Reklaam sulgub sekundi pärast

PERSONAALTREENER Janika Koch-Mäe annab nõu, kuidas tervislikult puhata

Buduaari ajakiri

Merje Miller

Janika Koch-Mäe
Janika Koch-Mäe — FOTO: Siim Kinnas

Personaaltreener Janika Koch-Mäe, kes korraldab koos joogaõpetaja Silja Silleriga Sansibaril treening- ja puhkelaagrit, tõdeb, et eestlased kipuvad puhkuse ajal end tavaliselt lõdvaks laskma. „Puhkus on paljudele söömapidu ja tagasi tullakse kolm-neli kilo raskemana,“ ütleb ta ja lisab, et muidugi leidub ka näiteid aktiivsetest puhkajatest, kes liiguvad palju jala ja teevad sporti.

Ta annab nõu, kuidas veeta puhkus aktiivselt, aga reisi ka nautida.

Kuidas puhata aktiivselt?

Puhkus ongi puhkamiseks mõeldud, kuid samas ei tohiks toitumise või liikumise arvelt drastilisi muudatusi teha. Rohkem jala kõndimine, osalemine hotellide vesiaeroobika rühmatrennides ja treeningud jõusaalis – need on vaid mõned näited, kuidas enda puhkus aktiivsemaks muuta. „Ka mõne lihtsa vahendiga, mille saab reisikohvrisse pakkida, näiteks kummilint, on võimalik toas vägagi aktiivne ja efektiivne treening läbi viia,“ soovitab personaaltreener.

Meie keha vajab igapäevaselt tasakaalus olekut. Seda nii füsioloogiliselt kui ka toitumises, liikumises ja une puhul. Nii tunneme end oma kehas kõige paremini – piisav energia, produktiivsus, vitaalsus, hea enesetunne ja rõõmus meel. „Süües liiga palju ja liikudes vähe, aeglustame ainevahetust ja kergitame kaalu – see tekitab raskustunde, unisuse ja madala energiataseme. Oled puhkusel, aga nagu ei jaksagi midagi teha ja sellest kõigest rõõmu tunda ning ümbrust avastada,“ selgitab Janika, miks peaks puhkusel aktiivne olema.

Ära unusta ka puhata

Puhkusel on ka oluline reaalselt puhata, sest kogu igapäevane elu on täis kohustusi. Samas, kui puhas ja tervislik toit ning regulaarne liikumine on saanud elustiiliks, ei olegi tegelikult vaja end sundida. „Sellisel juhul valid teadlikult söögiks rohkem juurvilja ja värsket, kuna oled harjunud ning keha vajab seda. Sama on liikumisega – suudan ise kuni kolm päeva pikutada ja päikest võtta, siis juba tahaks liigutada,“ ütleb personaaltreener.

Kindlasti ei tohiks toitumine ja treening reisil stressi tekitada. „Kuula oma keha – ta on päris tark. Mõnikord ongi nii, et oled puhkuseks nii kurnatud, et vajadki lihtsalt head raamatut ja päevitustooli – ka see on okei,“ lisab naine.

Igapäevast aktiivsust tuleks hoida samal tasemel, nagu igapäevases elus. Võib isegi veidi vähendada, kuid kõik sõltub ka sellest, kui palju igapäevast liikumist on ja mitu korda nädalas trenni teha. Puhkusel on juba iseenesest rohkem aega, kuna terve rida argipäevatoiminguid on olemata – miks mitte siis vabanenud ajaressurssi kasvõi 30-minutine treening sisse pigistada?

„Puhkan alati reisides ehk niisama kodus puhkust ei veeda. Üldiselt olen ikka aktiivne – dressid-tossud on alati kaasas,“ kirjeldab Janika enda tüüpilist puhkust. Kui palju ta reisil olles treenib, sõltub aga reisi iseloomust ja sellest, kui suur väsimus hetkel peal on. „Mõnikord lihtsalt jalutan palju ning jälgin, et liiguksin piisavalt. Teinekord olen osalenud basseinis vesiaeroobikas ning ise oma keharaskusega või kummilindiga lihasharjutusi teinud. Olen ka aktiivselt hotelli jõusaalis käinud,“ toob personaaltreener näiteid.

Kuidas reisil tervislikult toituda?

Reisil olles on võimalik ka tavalisest Rootsist lauast teha tervislike valikuid. „Alati kõrvale juurvilju – vokitud, hautatud, küpsetatult. Joogiks vett. Ma ei keela endale otseselt midagi, aga ei vali ka friikartuleid või burgerit – neid saab igal ajal Eestistki. Eelista mereande ja värsket kala – need on kergemad valikud ning sageli mereäärsetes riikides ka värsked ja väga maitsvad. Magusalaualt vali erinevaid puuvilju – paljusid eksootilisemaid ei ole Eestist saadagi,“ soovitab ta.  

Toitumist soovitab Janika ise teadlikult jälgida – kui kõht on täis, siis aitab! „Pole tarvis alati tõsta juurde ja pigistada viimast. Signaal maost ajju võtab aega umbes 20 minutit – söö rahulikus tempos. Alusta salatist – nii saad rohkelt kiudaineid, mis juba ise täidavad kõhtu. Hoia portsjonid väikesed,“ soovitab naine.

Alkoholiga tasub meeles pidada, et see on samuti energia – lihtsalt vedelal kujul. „Usun, et väike kogus alkoholi lõõgastumiseks halba ei tee, aga igapäevased joogid võivad puhkusel hoopis väsitavaks osutuda ning puhkuselt tagasi tulles oleks vaja uut puhkust,“ kutsub Janika üles mõõdukusele.

Janika Koch-Mäe
Janika Koch-Mäe — FOTO: Mari Pukk

Viis soovitust, kuidas veeta aktiivne ja tervislik puhkus

  • Veeda rohkelt aega värskes õhus – lase päikesel põski paitada, suple meres, kõnni paljajalu ja naudi jalutuskäikudel päikeseloojanguid. Märka ilu enda ümber ja tunneta kõikide meeltega – lisaks füüsisele on seda vaja ka sinu vaimul.
  • Liigu võimalikult palju jalgsi – kõndimine on inimesele kõige loomulikum liikumisviis. Oleme loodud kõndima. 
  • Võimalusel tee paar-kolm treeningut: kasvõi hotellitoas või terrassil (viimane on äärmiselt nauditav). Kui ideid napib, võta appi video-treeningprogrammid. Ka oma keharaskusega on võimalik teha väga tõhus treening.
  • Turguta oma keha värske toiduga – eelista võimalusel kohalikku ja puhast toitu. Paku endale maitseelamusi kohalikust köögist, tarbi rohkelt puhast vett ja erinevaid puuvilju. Toit ja erinevad maitseelamused on üks naudingutest. Luba endale seda kõike, aga lihtsalt mõõdukalt!
  • Maga korralikult oma uni täis. Uni tundub nii iseenesestmõistetav, aga väga paljudel on probleeme just unega. Piisav uni on meile füsioloogiliselt vajalik – unest sõltub meie jõudlus, energiatase, produktiivsus, toitumine, motivatsioon, mälu ja üldine elukvaliteet.