LUGEJA: KAS EESTI MAASIKAD on petukaup?

Eesti maasikate turulejõudmisega tekib taas kord inimestel küsimus, kas need on ikka Eesti maasikad või üritavad niigi pidevalt seaduse piire kompavad turumüüjad meil nahka üle kõrvade tõmmata? Eile laekus meie kirjakasti selline kiri: 

Käisin reedel Tallinna keskturul värskeid maasikaid ostmas. Maasikaid müüs peaaegu iga turumüüja ja neid oli tõesti palju, hinnad kõikusid 3,90-6,50 eurot. Need kõige odavamad olid loomulikult välismaised ja kõige kallimad väidetavalt kodumaised. Enamus Eesti maasikaid maksid 5,90 €/kg. Uurisin kahelt müüjalt, et millisest talust maasikad tulevad ja kas mingit dokumenti või saatekirja ka on, kummalgi polnud talukoht teada ega ka mingit paberit näidata. Üks neist ütles, et tema on lihtsalt müüja ja ma peaksin omanikult küsima, kes tuleb paari tunni pärast. Lisaks uurisin kolmandalt maasikamüüjalt, kelle hind kõige kallim, et millega on see kõrgem hind põhjendatud. Vastuseks sain, et pidi olema mahemaasikas. Dokumenti loomulikult selle tõendamiseks ei olnud.

Mul tekkis kahtlus, et kui praktiliselt kõrvuti boksides müüakse täpselt samasuguseid maasikaid, aga ühel on peal silt “Eesti maasikas” ja teisel “Poola maasikas”, siis kas see on tõesti juhus, et kahest riigist saadetakse kaupa täpselt nii sarnastes pakendites. Mul on sügav kahtlus, et osad nahaalsemad ja julgemad müüvad Poola maasikat Eesti maasika pähe, sest see on neile lihtsalt kasulikum. Umbes nii, nagu mõni aeg tagasi toodi meedias päevavalgele, et meil müüakse Eesti kurgi pähe Hispaania kurki ja küsitakse poole rohkem raha. Tahtsin maasikatest ka pilti teha, aga üllatus-üllatus, kumbki müüja ei lubanud, mis samuti tundub väga kahtlane. 

Riik reguleerib igasuguseid lubasid, aga turul toimuva vastu ei tunne keegi huvi. Kas ei võiks olla iga müüja kohus, et kauba kõrval peab olema silt, kus kirjutatud maasikakasvataja nimi. Sama kehtib ka igasuguse talukauba kohta – müüakse turul väidetavalt mahekaupa ja hind on ka vastav, aga keegi ühtegi dokumenti selle kohta esitama ei pea. Riigile ei lähe korda inimeste jaoks olulist reguleerida ja nõuda. Kahju!

 

Buduaari kirjakast
[email protected]