel aeroobikasse minemata jääb, on see, et lemmik spordiklubi asub liiga kaugel. Tunniajase treeningu jaoks pean arvestama kolm tundi – lisaks trennile endale siis veel tund minekuks ja teine tulekuks. Aga koju jäädes tulevad ikka pisikesed süümepiinad, et peaks ikka liigutama, ning ka suur trenni-isu tuleb just siis peale tagasi. Ega siis midagi, muusika mängima, tagumik diivanilt üles ja liigutama! Oma isiklik aeroobikatund võib alata.

Koduse treeningu peamine oht on see, et umbes peale esimest 5 minutit ei viitsi enam mööda tuba ringi keksida ning vajud diivanile, lubades homme kindlasti tagasi aeroobikasse minna ja eriti tubli olla. Teine oht võib olla see, et alumine naabritädi tuleb hiljem pahandama, et „Neiu, palun ärge trampige“. Aga kui see kõik kõrvale jätta, siis tegelikult võib ka kodus täiesti edukalt oma tunnise aeroobika läbi viia.

Koduse treeningu üks parimaid omadusi on see, et saad lisada enda loomingulise osa ja tantsida nii nagu keegi ei vaata, sest keegi ju ei vaatagi. Saad panna jalga oma lühikesed püksid ja vabalt sääri väristada. Ja peale lõppu oma dušši alla minna ja mõnusaid iluprotseduure läbi viia.

Kui spordiklubis näitab treener kõik liigutused ja harjutused ette ja loeb ka kaasa kui palju veel teha vaja, siis kodus on sellega natuke keerulisem, et mitte ühel hetkel alla anda. Väga hea lahendus selleks on erinevad aeroobikavideod, kus professionaalid näitavad sama moodi kõik ette. Et Cindy Crawford või Fat Burni grupp (toredad eesti aeroobikatreenerid) pikapeale ennast ei ammendaks, otsi uusi ja erinevaid klippe YouTube’st. Kui dvd’delt leiab terve treeningu, siis pisikeste lõikude kokkusobitamine vajab pisut rohkem aega, kuid on seda rohkem vaheldustpakkuv.

Soojendus
Iga treeningut tuleb teatavasti alustada soojendusega. Koduse treening puhul võid selleks kasutada mõnusat tantsimist. Paned lemmikloo peale ja hakkad täiesti vabalt ja loomulikult oma keha liigutama. Ja nii 5-8 minutit järjest. Et aga kõik lihased saaksid läbi liigutatud, tasub siiski läbi teha ka üks ettenäidatud soojendus. Tavaliselt on filmitud klippides näidatud ka soojendusele järgnev venituse osa. Seega tasub neid omavahel kombineerida, et ei unustaks sedagi vajalikku osa treeningust. Soojenduseks sobilike lõikude leidmiseks võib kasutada sõnu „low impact aerobics“, sest lihtsalt „warm up“ ei anna eriti häid tulemusi.

Youtube’i videode puhul võib kahjuks tihti häirida heli kvaliteet. Paljud klipid tunduvad natuke naljakad ja vanamoodsad, kuid mis siis sellest ikka nii väga.

Kahe näitena võib tuua

">Tae Bo Cardio ja
">Victoria's Body Shoppe. Kui taustaks olev muusika ei meeldi, siis võib ju muusika maha keerata ja enda lemmiklood hoopis käima panna. Kuid pilt, mis arvuti ekraanil jookseb, on motiveeriv ja annab head harjutused, kuidas ennast korralikult soojaks saada.

Põhiosa
Kui klubis aeroobikat tehes on tavaline pikema kombinatsiooni õppimine osadena ja siis selle kordamine mitmeid kordi, siis kodus selline skeem päris hästi ei toimi. Kui Sa oled veel suhteliselt algaja otsi videoklippe märksõna Low Impact Aerobics järgi. Kui tunned ennast juba kindlalt ning oled trennis rohkem käinud, siis sõnade High Impact Aerobics järgi. Võid otsida ka oma lemmikstiili järgi. Näiteks on väga palju step-aeroobika videoid, kuid minul isiklikult ei ole sellest pingi puudumise tõttu eriti palju kasu. Kui stiil vajab rohkem hüppamist ehk rohkem ruumi, ole ettevaatlik, et kogemata kuhugi laua otsa ennast siniseks ei hüppa.

Kui soovid midagi uut õppida, on hea uudis ehk see, et tuntud Nike Workout erinevate stiilide õpetused on kõik üleval. Paar uut liigutust kulub ikka ära, sest mõnda neist võid väga edukalt rakendada ka näiteks tantsupõrandal.

Põhiosa pikkus võiks nagu ikka olla vähemalt 30 minutit, et särk ikka kergelt higiseks läheks ja märku annaks, et treeningust ka midagi kasu on.

Maha jahtumine ja venitus
Kindlasti ära unusta venitust. Kui väga hea soojenduse või põhiosa leidmine oli üllatavalt raske, siis piisavalt palju ja häid klippe on aga venituse kohta. Näiteks ">jalgade ja alakeha jaoks või ">ülakeha jaoks .Kasuta otsingusõnu stretching või cool down aerobics. Nende videote juures on hea ka see, et enamasti seletatakse (küll inglise keeles) ka miks ja kuidas peaks täpselt venitama.

Ja enam ei ole mingeid vabandusi, et ei saa liigutada, sest ei ole aega spordiklubisse minna. Liigutama!

/Tekst: Kelli Kuldma/