Reklaam sulgub sekundi pärast

Pedro Medeiros Almeida: “Kõik välismaalased ei tule Eestisse naiste pärast.”

Pedro Medeiros Almeida (38) on Portugalist pärit ärimees, kes pea üheksa aastat on elanud Eestis. Buduaariga võttis Pedro ühendust ise ja seda ühel kindlal eesmärgil. Nimelt soovis ta avaldada oma arvamust teemal, kuidas suhtuvad paljud eestlased välismaalastesse, kes on siia kolinud. Pedro sõnul arvatakse liiga sageli, et Eestisse kolitakse lõunariikidest vaid ühel eesmärgil - leida endale kaunis Eesti naine. Buduaar rääkis Pedroga sel teemal lähemalt.

Pedro Medeiros Almeida (38) on Portugalist pärit ärimees, kes pea üheksa aastat on elanud Eestis. Buduaariga võttis Pedro ühendust ise ja seda ühel kindlal eesmärgil. Nimelt soovis ta avaldada oma arvamust teemal, kuidas suhtuvad paljud eestlased välismaalastesse, kes on siia kolinud. Pedro sõnul arvatakse liiga sageli, et Eestisse kolitakse lõunariikidest vaid ühel eesmärgil - leida endale kaunis Eesti naine. Buduaar rääkis Pedroga sel teemal lähemalt. 

Pedro on Eestis elanud ligi üheksa aastat ning kuna ka tema on kokku puutunud Eesti meediaga, siis ta teab ka seda, kui kurjad ja õelad võivad olla lugejate kommentaarid artiklite lõpus. Pedro tunnistab, et tema arvates on Eestis uskumatult palju natsionalismi. Miks ta nii arvab?

"Eesti meedias oli eelmisel nädalal artikkel Portugalist pärit muusikaprodutsendi Jose Diogo Neves'i kohta, seda kajastasid mitmed portaalid ja sattusin kogemata lugema loo lõpus olevaid kommentaare. Minu jaoks oli see äärmiselt kurb kogemus - õelad, sarkastilised ja täis eelarvamust, seal oli ka natsionalismi. See artikkel pani mind tegutsema ja nii ma otsustasingi oma arvamuse lõpuks välja öelda," ütleb Pedro ning räägib teemast lähemalt: "Hästi tihti avaldavad eestlased oma rahulolematust, kui mingisugune välismaalane otsustab äkki Eestisse elama jääma. On levinud arvamus, et välismaalased otsivad siit vaid naiste seltskonda. Ma ei satu just sageli Eestis taksoga sõitma, kuid enamus kordadel, kui ma seda teen, viib taksojuht jutu samale teemale: "Ja-jaa, Eesti naised, ikka väga ilusad, onju," vihjates selgelt, et kindlasti ka mina kolisin Eestisse just naiste pärast. Veel enamgi, üsna tihti küsitakse minu käest ärikoosolekutel, kus ma osalenud olen, kuidas mulle meeldivad kohalikud naisedNende arvates oleme meie, mitte-eestlased, kolinud siia vaid ühel eesmärgil - leida endale siit naine, lõbutseda Eesti naistega ja nii edasi. Sarnase sisuga kommentaare lugesin ka Jose Diogo artikli all olevatest kommentaaridest, mõni neist leidis, et välismaalaste sisserännet peaks rangemalt piirama. Minu jaoks on kurb, et paljud eestlased peavad naisi Eesti ainsaks väärtuseks, see on minu arvamus," tunnistab Pedro, et kõik ei ole nii must ja valge, kartmata seejuures lugejate kommentaare.

Pedro sõnul on põhjused, miks sageli just Eestisse kolida tahetakse, hoopis teistsugused. "Eestis on väga kaunis loodus, teie riigil on ilus ja sügav ajalugu ja riigi geograafiliselt väikesed mõõtmed tulevad paljudes olukordades pigem kasuks kui kahjuks see on tegelikult isegi eelis. Minu arvates eestlased seda ise hinnata ei oska, sest miks nad muidu arvavad, et ma kolisin siia ainult naiste pärast. Mul on kõigile, kes nii arvavad, üks šokeeriv uudis: minu jaoks ei ole Eesti naised maailmas kõige veetlevamad, jah, nad on kaunid, kuid samas sageli ka ülbed, naiivsed ja külma südamega. Kui keegi küsiks minu käest, kust kohast sai Paris Hilton oma halvad kombed, siis ma vastaksin, et ilmselt viibis ta mõnda aega Tallinnas ja külastas siinseid seltskonnaüritusi, et õppida kohalikke kombeid."

Pedro sõnul olid eestlased üheksa aastat tagasi teistsugused viisakamad, sõbralikumad ja südamlikumad. "Ma olen siin ju päris kaua elanud ja mäletan hästi, kuidas kõik enne oli. Mind võeti vastu väga sõbralikult ja siira austustundega. Eestis oli muutuste aeg, välismaalased, kes soovisid nendega koostööd teha, võeti kahe käega vastu, et oma ühiskonnas olukorda parandada. Mäletan, et 2000. aastal ja ka paaril järgneval aastal vaatasid eestlased Euroopa poole suurte lootuste ja ootustega. Kõik nägid suurt vaeva, töötasid tuleviku nimel. Ja nüüd? Mina leian, et kõik on muutunud tundub, nagu keegi ei viitsiks enam ise vaeva näha ja samas ei lase nad ka teistel midagi saavutada. Eestlased ei ole rahul oma poliitikaga, kehva ilmastikuga, katkiste teeoludega, arstid pole rahul oma palkadega, liiga palju alkoholismi, kuritegevust ja korruptsiooni. Samas nad ei oska olukorda ka paremaks muuta ja sellest rahulolematusest ja kibestumusest arenes aastate jooksul välja natsionalism, seksism ja puhas laiskus," ei hoia Pedro end tagasi ja jätkab veelgi: "Minu arvates on paljudel eestlastel lühike mälu. Aastaid elati lootuses saada lõpuks Euroopa Liidu liikmeks, saada neilt toetust ja heakskiitu. Sealsamas oli Portugal aga see, kes 20 aastat maksis Euroopa Liidule suuri summasid, ja praegu on just Eesti see riik, kes saab toetust tänu nendele summadele. Lisaks - ka paljud eestlased on läbi aastate ise välisriikidesse emigreerunud, sealhulgas ka Portugali, kus neid on alati vastu võetud sõbralikult ja abivalmilt - ka praegu võetakse neid avasüli vastu. Eesti sai Nõukogude Liidu võimu alt välja paljuski tänu abile välisriikidelt (samas Portugal polnud kunagi tunnustanud Nõukogude valitsust Balti riikides, seega peeti Eestit iseseisvaks riigiks), kuid tänutunnet selle eest ma kogenud ei ole. Näiteid selle kohta, et eestlased ei oska olla tänulikud, võiksin ma välja tuua veelgi. Miks eestlased vihkavad kõike välismaist, välja arvatud muidugi luksuslikke autosid ning kalleid rõivabrände? See on minu küsimus."

Lõpetuseks Pedro leebub. "Ma loodan, et ühel hetkel muutub eestlaste suhtumine tagasi selliseks, nagu see oli üheksa aastat tagasi. Ja muidugi on ka praeguses Eestis neid, kes välismaalastesse alati hästi on suhtunud. Mul on siin palju tõeliselt häid sõpru, kes suhtuvad ka Eesti riiki paremini, kes pole kibestunud ega vala oma viha igal hetkel õelate kommentaaride näol välja ja neile olen ma südamest tänulik.

Karin Karu