Reklaam sulgub sekundi pärast

ÕNNEKINGADES SÜNDINUD Inga Savits Hanon

Olin umbes 10aastane, kui nägin esmakordselt telekast Yves Saint Laurent’i moe-show’d ning ütlesin endale, et ühel päeval olen ka mina modell ja kõnnin mööda neid poodiume.” Täpselt nii ka läks ja juba mõned aastad hiljem tegi Inga oma modellidebüüdi Yves Saint Laurent’i moe-show’l. Tänaseks on Eestist pärit kaunis naine edukalt kanda kinnitanud ka kingadisainerina – tema looming lööb laineid eri riikides mööda laia ilma – ja uskuge, ka meil on põhjust end Inga tegemistega kursis hoida.

„Olin umbes 10aastane, kui nägin esmakordselt telekast Yves Saint Laurent’i moe-show’d ning ütlesin endale, et ühel päeval olen ka mina modell ja kõnnin mööda neid poodiume.” Täpselt nii ka läks ja juba mõned aastad hiljem tegi Inga oma modellidebüüdi Yves Saint Laurent’i moe-show’l. Tänaseks on Eestist pärit kaunis naine edukalt kanda kinnitanud ka kingadisainerina – tema looming lööb laineid eri riikides mööda laia ilma – ja uskuge, ka meil on põhjust end Inga tegemistega kursis hoida.

Suur tahtejõud ja oskus unistada on viinud Inga just sinna, kus ta täna on. Ta on naine, kelle elu motoks on tõestada end iseendale, mitte teistele, Inga on olnud muusaks maailma tippdisaineritele ning tema enda looming kajastub nii Vogue'is kui ka tähtsaimate moenädalate lavalaudadel.

Lisaks õnnetähele, mis tema kohal särab, on kordaminekud nõudnud ka palju rasket tööd ja sihikindlust, kuid kogu protsessi on muutnud kergemaks asjaolu, et Inga on üks neist õnnelikest, kes võib tööd nimetada oma kireks ning just selles peitubki tema sõnul edu võti. Inga oli umbes 10aastane, kui ta telekast esmakordselt Yves Saint Laurent’i moe-show’d nägi ja lausus endale, et ühel päeval on ka tema modell, kes mööda neid poodiume kõnnib.

Tundub, et külgetõmbeseadus tõepoolest toimib, sest iroonilisel kombel oligi aastaid hiljem tema esimeseks suuremaks tööotsaks just Yves Saint Laurent’i moe-show’l osalemine. Modelliaastaid nimetab Inga oma elu suurimaks õppetunniks elukoolis – aeg, mil avanes võimalus teha koostööd ja luua püsivaid sidemeid oma ala parimatega.

Vanaemalt saadud kingakesed

„Teadsin alati, et tahan jääda tegevaks moemaailmas ja nii kasvaski armastusest kingade vastu välja minu päris töö.” Inga oli kõigest 8aastane, kui esimest korda kingadesse armus – need olid musta- ja punasemustrilised väikese kontsaga baleriinad, mis tema südame võitsid. Kui ta oli 12aastane, lisandusid lemmikute kollektsiooni ka vanaema kingitud 50ndate stiilis kontsakingad. Sel ajal ei osanud Inga veel arvata, kuhu see kõik ühel päeval välja võib viia, kuid täna sellele ajale tagasi vaadates võib öelda, et just need vanaemalt saadud kingakesed on märksõnaks, millest unistus kingadisaini vastu alguse sai.  

