Reklaam sulgub sekundi pärast

PALJASTATUD: milline on õnnelik suhe?

Suhtes ei ole alati hea ja lihtne. See on selge! Teinekord tuleb ette ka raskeid aegu. Kuid mis on sobiv määr positiivset ja kui palju mahub suhtesse negatiivseid asju?

Psühholoogia professor Kelly Campbell arutleb ajakirjale Psychology Today kirjutatud artiklis, mis eristab head suhet halvast. Häirekellaks on vabaduse puudumine ja soov olla peamiselt üksinda kui kahekesi koos. Campbell tsiteerib ka tuntud suhteuurijat John Gottmani, kes on spetsialiseerunud sellele, et suudab kindlaks teha paarid, kellel on oht lahku minna. Otsuse teeb suhteguru üksnes selle põhjal, mismoodi paar teineteisega suhtleb. Tal on õigus peaaegu iga kord.

Gottmani kristallkuulis näeb arvu 80:20. See tähendab, et paari omavahelisest suhtlusest 80 protsenti peaks olema positiivne. Ühe tüli kohta peaks seega leiduma neli positiivset asja.

20 protsenti võib olla midagi sellist, milles te iialgi kokkuleppele ei jõua - sageli tülitsevad paarid suhte algusest saadik sama asja üle korduvalt. Selle asemel peaks leppima, et kõiki erimeelsusi ei saa lahendada. Määravaks on asjaolu, kui palju erimeelsusi paaril kokku on.

Kui tunned, et suhe võiks olla parem, siis tülitsemise asemel võiks keskenduda hoopis sellele 80 protsendile. Täpselt sama nagu siis, kui oled muutmas oma eluviise tervislikuma suunas - ka siis ei saa pidevalt mõelda sellele, mida sa süüa ei saa, sest pidev kiusatusest keeldumine muudab vaid meele mõruks. Selle asemel peaks keskenduma sellele, mida kõike head sa nautida saad.

Kelly Campbell soovitab mõelda, kuidas saaks suhtesse võimalikult palju positiivset tuua. Kui negatiivsus võtab aga siiski suure osa teie suhtest enda alla ning tegu pole vaid raske faasiga, võib Campbelli sõnul olla aeg edasi liikuda. 

 

allikas: Psychology Today