Reklaam sulgub sekundi pärast

VAATA JA VÕRDLE! MILLISED ON erinevate riikide vanemahüvitised?

Üle maailma on inimesed aina rohkem ja rohkem hakanud leidma, et värsked vanemad peaksid ilmtingimata saama mõneks ajaks töölt vabaks ja sellega koos riigi poolt toetust ehk vanemahüvitist. Ometi on vanematele mõistlikku toetust pakkuvaid riike vähem, kui me arvata oskasime ja meil, eestlastel, on põhjust rahul olla.

Üle maailma on inimesed aina rohkem ja rohkem hakanud leidma, et värsked vanemad peaksid ilmtingimata saama mõneks ajaks töölt vabaks ja sellega koos riigi poolt toetust ehk vanemahüvitist. Ometi on vanematele mõistlikku toetust pakkuvaid riike vähem kui me arvata oskasime ja meil, eestlastel, on põhjust rahul olla.

Osades riikides on näiteks värskele vanemale määratud pikk puhkus, millega kaasnevad väiksemad toetused. Teistes on aga ette nähtud hoopis lühike, kuid kõrgelt maksustatud lapsehoolduspuhkus. Üks mõõtühik, mille järgi on meil lihtne riike omavahel võrrelda, ongi see, kui lahke on riik oma värskete vanemate vastu.

Majanduskoostöö ja arengu organisatsioon ehk OECD on kokku pannud tabeli, kus on reastatud 38 riiki, mille vanemahüvitisi omavahel võrrelda.

Tabelist on näha, et kõige lahkemad riigid on Kesk- ja Ida-Euroopas, kus valitsused on võtnud eesmärgiks meelitada vanemaid riigi iivet tõstma, sest see on järsult langenud. Ilmselt tunneb juba iga eestlane end siinkohal ära - Eesti riik on tõesti end tabeli esikohale „maksnud“, sest meil ja ka Ungaris saavad värsked emad jääda koju lausa kolmeks aastaks, millest poolteist aastat saavad reeglina 100% hüvitise saaja eelmise kalendriaasta ühe kuu keskmisest sotsiaalmaksuga maksustatud tulust.

Tundub uskumatu, kuid rikkaimad riigid nagu Austraalia, Inglismaa, Iirimaa ja Šveits on tabeli lõpus – neis riikides on emadel võimalik lapsehoolduspuhkusele jääda vaid kolmeks kuuks või edaspidi saada kõvasti vähem toetust.

Enamikes riikides on toetus mõeldud ka isadele, kuid vaid mõned neist pakuvad seda üle kahe nädala. Meeste vastu on kõige lahkem Jaapan, kus isadel on võimalus jääda tasustatud lapsehoolduspuhkusele lausa 34 nädalaks. Ometi ei ole see nende kultuuris populaarne, sest vaid 2% isadest võtab selle vastu – koju jäävad siiski emad.

USA poliitikud on uhked aga oma täiesti erilise seisukorra üle – USA on ainus riik, kes ei paku absoluutselt mingit tasustatud lapsehoolduspuhkust.

Kuigi Eestis on noori vanemaid, kes riigipoolset toetust piisavalt heaks ei pea, on meil, nagu näha, siiski põhjust rahul olla.

Kas sina oled rahul Eesti vanemahüvitise seadustega?

Allikas: Economist.com