Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas vältida sääse-hammustust?

Sääsehooaeg on ametlikult avatud ning need tüütud putukad takistavad meil m& otilde;nusat suveõhtut nautimast. Rääkimata järgnevatest päevadest, mil sääsehammustused sügelema ning paistetama hakkavad.  Buduaar uuris, kuidas sääskedest lahti saada.

Sääsehooaeg on ametlikult avatud ning need tüütud putukad takistavad meil mõnusat suveõhtut nautimast. Rääkimata järgnevatest päevadest, mil sääsehammustused sügelema ning paistetama hakkavad.  Buduaar uuris, kuidas sääskedest lahti saada.

"Rahvalikud meetodid": 

1. Eemalepeletavateks aineteks on tubakasuits ja palderjanilõhn. Sada grammi kamprit, mida soojendada leegil, suudab vabastada sääskedest ja kärbestest üsna suuri ruume. 

2. Vanasti kasutati sääskede ja teiste putukate peletamiseks orasheina - ühe levinuima umbrohu juurte keedist. 

3. Võib kasutada toominga ja basiiliku peenestatud lehti ja õisi. 

4. Peletada aitab ka nelgi, basiiliku, aniisi ja eukalüpti lõhn. Ükskõik millise nimetud taime õli võib kasutada kaitseks – piisab, kui määrida katmata kohad või tilgutada õli odekolonni (5-10 tilka) sisse ja määrida  või tilgutada tulle - kaminasse, lõkkesse, küünlale, kuumale kastrulile. Niisutage õliga vatitups ja pange see aknalauale. 

5. Teepuu õli võib ka kasutada repellendina, ta aitab ka hammustuste puhul. 

6. Istutage akna alla leeder või tomatipeenar. Leedri värskeid oksi tooge aga tuppa, need peletavad sääski samahästi kui tomatilehtede lõhn. 

7. Kui olete otsustanud istuda veidi looduses, siis visake lõkkesse kergelt kuivanud kadakaoksi. 

8. Vana rahvalik vahend on ka püreeter - pärsia jaanikakar. Kuivatatud õisikud, lehed, varred, mis on peenestud, kahjustavad putukate närvirakke. Piisab, kui panna korteris või majas paar kimpu seda taime ja te olete nädalaks sääskedest prii.

9. Seedriõli lõhn peletab mitte ainult sääski, vaid ka kärbseid ja tarakane. 

10. Ükski putukas ei tule näo kallale, kui pesta nägu puju (koirohi) juurte keeduveega. Seda on lihtne valmistada: peotäiele peenestud juurtele lisada poolteist liitrit vett, lasta keema tõusta ja tõmbuda.

Kui sääsk on juba hammustanud:

• Kihelust võib ära võtta söögisooda lahusega (0,5 tl soodat 1kl veele), nuuskpiiritusega (pooleks veega) või heleroosa kaaliumpermanganaadi lahusega.

• Neid kohti võib määrida kefiiri või hapupiimaga.

• Hästi võtab valu ja kiheluse ära peenestud toominga, teelehe, peterselli või piparmündi lehtedest mähis.

 

" Rahvalikud"  soovitused: 

• Kui teil lõpeb otsa fumigaatori vedelik, siis ei maksa kohe poodi joosta. Valage tühja paaki 100% eukalüpti ekstrakti. Sääsed unustavad teie majja tee. 

• "Kollane värv – sissepääsu ei ole..." 

  Mõned kinnitavad, et sääsed ei talu kollast värvi. Nii et loodusesse või suvilasse minnes muretsege endale vastavat värvi riietus.


" Rahvalikud" tähelepanekud:

1. Sääsed armastavad rohkem naisi kui mehi (aga naissoo esindajate seast omakorda neid, kellel on ohtlikud päevad - tsükli 13.-18. päev või siis juba rasedaid). 

2. Putukad naudivad kahjuliku kolesterooli lõhna, seepärast söövad nad isuga pakse inimesi ja südamehaigeid, kel on ateroskleroos. 

3. Kui anda sääsele valida, kas brünett või blond, siis neile meeldib blond (olgu või värvitud). Teadlased pole sellele faktile veel seletust leidnud. 

4. Inglise bioloogid on kindlaks teinud, et temperamentsed inimesed kannatavad sääsehammustuste all rohkem kui seksuaalselt külmad inimesed. Kõrge hormoonitase (meestel testerooni ja naistel östrogeeni) tugevdab sääskede külgetõmmet.

5. Kõige rohkem tõmbavad sääski ligi õrna nahaga lapsed ja higistavad täiskasvanud. Ärge pange lastele tumedaid riideid selga, just see tõmbab sääski ligi. (Repellent lastele)


Kuidas vältida hammustusi oma kodus? 

