Reklaam sulgub sekundi pärast

ILUSA NAHA teaduslikud saladused

Nahk on meie suurim kaitseorgan, mis ei suuda olla tugev ja vitaalne ilma tema eest õigesti hoolitsemata. Kui nahal on tekkinud probleemid, olgu need siis kas esteetilist või terapeutilist ravi vajavad, tuleb nende ravimisel olla järjepidev, et hea tulemus säiliks.

Nahk on meie suurim kaitseorgan, mis ei suuda olla tugev ja vitaalne ilma tema eest õigesti hoolitsemata. Kui nahal on tekkinud probleemid, olgu need siis kas esteetilist või terapeutilist ravi vajavad, tuleb nende ravimisel olla järjepidev, et hea tulemus säiliks.

„Kindlasti peaks tegelema probleemi põhjusega, mitte vaid ilmingu vähendamisega,” ütleb nahahoolitsusspetsialist Kristine Kõps Esteetilise Meditsiini iluravikabinetist.

„Minu poole pöörduvate inimeste peamised mured on seotud kas tundliku ja kuperoosse naha, ebaühtlase pigmentatsiooni või tuhmi jume, rasuse ning aknelise nahaga. Samuti pöörduvad minu poole patsiendid, kes soovivad oma nahale tekkinud kortsukesi ja peeneid jooni vähendada täitesüstide abil,” ütleb Kristine. Kõikidel nendel näidustustel on omad põhjused. „Kui kortsukesed ja peened jooned, mis vanusega meie nahale ilmnevad, tekivad peamiselt nahas toimuvate süsteemide aeglustumisest ja häirumisest, siis on ka teised probleemid nende samade põhjustega tugevalt seotud.”

Meie naha peamine elujõud seisneb hüaluroonhappe, kollageeni ja elastiini olemasolus ning tasakaalus nahas, mikrovereringe toimimises, vabades radikaalides ja hormonaalses tasakaalus. Kui need protsessid on häiritud, võivad kiiremini ja kergemini esineda eelnevalt loetletud nahaprobleemid.

Akne korral on üks peamisi põhjuseid aeglane rasunäärmete töö, kus naha niisutamiseks mõeldud rasu ei jõua piisavalt naha pinnale, vaid hakkab kogunema karvanääpsu, kus seguneb surnud rakkudega. Tulemuseks on umbes poorid ehk komedoonid. Kui rasu järjest koguneb, purunevad karvanääpsu seinad ja see väljendub põletikuna naha pinnal. Antud probleemi korral on vaja hormonaalselt alla suruda meessuguhormoonide töö (mis on rasu tootmine), kiirendada mikrovereringet, et surnud rakud ei kuhjuks ja sarvestuks, ning vähendada nahas olevate vabade radikaalide rohkust, mis takistavad normaalseid nahaprotsesse ja soodustavad põletike teket.

Kuperoosa tekib veresoonte seina lõtvumise tagajärjel, kui suureneb nende läbivus ja toimub laienemine. Laienenud veresoonte sein laseb vereplasmal kergemini läbi tungida ning tekitab põletiku neis kohtades, mis naha peal väljenduvad punaste joonte võrgustiku ja täpikestena. Aeglase mikrovereringe tõttu tekib surnud rakkude sarvestumine, mistõttu nahk muutub järjest õhemaks ja vastuvõtlikumaks temperatuuri muutustele. See aina süvendab kuperoosat. Rakkude aeglane liikumine nahas on omakorda tingitud liigsetest vabadest radikaalidest (päike, saastatus, O2). Kui nahas on vabu radikaale rohkem, kui nahk võidelda jõuab, siis rakkude uuenemine muutub 20 päeva asemel 40päevaseks. Kuperoosa ravi eesmärgiks on just veresoonte seina tugevdamine peamiselt kollageenitootmist elavdavate protseduuride abil.

Hüperpigmentatsiooni peamiseks põhjuseks on päike, mis aktiveerib naha basaalkihis melanotsüüdid, mis toodavad naha kaitseks melaniini (pigmenti). Melanotsüüdid neelavad vabu radikaale ning mida enam nahk saab päikesevalgust, seda enam kuhjub melaniin rakkudesse ja tekivad pigmendilaigud. Osade pigmendiprobleemide puhul on peamiseks faktoriks geneetiline soodumus (nt melasma).

Naha aeglasest mikrovereringest tulenevad pigmentatsioonimured on aga suuresti põletikujärgsed juhtumid (nt aknearmid, agressiivne IPL-koorimine), kus aeglasest rakkude eluringist ei saa kahjustatud rakud piisava kiirusega irduda. Samuti töötavad aeglase mikrovereringega nahal melanotsüüdid erineva aktiivsusega ning see põhjustab omakorda melaniini ebaühtlase jaotuse. Pigmentatsiooni ravis on vaja pärssida melaniini tootmist ja anda nahale tugev kaitse uute vabade radikaalide vastu.

Kristine Kõps ravib oma patsiente nii Esteetilise Meditsiini iluravikabinetis kui SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Nahakliinikus Laboratoires Renophase Paris’ poolt patenteeritud unikaalse glükoolhappekompleksiga, mis erineb oluliselt teistest hapetest just neutraliseeritud aminohapete tõttu – need võimaldavad protseduuri kasutada erinevatel nahatüüpidel. Toodete antioksüdantsed omadused on nii kõrged, et mõjuvad rakutasandil – glükoolhape tagab toodetes sisalduva fütohormoonidele maksimaalse läbivusvõime naha sügavatesse kihtidesse, millega loob väga soodsad tingimused naharakkude mõjutamiseks ja nahamurede raviks. Ka protseduurist taastumise aeg on lühike.

Soovitan alati patsientidel esimesena pöörata tähelepanu peamistele nahaprobleemidele ja naha elujõudu soodustavate protsesside ravimisele, et nahk ette valmistada paremaks ilusüstidejärgseks tulemuseks. Kui nahaprotsessid pole piisavalt elujõulised, siis on esteetiline tulemus sellest mõjutatud. Eelnev glükoolhappekompleksiga ravi on samuti siluva ning kooriva toimega, mistõttu tundub nahk juba pärast neid hoolitsusi säravam, uuem ja värskem.

Rohkem infot hoolitsuste kohta www.esteetiline.ee või FB: Esteetiline Meditsiin iluravikabinet