Kõrgetasemeline Itaalias loodud kingadisain

Inga disaini esteetika pärineb tema ühelt suurimalt eeskujult Coco Chanelilt: „Luksus peab olema mugav, muidu ei ole see mingi luksus”. Mugavuse sekka ka killuke twist’i ja glam rock’i, naiselikku elegantsi ja ajatut klassikat – sellisena võite manada oma silme ette Inga disanitud kingad. „Mul on rõõm, et minu 10aastane tütar ja tema sõbrannad armastavad kanda minu loomingut, samas ka 80aastased daamid ja loomulikult kõik vanused, mis jäävad sinna vahele,” määratleb Inga oma klientuuri. Eesmärk pakkuda oma klientidele kõrgetasemelist Itaalias loodud kingadisaini on ühtlasi ka põhjuseks, miks Inga elukohaks on hetkel just Milano.  

Inspiratsiooni leidub kõikjal

„Vaatan alati avatud silmadega ringi, inspiratsiooni leidub kõikjal, nii tänavatel, muusikas, raamatutes, kunstis kui ka filmides.” Idee tõlgendus võib Inga sõnul kohati olla väga erinev, kui ei leia õiget inimest, kes sind mõistab. Siin peab disainer silmas modelleerijaid ja tööstust, kes kavandite järgi toodet valmistama hakkavad. Isegi lihtne konts, mis on tehtud ühe millimeetri võrra kitsamana, või aksessuaaridele mõeldud kivikeste ebatäpne suurus võib muuta kõike. Inga jaoks on väga oluline, et lõpptulemus oleks täpselt selline nagu tema joonistustel, ja kui miski on läinud teistmoodi, tuleb alustada otsast peale. Loomeprotsessi juures peab iseteadlik naine kõige raskemaks tootmise organiseerimist, milles iga väiksemagi osa üle peab Inga täit kontrolli omama. Kirsiks tordil on muidugi loomine üleüldiselt, teema, meeleolu ja värvide valimine.

Lihtsus on ülim keerukus

Inga jälgib style.com vahendusel pea kõiki show’sid: „Mind väga huvitab, millised on uusimad lõiked, värvid ja siluetid”. Oma lemmikdisaineriteks peab naine Nicolas Ghesquière’i, Hedi Slimane’i, Clare Waight Keller’it, Alessandro dell’Acqua N21 ja Lee Wood L72. Läbi aegade üheks suureks lemmikuks on olnud ka Helmut Lang.

„Kuid ütleksin, et järgin moetrende pigem silmadega, valides neist mõned üksikud ideed, mis minu stiili värskendavad. Ma usun, et lihtsus on ülim keerukus ning elegants ei lähe iialgi moest. Nagu keegi kord ütles, et mood on see, mida sa ostad, stiil see, mida ostetuga peale hakkad,” lisab stiilne disainer oma isiklikke riietumiseelistusi kirjeldades.

Narva-Jõesuu võiks olla nagu Saint-Tropez

Inga lemmikkohaks maailmas on tema kodu, mis hetkel asub Milanos. Eelisjärjekorras toob naine välja ka Pariisi ja Tallinna, mõnusaimad kohad puhkamiseks on tema sõnul Panarea, Capri ja Bahama saared. Eestiga on Ingal omamoodi suhe, parimad mälestused seonduvad tal Narva-Jõesuuga, kuna just seal said veedetud kõik lapsepõlve suved. „Kurb, et see koht oli mõnda aega unarusse jäetud, kuid õnneks on nüüd taas hakatud märkama selle koha ilu ja potentsiaali. Narva-Jõesuu võiks olla nagu Hampton USAs või Saint-Tropez Prantsusmaal,” mõtiskleb Inga. Vastuseks küsimusele, kas ta kujutaks end ühel päeval ette taas Eestis elamas, kordab Inga oma põhimõtet „Ära iial ütle iial!”. Kuid hetkel tundub see mõte talle siiski võimatuna, pigem käib ta Eestit ikka ja jälle külastamas, kuid lisab, et tema suureks rõõmuks armastab ka ta tütar seda paika ja soovib pidevalt siia tagasi tulla.

Artikkel ilmus Buduaari sügisnumbris 2015

Tekst: Liisa Tupits

 

[gallery ids="1889681,1889692,1889700,1889707,1889717"]