Kõige efektiivsem ja lihtsam meetod sääskedest vabanemiseks on osta koju fumigaator, kas siis vedelikuga või plaadiga. Fumigaator lülitatakse seinakontakti, küttekeha soojeneb ja spetsiaalne vedelik aurustub pidevalt. Et vähendada putukate arvu, tuleks akna ette tõmmata võrk – see on mugav ja odav, kuigi on ka rahvalikke vahendeid: panna aknale karikakraid või siis nelgi-, lavendli-, geraaniumi- või liivateeõliga niisutatud lapike. Sääsed ei talu ka aniisi, tsitruseliste, eukalüpti, tomati ja sibulakoorte lõhna. Orasheina – kõige levinum umbrohi - juurtest tehtud keedis on ka üks rahvapäraseid vahendeid sääskede tõrjeks.

Kuidas vältida sääsehammustusi looduses? 

Kõige parem meetod on muidugi mitte tõmmata endale nende kurjade vereimejate tähelepanu. Sääsed otsivad endale objekti kõrge temperatuuri ja keha lõhna järgi. Sääsed tunnevad teie higilõhna, kehatemperatuuri, eraldatavat süsihappegaasi ja piimhapet. Piisab, kui loobuda treeningust, liikumismängudest, tööst aiamaal mõneks tunniks, kui sääsed on eriti aktiivsed, ja te ei kohtagi neid ründavaid horde. Pidage meeles, et sääsed on „verejanulisemad“ õhtuhämaruses ja koidikul. Päeval tasub panna selga midagi heledat, millel on pikad varrukad ja samuti pikad püksid, kui olete väljas just õhtupoolsel ajal või kui läheduses on mets või on koht soin e. Teadlased on kindlaks teinud, et sääsed lendavad just enamasti sinisele ja rohelisele värvile. Ka on neil oma eelistused toiduainete suhtes. Teil on suuremad šansid hammustuste ohvriks langeda, kui sööte vabas õhus banaani (või mistahes kaaliumirikast toitu) või hammustada peale miskit soolatud asja. Blondidel tasub teada, et sääskedele meeldib mitte ainult nende õrn nahk. Sääsed ei jää ükskõikseks ka lõhnaõli, kätekreemi ja magusalõhnaliste vedelike suhtes. Kasutage sääsevastast määret. Riietele kantuna säilitavad need oma mõju terveks nädalaks, nahal loetud tunnid. 

Repellentide kasutamisel, mida on nii kreemi, aerosooli ja vedelikuna, on vaja kinni pidada paarist reeglist: preparaat ei tohi sattuda hingamisteedesse, suhu ja silma, haavadele ja marrastustele. 

Kui teile keemia ei meeldi, siis võib sääskede eest end kaitsta tavalise B1 vitamiiniga. See looduslik repellent toimib sama hästi kui paljureklaamitud sääsetõrjevahend. Kui hommikul võtta kohe kogu päevane annus (2-3 tbl tiamiinhüdrokloriidi), siis selle lõhn tõrjub sääski kuni õhtuni. Vitamiini võib võtta kogu perioodil, mil sääsed on aktiivsed.

 

Tee ise sääsetõrjevahend!

Paljudele ei meeldi või sobi poes müüdavad sääsetõrjevahendid nende tugeva lõhna või mürgiste kemikaalide sisalduse tõttu. Neile õpetame, kuidas ise sääsetõrjevahend teha. 

1. Hõõru nahka purustatud lavendliõite või värske sidrunimahlaga. 

2. Haki paar küüslauguküünt ja mõned piparmündilehed ja jäta klaasi veega 24 tunniks kinnisesse nõusse tõmbama. Kurna, pane pumbaga pudelisse ja piserda nahale. 

3. Sääsed ei salli ka mitmeid eeterlikke õlisid, mida võib putukate tõrjeks kasutada toas lõhnalambis. Sääski tõrjuvad eukalüpt, sidrunhein, lavendel, piparmünt, geraanium, nelk, rosmariin, tüümian ja teepuuõli. Nahal kasutamiseks sega mõned tilgad neist kehakreemi sisse või lahusta baasõlis (oliivi-, kookose-, jojobaõlis jms) ning määri nahale. 

4. Haki saialille, rosmariini, lavendli või sidrunheina lehti ja õisi ning jäta paariks päevaks suletud anumasse viina sisse likku. Siis kurna vedelik, pane pumbaga pudelisse ja pihusta nahale. Viina sisse võib segada ka eelmises punktis mainitud eeterlikke õlisid.  

5. Sääskedele ei meeldi suuvesi Listerine (eriti kollane). Metsa minnes hõõru mõni tilk suuvett kaelale, randmetele ja jalgadele. Aiapeo ajaks pritsi enda ümbruses olevatele esemetele ja maapinnale segu, mis koosneb 2/3 osast Listerine’ist ja 1/3 osast veest.

 

 

Allikas: seenemaailm.ee; kodutohter

 

 

Triin Tisler