Reklaam sulgub sekundi pärast

TEEKAART– kuidas avastada oma elu eesmärk ehk leida üles oma sisemine potentsiaal?

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Karen Härms

Kui sa peatusid sellel leheküljel siin ja lehitsemist edasi ei jätkanud, siis väga suure tõenäosusega oled ka sina küsinud – mis on minu elu eesmärk, kuidas seda avastada ja mis värk on selle sisemise potentsiaaliga, millest viimasel ajal aina rohkem räägitakse?

Mis on sisemine potentsiaal?

Coach Maria Baydar selgitab, et sisemine potentsiaal on võimaluste, tarkuse ja oskuste allikas inimese sees, milleks on eeldus ja unikaalne disain vaid temal. Potentsiaaliallikaid võib visualiseerida kui seemneid ja inimene ise on seemnete jaoks viljakas pinnas. Selleks, et seemnetest kasvaksid viljakandvad taimed, on tarvis päikest ja kedagi, kes neid kastab ning nende eest hoolitseb.

Ta lisab, et erinevad potentsiaaliallikad avalduvad inimeses järk-järgult läbi elu vastavalt sellele, kas nende eest hoolitsetakse ehk kastetakse. Ka sellest, millises olukorras inimene parasjagu on. Mõni potentsiaal avaneb kriisiolukorras või mõnes muus ootamatuses. Vahel sa ei teagi, kas sinu sees on konkreetne võimekus olemas, enne kui hakkad tema eest hoolitsema. Alles siis muutub ta nähtavaks. Maria toob välja, et see ongi põhjuseks, miks paljud inimesed annavad alustatu suhtes alla ja ei lähe tegelikult enda võimekust üldse uurimagi.

Maria ütleb, et väga suur vihje inimeses peituva potentsiaali kohta asub tema lapsepõlves – mida sulle meeldis teha? Milliseid mänge sa mängisid? Kas mängude stsenaariumid kordusid? Milliseid unenägusid sa nägid? Mida sa kartsid? Mis sind eriti tõmbas? Millised olid sinu huvid? Millest sa unistasid?

Sisemise potentsiaali avastamine

Iga inimene satub enda eluteel küsimuse ette: „Mis on minu elu eesmärk? Mis on minu tõeline potentsiaal?“. Maria nendib, et ühiskonna, vanemate ja ümbritsevate inimeste survel eksivad paljud teelt ja hakkavad endale antud elujõudu ja tarkust rakendama millessegi, mis tundub kasulikum, mõistlikum ja tulusam. Tehakse midagi, mida neilt oodatakse. Midagi, mida peab tegema. Nii unustab inimene väga ruttu oma elamise kire ega saa enam ühendust oma potentsiaaliga.

Ta rõhutab, et potentsiaali avastamine on tunnetuslik, loominguline ja intuitiivne töö. Ole endaga kannatlik ja leebe ning luba lapselikult avastada kõiki tundeid, üllatumisi, õhinat, põnevust ja kirge, mis sinus tekib. Et alustada oma potentsiaali avastamist, vasta järgmistele küsimustele põhjalikult:

Kelleks sa väiksena saada tahtsid?

Meenuta ühte hetke, mis pakkus sulle tohutult elevust või sündmust, mida sa väga ootasid?

Mis sind väiksena rõõmustas?

Millised olid sinu huvid ja hobid?

Millised olid sinu unistused ja soovid?

Millised olid sinu vajadused väiksena?

1. Jälgi kolme päeva jooksul teadlikult igapäevaste tegevuste keskel, mis on need väikesed momendid, mis tekitavad sulle põnevust, elevust, kirge, rõõmu ja uudishimu. Pane need kirja ning kui sul tekib mõne olukorra suhtes suurem huvi, uuri seda sügavamalt ja anna endale võimalus asja edasi arendada.

2. Tee iga päev teadlikult vähemalt kaks rutiinivälist tegevust – luba endal kogeda midagi uut. Alusta väiksematest asjadest ja liigu suuremateni. See hakkab sinu ajust tooma üles uusi kihte, võimalusi, otsuseid ja valikuid. See ärgitab sind liikuma harjumuspärasest ja mugavast tsoonist välja, avastama uut.

