Antidepressandid võivad mõjutada enesetapukatset sooritama

Laialdaselt kasutatavad antidepressandid võivad mõjutada täiskasvanuid ja lapsi enesetapukatset sooritama, kirjutab Guardian. Detsembris keelustas Suurbritannia ravimiamet suurenenud suitsiidiohu tõttu SSRI tüüpi antidepressantide määramise lastele ja teismelistele…

Laialdaselt kasutatavad antidepressandid võivad mõjutada täiskasvanuid ja lapsi enesetapukatset sooritama, kirjutab Guardian.


Detsembris keelustas Suurbritannia ravimiamet suurenenud suitsiidiohu tõttu SSRI (selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid) tüüpi antidepressantide määramise lastele ja teismelistele, ent leidis, et täiskasvanutele on nende ravimite kasutamine ohutu.


Ent täna meditsiiniväljaande BMC Medicine veebilehel avaldatud uuring seab antidepressantide ohutuse taas kahtluse alla.


Nimelt väidab uuringu autor Ivar Aursnes, et ravimitootja GlaxoSmithKline ei andnud ravimiameti uurijate käsutusse oma populaarse ravimi Seroxat kliiniliste katsetuste detailset informatsiooni ning see moonutas uuringu tulemust.


Kõnealuseid ravimiuuringute tulemusi analüüsinud Aursnes leidis, et kuueteistkümne kliinilise ravimikatsetuse käigus üritas vabasurma minna seitse Seroxati tarvitanut ja vaid üks võrdlusgruppi kuulunud inimestest.


Aursnesi kinnitusel näitab selle info kõrvutamine teiste sama tüüpi antidepressantide katsetega, et vähemalt SSRIde lühiajaline kasutamine võib tõsta enesetapukatsete arvu ka täiskasvanutel.


Ta lisas, et Suurbritannia uuringu tarbeks saatis GlaxoSmithKline kokkuvõtte, milles olid liidetud enesetapukatsed ja teated patsientidel tekkinud enesetapumõtetest.


Ravimifirma teatel ei anna nende uuringud alust arvata, et Seroxati tarvitamine võib tõsta täiskasvanute suitsiidiriski.


Tuntuimad SSRId on Seroxat (paroksetiin), Prozac, Luvox (fluvoksamiin), Zoloft (sertraliin), Cipralex ja Cipramil (tsitalopraam).


Eesti Ekspress kirjutas möödunud kuul, et sel aastal määravad arstid patsientidele antidepressante rohkem kui eales varem ning ainuüksi esimeses kvartalis jõudis Haigekassasse 44.865 täiskasvanute ja 1299 alaealiste välja ostetud antidepressandiretsepti.


Päevas kirjutatakse meeleolu tõstvaid ravimeid nädalalehe andmeil välja enam kui 500 korral.


Mullu müüdi ravimiameti teatel Eestis iga päev 10,11 defineeritud doosi antidepressante tuhande elaniku kohta.


See tähendab, et näiteks aastaga 1994 võrreldes on antidepressantide tarbimine kasvanud 6,3 korda.

Allikas: PM online