Reklaam sulgub sekundi pärast

LIISIMARI RANDJÄRVE kleidikunstis kohtuvad Eesti ja Vietnam

Buduaari ajakiri

Mari Tammar

Virmaliste kleit
Virmaliste kleit — FOTO: Terje Talts

Liisimari Randjärv on Raplamaalt pärit kunstnik, õpetaja ja disainer, kelle süda kuulub siidimaalile, Vietnami traditsioonilistele Áo dài kleitidele ning oma rõivabrändile Liisi Silk. Oma kunstnikuteel on ta elanud nii Hongkongis kui ka Vietnamis, ent on nüüd tagasi oma kodukandis, kus ammutab inspiratsiooni nii loodusest kui ka oma esivanemate pärandist.

Kohtusime, et rääkida lummavatest Áo dài kleitidest ning Liisimari tulevikuplaanidest.

Ao dai Metrsanümf
Ao dai Metrsanümf — FOTO: Chau Nguyen

Oma kunstnikuteel on Liisimari õppinud nii tarbekunsti, sepatööd kui ka maalikunsti. Täna on ta aga pühendunud siidimaalile, millega puutus esmakordselt kokku juba põhikooli ajal Kehtna Kunstide Koolis õppides ning hiljem ka Hongkongis vahetusüliõpilasena. Ehkki erineval tasemel kunstiõpingud olid põnevad, leidis siidimaal teda ikka ja jälle üles ja seda sageli just kõige raskematel hetkedel, kui vaim vajas puhkust ja hing hoolt. „Siidimaaliga tegelemine on väga teraapiline. Panen tavaliselt taustaks mängima loodusmuusika. Värvin ja vaatan, kuidas värvid maalides omavahel segunevad ja mustrid moodustuvad. Siidile maalides viivad siidikiud värvi kangas ise edasi, seda protsessi on huvitav jälgida,” räägib Liisimari, kuidas siidile maalimisest jõudu ammutab. Kord maalis ta siidsalle suisa nädal aega järjest.

Liisimari viib läbi ka siidimaali õpitubasid. Seda on tal võimalik teha korraga kuni kümnele inimesele ja õpituba kestab kolm tundi. Töötoa käigus maalib iga osaleja endale meelepärastes värvitoonides Jaapanist alguse saanud Shibori tehnikast inspireeritud siidsalli. 

Ao dai Põhjamaised virmalised
Ao dai Põhjamaised virmalised — FOTO: Chau Nguyen

Kohtumine saatusliku kleidiga

„Esimese Áo dài kleidi sain oma vietnamlasest noormehe emalt kingiks. See lasti õmmelda minu mõõtude järgi, sest nende traditsioon on selline, et õmbleja teebki kleidi konkreetsele inimesele, sest see peab hästi istuma. Kohe, kui ma enda kleidi selga panin, oli mulle selge, et see on üks ilusaima vormiga kleite, mida olen kandnud. Tundsin ennast enesekindlalt, hästi ja ilusana,” räägib Liisimari sellest, mis tunded teda valdasid, kui ta kümmekond aastat tagasi Vietnamis esmakordselt Áo dài kleidi selga pani. Kohe alguses ta ei teadnud, et tahab sellega oma siidimaali siduda, ta lihtsalt imetles ja kandis neid kleite. Alles mõni aeg hiljem Vietnamisse elama minnes, avastas ta, et Áo dài kleidi suurepärane tegumood ja pikkus loob hea pinna, millel oma loomingut näidata.

Ta võtab kotist välja ühe enda disainitud Áo dài kleidi ja tutvustab selle traditsioonilisi osi. „Áo dài tähendab pikka särki. Vanasti oli kleit laiem, aga ajaga muutus ta Pariisi moe järgi liibuvamaks ning nüüd kantakse väga erinevad kleite, nii pikemaid kui ka lühemaid. Kõige traditsioonilisem on pikk Áo dài siidkleit. Sellel on kõrgem püstkrae, pikad varrukad ning külgedel on pihani/keskkohani ulatuvad lõhikud. Kleidi alla käivad laiade säärtega siidpüksid, millel on ees lukk ja mis on väga mugavad,” räägib Liisimari. Vietnami tänavapildis on neid kleite palju näha. Siid on nahasõbralik, hingav materjal, mida on hea kanda. Sellega käiakse nii argipäeval koolis kui ka kohvikus, aga eelkõige kõikvõimalikel pidulikel sündmustel. „Mul, kes ma väga hindan traditsioone, on nii hea meel näha, et nende rahvarõivas on neil nii palju kasutuses,” ütleb Liisimari.