3. Iga nädal või kord kuus proovi teadlikult midagi uut. Midagi sellist, mida sa mitte kunagi ei teeks! Anna endale võimalus kogeda ja avarda oma maailma ja selles olevaid võimalusi teadlikult!

4. Jätka tööd oma sisemise lapsega – seal peitub sinu potentsiaal, kirg, mängulisus, rõõm ja peidetud vägi. Sinu sisemine laps teab täpselt, mis on sinu hingetee.

5. Suurenda sotsiaalsust ja suhtlemist uute inimestega. Kuula nende lugusid ja lase sellel end inspireerida. Läbi uute suhete ja uute maailmavaadete avardub taaskord inimese võimaluste maailm ja avastad enda kohta väga palju! Sea endale kindel eesmärk, kus ja kuidas end sotsiaalsetesse olukordadesse viskad!

Teadlik loomine

Loomine ehk tulemuste realiseerumine on Maria sõnul teema, millest enesearengu liikumistes palju räägitakse. Kõik soovivad teada saada, kuidas seda salapärast protsessi edukalt ja tulemuslikult teha. Miks on nii, et mõnel inimesel toimub loomine kergusega ja kiiresti, teisel aga vaevaliselt ja kaootiliselt? Vastus võib olla selles, et laialdaselt mõistetakse loomise seaduseid ja olemust täiesti valesti.

Ta selgitab, et loomine on inimese sisemaailma energiate väljendus välises maailmas. See toimub igal hetkel. Iga tegu, sõna, mõte, otsus ja valik loob sinu reaalsust. Oleme pidevas loomises – ebateadlikult ja teadlikult. Loomisprotsess ei lõpe iial. Kuna see ei peatu, siis peab inimene kui oma reaalsuse looja ja kogeja olema kohalolus ja teadlik. Treenima oma vaimu nii, et see hoiaks fookust vaid sellel, mida ta soovib kogeda. Esmapilgul tundub see väga raske, kuid tegelikult on vaja oma alateadvusele ja ajule sisendada vaid sellised programmid, mis toetaksid edukat ja imelist tulemust. Aju, keha ja alateadvus on nagu arvuti. Kui saad uue programmi peale laetud, ei pea sa enam muretsema – kõik toimub iseenesest sinu kasuks (või kahjuks).

See ongi Maria sõnul loomise üks salatrikk – et luua midagi, mida soovid, siis pead käituma nii, nagu see oleks juba juhtunud. Sa pead kasvama sellesse, mida tahad luua. 

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Karen Härms

Mis on need takistused, miks inimene ei suuda soovitut luua?

  • Pidevalt muutlik meel. Emotsioonide kõikumised. Kord positiivne, siis negatiivne – kui inimene ei suuda hoida fookust soovitul ja järjepidevalt toetada oma mõtete, sõnade ja tunnetega loodavat, siis aerutab ta vaid ühe kohapeal ringiratast.
  • Usu puudumine – endasse, loodavasse ja võimalikkusesse.
  • Hirmust tegutsemine – loodava ajend ei tule armastusest, vaid hirmust. Nii manifesteerubki hirm.
  • Suutmatus juhtida oma seisundit teadlikult
  • Harjumuste ohvriks olemine
  • Suutmatus juhtida oma mõtteid – kogu loomine algab mõtetest ja sõnadest.
  • Elu usaldamise puudumine – pidev punnitamine ja oma soovi „lämmatamine“.
  • Teadmatus, mida täpsemalt luua.
  • Pidev rahulolematus sellega, mis juba on loodud.
  • Oma elu loomingu eest vastutuse ära andmine

Maria tõdeb, et väga lihtne on anda oma elu õnne ja edu eest vastutus ära. Süüdistada saatust, lapsepõlve, vanemaid, sõpru, kolleege, partnereid jne. Igale inimesele on antud kaasa sisemised ressursid ja elujõud, mida kasutades saab ta luua ükskõik mida. Ta kinnitab, et kõik inimesed on loojad ja oma loodu kogejad! Vastutusest taganemine vaid pikendab ebateadliku looja piinasid.

