Buduaari üleskutse: Toeta oma nimega tubakavabamat elu!

imageManager_154108Kas sa teadsid, et tubakas on hävitanud rohkem inimelusid kui kõik maailma sõjad kokku. Maailmas sureb igal aastal tubaka poolt põhjustatud haigustesse ligi 3 miljonit inimest. Eestis sureb samal põhjusel 5 inimest päevas

imageManager_154108Kas sa teadsid, et tubakas on hävitanud rohkem inimelusid kui kõik maailma sõjad kokku. Maailmas sureb igal aastal tubaka poolt põhjustatud haigustesse ligi 3 miljonit inimest. Eestis sureb samal põhjusel 5 inimest päevas. Ma üllatun juba pikemalt aega, et mismoodi tubakafirmad suudavad legaalselt äri ajada maailmas samal ajal, kui muud narkootilised ained on keelustatud. Kas raha eest saab tõesti kõike? Tervist kahjuks ei saa.
Tubakasuits koosneb paljudest kahjulikest ainetest, nende seas sellised mürgid nagu nikotiin, tõrv, vingugaas, radioaktiivsed ained, tsüäänhape, süsinikoksiid, lämmastikoksiid, ammoniaak. Peale selle satuvad suitsetaja organismi kantserogeensed bensopüreen ja teised polütsüklilsed aromaatsed süsivesinikud ning N-nitrosoühendid, vähkitekitavad ained, valgeveresust tekitavad ained, pärilikke muutusi põhjustavad ained, loote väärarengut põhjustavad ained. Tubakasuits põhjustab südameinfarkti, ajuinsulti, vähkkasvajaid, gangreeni, kroonilist bronhiiti, tuberkuloosi, veresoonte lupjumist ja  mitmeid teisi haigusi. Juba ammu on tõestatud, et suitsetavatel naistel esineb iseeneslikke aborte sagedamini kui mittesuitsetajatel. Kindlaks on ka tehtud, et suitsetavate naiste lapsed sünnivad kergema kaaluga. Loote areng peatub ka siis, kui ema on passiivne suitsetaja viibides pidevalt näiteks suitsetava isa seltskonnas. Kui sul on suitsetav sõber või kolleeg, siis ohustab tema eluviis ka sind. Viibimine ruumis, kus suitsetatakse, on sama ohtlik kui aktiivne suitsetamine. Suitsetamisel satub tubakasuitsu kahjulikest ainetest suur osa ümbritsevasse keskkonda. Kõik mürgid, mis suitsetamisega kaasnevad on teistele ruumisviibijatele ohtlikud, eriti aga lastele, kelle organism on nõrgem.  

Viimasel ajal levib suitsetamine aina rohkem ka naiste seas. Minu tutvusringkonnas on suitsetavaid naisi rohkem kui mehi. Mulle valmistab see muret, sest ma tahan, et Eesti naised sünnitaksid tugevaid ja terveid lapsi, elaksid pikka ja õnnelikku elu ja sellist elu laseks teised ka minul elada. Ma tean, et ma pole ainus, keda häirib tubakas. Meid on palju. Ühendame siis jõud ja teeme koos midagi reaalset ära.

Kui sa jagad sama seisukohta ja soovid olla toeks tubakavastases võitluses, siis palun lisa oma nimi Buduaari autahvlile teiste nikotiinipuhaste inimeste nimede juurde. Autahvel on avatud 14.märtsil, mil mitmes riigis tähistatakse tubakavaba päeva.


Autahvli, kuhu nime lisada, leiad siit: http://buduaar.ee/suits/

 

Marge Rahu
marge@buduaar.ee