Ao dai Violetne liilia
Ao dai Violetne liilia — FOTO: Chau Nguyen

Selle kleidi kandmiseks ei pea aga sugugi olema vietnamlanna. Et see sobib suurepäraselt ka põhjamaa naistele, tõestab see, et Vietnamis elades osales Liisimari kahel aastal ka miss Áo dài (Duyen Dang Áo dài, tõlkes graatsiline Áo dàis) võistlustel, kus kandis enda maalingutega kleite ja sai mõlemal aastal tihedas konkurentsis autasustatud. „Sain sellest kinnitust, et neile meeldib mu disain ja võiksin sellega edasi tegeleda,” meenutab Liisimari ja lisab, et kleit ise paneb selja sirgeks lükkama ja graatsilisemalt liikuma, rõhutades naiselikke kurve. 

Ao dai Templi jumalanna
Ao dai Templi jumalanna — FOTO: Chau Nguyen

Endale meelepärastes värvitoonides kleite saab Liisimarilt tellida. Tema brändi Liisi Silk kodulehelt leiab erinevaid disaine ja värvilahendusi. „Need kleidid sobivad hästi esinduslikemateks sündmusteks, kooli lõpetamiseks ja ka pulmakleidiks. Samuti on need oma kerguse ja liikuvusega sobilikud suvekleidid,” ütleb Liisimari ja räägib, et kandis enda esimest kleiti muuhulgas ka oma ülikooli lõpetamisel. Kleidi soovija peaks aga kuu aega varuma, sest õigest materjalist ja kliendi mõõtude järgi kleidi laseb Liisimari õmmelda Vietnamis. Ehkki ta täiendab praegu ka ennast õmblustöö alal, usaldab ta sealseid tegijaid, kellega on hea koostöö olnud. Kui pärast on aga vaja mingeid kohendusi teha, saab seda teha Eestis. Kleidi juurde sobivad lihtsa aga kindla vormiga ehted ja pigem kinnised kingad, juustesse näiteks peapael ehkki mänguruumi on aksessuaaride puhul palju. Samuti võib tellida endale kleidi juurde erinevates värvides pükse, mis laiendavad kleidi kandmise võimalusi veelgi.

Rukkilille lummuses ja Lootosõie kuma
Rukkilille lummuses ja Lootosõie kuma — FOTO: Chau Nguyen

Mustreid ja värve luues ammutab Liisimari palju inspiratsiooni loodusest, nii on ta näiteks loonud kleite, mille värvilahendus on inspireeritud virmalistest, lootoselille õitest, liiliates või ka rukkilillest. Selleks, kuidas kleidile saab Liisimari disainitud siidimaaling, on mitu võimalust. Ühe variandina teeb ta värvilahenduse eelnevalt habutai siidsallile, skaneerib selle sisse, disainib mustriks ning seejärel trükitakse see enne õmblemist kangale. Teise variandina maalib ta otse kvaliteetsele tvill siidile. 

Omaloodud kleitidest on Liisimari kokku pannud ka rändnäituse „Siidimaal Vietnami traditsioonilistel Áo dài kleitidel“, mis on tänaseks ringi peale teinud kogu Raplamaale ning ootab nüüd uusi võimalusi publikule näitamiseks. Liisimari tahaks oma näitust eksponeerida ka Tallinnas ning unistab võimalusest näidata oma disainitud rõivaid moelaval, kus tema moelooming kohtuks muusika ja valgusega. 

Virmaliste kleit
Virmaliste kleit — FOTO: Terje Talts

Lisaks tegeleb Liisimari ka oma kunstnikest ema Saima Randjärve ja vanaema Leida-Marie Randjärve kunstiloome talletamise ja digitaliseerimisega. „Soovin luua mustreid/kollektsioone, kus kasutan motiive vanaema ja ema loomingust, et looming elaks põlvkonniti edasi,” räägib Liisimari oma tulevikuplaanidest. Samuti soovib ta valmistada kollektsiooni, mis on üleni käsitsi maalitud ning luua lisaks Áo dài kleitidele veel muid riideesemeid. Ta unistab ka oma salongist, kus saaks vajadusel kõigile huvilistele oma töid tutvustada. Kodutalus on tal küll olemas väike hubane stuudio. „Üldiselt on mu eesmärk julgustada naisi kandma rohkem kleite, sh ka autoriloomingut ning läbi õpitubade tuua inimesteni rõõmu ja rahulolu,” jagab Liisimari malbelt.