Loomise ja kogemise eesmärk ongi õppida teadlikult looma ning hingeliselt kasvada.

Maria ütleb, et loomisel on kaks peamist ankrut. Kui saavutada nendes kahes meisterlikkus, siis võib saavutada ükskõik mida soovid.

Need kahe ankrut on:

  • Visualiseerimine
  • Tänulikkus

Visualiseerimine

Maria sõnul teavad kõik maailma tipus olevad edukad inimesed, et visualiseerimine on number 1 tööriist oma aju ja enda sisemiste ressursside käivitamiseks. Selleks, et olla valmis võimaluse tekkimisel kohe sellest kinni haarama ja vastavalt tegutseda. See on justkui ettevalmistus, eelhäälestus, sisendi andmine, et aju hakkaks otsima ja märkama võimalusi soovitu saavutamiseks. Muidugi ei saa mainimata jätta visualiseerimise maagilist omadust – sinu energia hakkabki maagilisel kombel ligi tõmbama vajalikke võimalusi!

Ta soovitab võtta vastu 21-päevane visualiseerimise väljakutse ja vaadata, kuidas see sinu elu märkimisväärselt paremaks teeb! Visualiseeri oma unistust niivõrd detailselt ja sügavalt, kui oskad. Kujuta ette, et sa juba eladki sellist elu. Mängi oma peas läbi põhjalik stsenaarium ja pane end sügavalt uskuma, et see kõik saabki olema sinu reaalsus.

NB! Visualiseerimisele aitab hästi kaasa unistuste tahvli kujundamine suurele paberile, mida saaksid igapäevaselt oma seinal imetleda!

Tänulikkus

Maria lisab, et tänulikkus on samuti üks suurepärane maagiline komponent. Tänulikkus kasvatab sinu sisemist jõudu, muudab tõhusamaks sisemise ja välismaailma koostööd. Ta aitab sul hoida seda õiget kurssi enda mõtetes ja tunnetes. Tänulikkus programmeerib sind nägema vaid õnnestumisi ja edu ning viib sind väga kiiresti tulemustes edasi.

Harjutus: teadliku looja praktilised küsimused

1. Mida sa soovid luua? Kirjuta põhjalikult soovitud tulevikuvisioon igas elu valdkonnas: töö/karjäär/finantsid, suhted/armastus/perekond, eneseareng/hobid/tervis.

Kirjuta detailselt, kuidas sa elad, mida sa tunned, mida sa koged.

2. Miks see visioon sulle nii tähtis on? Leia tugev vastus, mis motiveeriks sind nii sügavalt, et allaandmine ei ole variant!

3. Mida sa oled valmis andma selleks, et seda kõike saavutada?

4. Milliseks isiksuseks sa pead kasvama, et soovitud reaalsust luua? Millised on need iseloomuomadused, mis on sellel inimesel, kes elabki juba selles hetkes? Kuidas hakkad neid endasse treenima?

5. Kaardista takistused! Mis takistab sul soovitut saavutamast? Kirjelda põhjalikult.

6. Millised ressursid sul on, et takistused ületada ja soovitud eesmärgid saavutada?

7. Milliseid ankruid saaksid endale luua, et hoida end järjepidevalt soovitud loomisekursil? Millised tegevused, muutused või otsused aitavad sul olla järjepidev ka siis, kui ilmneb takistus või väljakutse?

8. Kellelt peaksid küsima nõu või abi?

9. Millised on loomise järgmised sammud/eesmärgid ja millal sa nendega alustad?

10. Millised on sinu vahepeatused enne lõppeesmärki? Kujunda enda teekond.

SOOVITUS: Maria Baydari sel kevadel ilmunud töölehtedega praktikaraamat „Enesekasutusjuhend“ on hea abivahend elu eesmärgi leidmisel, oma sisemaailmaga tegelemiseks ja teadlikuma elu loomisel.