Angelina Jolie liigutav kolumn rindade eemaldamisest: minu meditsiiniline valik

Oma rinnad eemaldada lasknud Angelina Jolie kirjutas The New York Timesile liigutava teksti elust vähigeeni varjus.

Oma rinnad eemaldada lasknud Angelina Jolie kirjutas The New York Timesile liigutava teksti elust vähigeeni varjus.

Minu ema võitles vähiga peaaegu kümme aastat ja suri olles 56-aastane. Ta püsis elus niikaua, et sai oma esimest lapselast käte vahel hoida. Teised lapsed ei saanud võimalust temaga kohtumiseks ega kogeda tema armastust ja headust.

Me räägime oma peres sageli vanaemast ja alati leian end rääkimast haigusest, mis ta meie juurest ära viis. Lapsed on küsinud, kas sama võib ka minuga juhtuda. Olen vastanud, et nad ei pea muretsema, kuid tõsiasi on, et geneetiline viga lisab riski rinna- ja munasarjavähki haigestumiseks.

Arstid hindasid, et mul on 87-protsendiline risk haigestuda rinnavähki ja 50-protsendiline risk haigestuda munasarjavähki, kuid risk on iga naise puhul erinev. Ainult väike osa rinnavähi juhtudest on tingitud pärilikust geenimutatsioonist. Neil, kellel on diagnoositud BRCA1, on 65-protsendiline tõenäosus haigestuda rinnavähki.

Kui sain teada, et see on minu tulevik, otsustasin ma tegutseda ja riski minimaliseerida nii palju, kui suudan. Otsustasin rindade eemaldamise, mastektoomia, kasuks. Otsustasin alustada rindadest, sest risk haigestuda rinnavähki on suurem, kui haigestuda munasarjavähki. Rinnalõikus on ka keerulisem.

27. aprillil lõppes kolm kuud kestnud meditsiiniline operatsioon, mis sisaldas mastektoomiat. Kogu selle aja suutsin hoida antud asja privaatsena ja jätkasin töö tegemist.

Nüüd kirjutan ma sellest, sest loodan, et teised naised saavad abi sellest, mida ma üle elanud olen. Vähk on endiselt sõna, mis tekitab inimeste südametes hirmu ja loob tugeva abituse tunde. Tänapäeval on aga väikese vereproovi abil võimalik kindlaks teha, kas kannad vähigeeni ja seejärel saab igaüks juba ise tegutseda.

Minu protsess algas veebruaris uuringuga, mida nimetatakse ”nibujooneks”. Uuringus pannakse antud piirkonda lisaverd voolama ja välistatakse haigus rinnakanalitest, rinnanibu tagant. Uuring põhjustab palju valu ja verevalumeid, kuid see suurendab võimalust nibu säästmiseks.

Kaks nädalat hiljem läbisin ma suure operatsiooni, kus rinnanäärme kude eemaldati ja rinnad täideti ajutise täitainega. Operatsioon kestis kaheksa tundi. Lõikus tundus nagu ulmefilmi stseen, kuid juba mõne päeva pärast sain ma normaalse elu juurde tagasi naasta.

Üheksa nädalat hiljem tehti mulle viimane operatsioon, rindade rekonstrueerimine, kus mu rindadesse pandi implantaadid. Implantaadid on aastate jooksul palju arenenud ja tulemus võib väga ilus olla. Kirjutasin selle postituse, et jagada teiste naistega, et rindade eemaldamine ei ole kerge.

Aga ma olen õnnelik, et seda tegin. Ennustus, et haigestun 87-protsendilise tõenäosusega rinnavähki, langes alla viiele protsendile. Nüüd võin öelda oma lastele, et nad ei pea kartma, et mu rinnavähile kaotavad.

On rahustav, et nad ei pea nägema midagi, mis on neile ebameeldiv. Nad näevad vaid väikeseid arme, ei muud. Kõik muu on sama ema, keda nad teavad. Nad teavad, et armastan neid ja teen kõik, et olla nendega võimalikult kaua koos. Ma ei tunne, et oleksin vähem naine. Sain tugevust juurde, tehes valiku, mis ei vähenda mingil määral minu naiselikkust.

Olen õnnelik, et minu kõrval on Brad Pitt, kes on nii armastav ja toetav. Igaüks, kelle naine sellist asja läbi käib, peab teadma, et ta on suur osa sellest muutusest.

Brad oli minuga kaasas Pink Lotus Breast Centeris. Oli hetki, kus meil õnnestus koos naerdagi. Teadsime, et pere seisukohast on see õige tegu ja et see lähendab meid. Ja lähendaski.

Tahan, et iga naine, kes seda loeb, teaks, et tal on olemas võimalus. Tahan julgustada naisi, ja eriti neid, kelle peres on esinenud rinna- või munasarjavähki, otsimaks teavet ja pöördumaks ekspertide poole, kes võivad selles küsimuses aidata ning tegemaks omasid, teadlikke valikuid.

Pean tunnistama, et on ka palju toredaid alternatiivmeditsiini arste, kes pakuvad alternatiivseid operatsioone. Minu raviprogramm avalikustatakse aga Pink Lotus Breast Centeri veebilehel. Ma loodan, et see aitab teisi naisi.

Elu pakub meile palju väljakutseid. Need väljakutsed, mis meid ei hirmuta, on need, mida võime üle elada ja kontrollida.

 

Buduaar.ee