Reklaam sulgub sekundi pärast

Edukad eesti disainerid Londoni moenädalal

Veebruari keskpaigas toimunud Londoni moenädalal, kus 15.-19.veebruarini tutvustasid oma 2013. aasta sügis-talviseid kollektsioone moemaailma tähtsaimad disainerid, oli oma osa ka Eestil. 

Veebruari keskpaigas toimunud Londoni moenädalal, kus 15.-19.veebruarini tutvustasid oma 2013. aasta sügis-talviseid kollektsioone moemaailma tähtsaimad disainerid, oli oma osa ka Eestil. 

Nimelt algatasid Briti nõukogu ja Briti moenõukogu 2012. aastal projekti The International Fashion Showcase (IFS), mille raames kutsutakse Londoni moenädala ajal üle maailma säravaimad noored disainerid oma kollektsioone tutvustama. Projekti eesmärk on näidata erinevate riikide loomingulisust ja isikupära. Nende paari nädala jooksul on huvilistel, kelle seas on ajakirjanikud, blogijad ja ostjad, võimalik külastada mitmeid Londoni galeriisid ja saatkondi ning tutvuda erinevate riikide kultuuri ja moega. 

Projekti raames valisid moetööstuse juhtivad asjatundjad 17. veebruaril Somerset House’is toimunud pidulikul galal parima International Fashion Showcase’i väljapaneku ning õnnelikuks "Emerging Talent Award 2013" võitjaks osutuski eestlaste näitus, kus olid disaineriteks Kristian Steinberg, Kadri Kruus, Kristina Viirpalu ja Karl Annus. Väljapaneku kujunduse autoriks oli kunstnik Helen Sirp, kes hetkel omandab magistrikraadi Londoni Central Saint Martins College of Art and Design’is. Ta muutis Londoni kesklinnas asuva maineka Horse Hospital galerii müütiliseks erilise hingamisega rännakuks, mis oli inspireeritud Eesti loodusest ja unikaalsest aurast. Disainerite looming oli ühendatud muinasjutulise kujundusega ning nende erinevad lood olid justkui tegelased unenäolaadses filmis, mida juhtis rahulik muusika. Samuti sai näitusel lugeda Eesti Disainikeskuse tegemistest ning uurida Tallinna disainikaarti, mis annab soovitusi, missuguseid kohti külastades on Tallinnas võimalik Eesti kaasaegse disainiga tutvust teha. Lisaks sellele oli publikul võimalik uurida raamatut, mis andis Eestimaa ja eestlaste kohta vastuseid kaheteistkümnele küsimusele nii traditsioonide, ajaloo kui ka eestlaste iseloomu kohta. Kõik see aitas külastajatel avastada Eesti kultuuri ja omapära ning kindlasti jättis see neile kustumatu mulje.

Kristian Steinberg, Rootsis disainihariduse omandanud Eesti disainer, on oma loomingus keskendunud meeste rõivastele. Tema 2013. aasta sügis-talve kollektsioon on inspireeritud arhitektuurist ning on segu sportlikest ja kootud esemetest. Oluline osa Kristian Steinbergi loomingus on kontrastil kõrgtehnoloogia ja naturaalse vahel. Sarnaselt on paljudel tema esemetel erinevate värvide kokkupõrge, näiteks halli varjundite ning silmapaistvate oranži ja rohelise kooskõla.

Kui Kristian Steinbergi looming lisas näitusele palju karmi mehelikkust, siis Kristina Viirpalu haldjalikult naiselikud disainid tekitasid nende vahel harmoonilise tasakaalu. Just naiselikkus ja õrnus kirjeldavad Kristina Viirpalu loomingut kõige paremini, kuna tema rõivad on keskendunud detailidele ja ainulaadsusele. Käsitsi kootud kleidid on enamjaolt pitsist ning kasutatud on siidi ja puuvilla. Enamik tema esemetest on ainueksemplarid põhjusel, et säilitada iga uue disaini erilisus. Inspiratsiooni selle kollektsiooni loomiseks sai Kristina traditsioonilisest Haapsalu rätikust.

Nahast aksessuaaride disainer Kadri Kruus esitles International Fashion Showcase’il oma ilusatest ja võimsatest naistest inspireeritud kollektsiooni „Mademoiselle“. Tema looming näitusesaali keskel oli õrnalt eraldatud pikkade valgete narmastega. Iga nahast käekott on eriline ja detailirohke ning iseloomustab vastuolulist naise hinge, seetõttu on ka igal kotil naise nimi. Kuigi kõik aksessuaarid on käsitsi valmistatud kvaliteetsest nahast, täiendavad neid ka näiteks needid ja narmad. Kadri Kruusi loomingut on mõjutanud ka tema lemmiklilled, majesteetlikult uhked hortensiad.

Karl Annus on puidust prilliraame valmistanud alates 2010. aastast. Praeguseni olid kõik prillid eritellimused ja spetsiaalselt käsitsi valmistatud, et arvesse võtta iga kliendi näokuju, eelistusi ja elustiili. Nüüd aga esitles Karl Annus Londoni näitusel oma esimest täielikku prillikollektsiooni. See koosneb seitsmest erinevast raamist, mis on valmistatud näiteks eebenipuust, pähklipuust, vahtrast ja tammest. Karl Annuse prillid teeb ainulaadseks see, et need on ilma hingedeta, mis tähendab, et neid ei saa kokku panna ning see muudab disaini eriliseks ja naturaalseks.

Näitust „FreshEst presents: Ministry of Creative Affairs“ korraldas koostöös Eesti saatkonnaga Londonis pikaajaline ja ambitsioonikas projekt FreshEst, mis aitab Eesti disaineritel oma loomingut eksportida ja välismaal kontakte luua. Eesti Disainikeskuse projekt debüteeris edukalt 2012. aastal Berliinis ja Hamburgis. Pärast Londoni moenädalat võetakse osa ka Eesti-Saksa disaininäitusest Tallinnas ning sügisel Hamburgis.

Kairit Kütt

 

 

[gallery ids="3003331,3003334,3003338"]