Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas stressiga edukalt toime tulla?

Vahel tundub, et kõike on korraga liiga palju ning võimust võtab tõsine stress. Kuid paanikaks pole põhjust, sest Suurbritannia Marie Claire uuris psühholoogia ekspertidelt, kuidas kiirelt stressist vabaneda.

Vahel tundub, et kõike on korraga liiga palju ning võimust võtab tõsine stress. Kuid paanikaks pole põhjust, sest Suurbritannia Marie Claire uuris psühholoogia ekspertidelt, kuidas kiirelt stressist vabaneda.

Puhka. Kindlusta endale vähemalt kuue kuni kaheksa tunni pikkune ööuni.

Tee trenni. Paljud inimesed veedavad suurema osa oma ajast laua taga istudes, kuid aeg-ajalt on hädavajalik hingata värsket õhku ja lasta mõtetel puhata. Positiivne mõju on juba 10-minutilisel jalutuskäigul lõunapausi ajal.

Ole positiivne. Keskendu positiivsetele asjadele oma elus ja ära tähtsusta negatiivset. Kohtu sõpradega või vaata pilte meeldivast mälestusest.

Ära karda läbikukkumist. Madal enesehinnang kimbutab vahel kõiki. Ära anna alla ja suuna tähelepanu sellele, mida tahad saavutada. Ole oma eesmärkide suhtes realistlik ning ära lase mineviku vigadel motivatsiooni alla viia.

Naera. Võta aega nii naeratamiseks kui ka südamest naermiseks. See on parim viis tuju tõstmiseks.

Pea stressipäevikut. Kirjuta oma tunded ülesse, et saada stressisümptomitele juba varakult jaole. Mõned inimesed muutuvad ärevaks või hakkavad peavalude käes kannatama. Päeviku pidamine aitab võimalikult varakult ohtu märgata.

Kindlusta endale tugev tugigrupp.
Sotsiaalne tugi on äärmiselt oluline. Mõtle neile, kes sind toetavad ja räägi nendega.

Säilita piirid. Stressiga toimetulekuks on tähtis hoida töö ja kodu lahus. Tee töölt lahkumise ja koju jõudmise vahepeal midagi konkreetset. Näiteks jaluta, helista sõbrale või vaheta koju jõudes kohe riided.

Leia muretsemiseks aega. Kasuks tuleb kindla muretsemise ajalimiidi seadmine. Kui miski sind häirib, kirjuta see üles. Kui probleem päeva jooksul juba iseenesest lahenenud ei ole, leia 10 minutit sellega tegelemiseks.

Pea pausi. Istu aeg-ajalt maha ja hinga sügavalt. Tee seda mitu korda, et taastada rahu ja mõelda selgemalt.

Küsi endalt, kas see tõesti loeb. Küsi endalt, kas muretsemiseks on üldse põhjust? Kas probleem mängib sinu elus olulist rolli? Kas see on oluline ka nädala pärast?

Selgita välja tegelik põhjus. Pead jõudma probleemi tuumani ja kindlaks tegema, mis on tegelikult see, mis stressi tekitab.

Ära hoia mure endas
. Räägi kellegagi oma probleemidest. Nii näed olukorda teises valguses ja mõistad, et kõigel on lahendus.

Loo nimekiri. Tee paberile kaks tulpa, üks probleemide ja teine lahenduste jaoks. Mõtle kõikvõimalikele variantidele, kuidas mure lahendada ja hakka sellega tasapisi tegelema.

Ole tänulik. Kohe kui hakkame mõtlema kõigele, mille eest elus tänulikud oleme, väheneb stress ja rahuneb meel.

Raputa stress välja. Hea abinõu stressi vastu on oma keha raputamine. See aitab kogunenud halvast energiast lahti saada ja loob parema enesetunde. Kuula näiteks oma lemmiklaulu ja tantsi.

Leia eesmärk.
Uuringud on tõestanud, et need, kellel on tähendusrikas elu, tunnevad vähem stressi. Leia miski, ms on sulle olulisem kui miski muu. Näiteks pere, suhe või mõni projekt.

Aita teisi. Inimesed, kes tegelevad heategevusega ja leiavad aega teiste aitamiseks, on rahulolevamad ja õnnelikumad. Leia miski, mis on sinu aega tõeliselt väärt.

Allikas: marieclaire.co.uk

Kairit Kütt